• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
01 Mayıs 2021 Cumartesi 22:57 | Son Güncelleme:

Kırım Kongo hortladı... Belirtileri Kovid'le aynı

Kırım Kongo hortladı... Belirtileri Kovid'le aynı

Artvin'de 3 gün önce 16 yaşındaki Emre, kene ısırması sonucu yoğun bakımda yaşam savaşı veriyor. Uzmanlar ise uyarıyor; “Kapanmayı doğada geçirenler kenelere çok dikkat etsin. Belirtileri Kovid'le karıştırılıyor.”

Tam kapanmayla birlikte doğaya dönüş başladı, kene mevsimi de açıldı. Karadeniz Teknik Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökçe Gayretli Aydın, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) belirtilerinin Kovid-19'a benzediğini belirterek, "Ateşli hastalıklarda öncelikle insanın aklına Kovid geliyor ama kene teması da mutlaka sorgulanmalı" dedi. Aydın, kapanmada doğada vakit geçirmek isteyenlerin vücudu kapatan kıyafetler giymelerini ve pantolon paçalarının çorapların içine sokulmasını isteyerek şöyle konuştu:

ÇIKARMAYA ÇALIŞMAYIN

"Kene tutunduktan 10 gün içinde ateş, halsizlik, baş ve kas ağrısı, ishal gibi belirtiler gösteriyor. Bu dönemde tarlada, bağda, bahçede oynayan çocuklar ve erişkinler risk altında. Bağdan, bahçeden döndükten sonra mutlaka tüm vücut kene açısından kontrol edilmeli. Kene tutunmuşsa en yakın sağlık kuruluşuna giderek kenenin çıkarılması gerekiyor."

Emre'nin sağlık durumu kritik

Peynirli Köyü'nde, Zeki-Gurbet Geçici çiftinin oğlu Emre Selim Geçici'yi 3 gün önce evlerinin önündeki bahçede kene ısırmıştı. Aile fertlerince omzundaki kene çıkarılan Emre Selim, ilçedeki devlet hastanesine kaldırılmıştı. Kene ısırmasına bağlı KKKA hastalığına yakalanan Emre Selim'in durumunun kritik olduğu belirtildi.

<p>Peki, sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcıları neler bekliyor? 15 Mayıs tarihinden sonra uygulamada

WhatsApp yine gündemde... 15 Mayıs'tan sonra ne olacak?

Engelli genç kızdan annesine ''gelinlikli'' sürpriz

Doğaya salınacak sülünler yumurtadan çıkmaya başladı! işte o anlar

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (08 Mayıs 2021)