• $7,4106
  • €8,991
  • 439.008
  • 1467
08 Ocak 2021 Cuma 02:35 | Son Güncelleme:

'Kısıtlamalar 15 Şubat sonrası kaldırılabilir'

'Kısıtlamalar 15 Şubat sonrası kaldırılabilir'

Koronavirüs tablosunda önemli bir düşüş kaydedildiğini belirten İlhan, 15 Şubat sonrası kısıtlamaların kalkabileceğini, vakaların binin altına düşmesiyle de okulların açılabileceğini söyledi.

Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, sokak kısıtlamalarının etkisinin çok güçlü olduğunu gözlemlediklerini belirterek, “Hasta sayısı yaklaşık 1 aylık süreçte 7 binden 1500’ün altına düştü” diyerek şunları kaydetti: “Aşının ilk dozunun 15 Ocak gibi yapılacağını düşünürsek, ikinci doz 28 gün sonra uygulanacak. Buna göre 15 Şubat sonrasında kısıtlamaların kaldırılmasını düşünmek daha uygun olacaktır. Aşılamada belli bir seviyeye gelindiğinde ve toplumun kurallara riayet etmesi durumunda yaz sonunda normal bir yaşamı sürebiliriz.”

VAKALAR BELİRLEYİCİ

Prof. Dr. İlhan, okulların açılma tarihine ilişkin ise şunları söyledi: “15 Şubat şu anda okulların açılması için bir öngörü olarak görünüyor. Aşağı iniş trendi devam ederse hasta sayılarında binlerin altını görürsek, okullar açılabilir.”

‘AŞILANDIK’ DİYE REHAVET YOK! 

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Sema Turan, aşıların yapılacağı aile sağlığı merkezleri ve hastanelerde organizasyonun sürdüğünü belirterek şöyle konuştu: “Aşıyı yaptıktan sonra kişiler bu virüsle karşılaşırsa hastalık çok hafif geçecek; beklentimiz bu. Ancak bireyler ‘aşılandık’ diye rahatlamasın. Çünkü aşılanmış olmak hastalığı bulaştırmayacakları anlamına gelmiyor.”

SÖMESTRİN ARDINDAN OKULLAR AÇILMALI 

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, önümüzdeki günlerde kısıtlamaların kaldırılması gerektiğini belirterek okulların açılış tarihine ilişkin değerlendirmede bulundu: “Okulları açık tutabilecek dış kısıtlamalar devam etmeli. Okulların açılabilmesi için 1 aylık sürede ‘ne yapmamız gerekiyor’u herkes kendi kendine sormalı. Yüz yüze eğitime sömestr sonrası geçilmeli.” 

İSTANBUL YEŞİLLENDİ AMA TEDBİRLERE DEVAM 

Kısıtlamalar etkisini gösterdi, 2 ay önce kıpkırmızı olan İstanbul’un HES haritası yeşile döndü. Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, vatandaşlara ‘rehavete kapılmayın’ uyarısı yaptı: “İnsanların tedbirleri ciddiye aldığını görüyoruz. Bunun karşılığında da vaka sayıları azalıyor. Ancak mutasyonla virüs eskisinden daha güçlü hale geldi. Ocak, şubat ve martta salgının ivme kazanma ihtimali yüksek. Kış bitene kadar tedbirlerde dikkatli olmalıyız.” 

<p>24 TV Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel, Ankara'nın gündemini ve siyasette yaşanan son gelişmeleri

Restoran ve kafelerde son durum ne?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Klozeti açınca dev yılanla göz göze geldi! İşte o korku dolu anlar...

Define için 45 metre tünel kazmışlar! Suç üstü yakalandılar