• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
31 Ağustos 2012 Cuma 01:23 | Son Güncelleme:

'Kavşak'ta yol hakkı Türklerin: Son sözü Sabancı söyleyecek!

'Kavşak'ta yol hakkı Türklerin: Son sözü Sabancı söyleyecek!

Carrefour'un yeni CEO'su Sabancı'nın 'Ya al hissemi, ya sat hisseni' restini gördü. Fransızlar, 'Türkiye'den çekilebiliriz' açıklaması yaptı. Şimdi perakende devlerinin gözü 2.5 milyar lira cirolu CarrefourSA'da. Anlaşma gereği Fransız Carrefour, 'Hissemi alır mısın' diye ilk önce Türkiye'deki ortağı Sabancı'ya sormak zorunda...

Şenay KÖŞDERE
senay.kosdere@aksam.com.tr

Son olarak Yunanistan ve Singapur pazarlarından çekilen Fransız Carrefour Türkiye'deki faaliyetlerini de gözden geçirdiğini açıkladı. CarrefourSA'da yüzde 38,8 hissesi bulunan Sabancı Holding'in, geçen ayki 'yönetim kurulundan istifa' restinden sonra, Carrefour CEO'su Georges Plassat'ın 'gözden geçiriyoruz' açıklaması, piyasada 'resmen gidiyoruz' olarak algılandı. Türkiye pazarındaki yüzde 4,5 payı ile CarrefourSA, rekabetin had safhada olduğu pazarın önemli oyuncuları arasında yer alıyor. Migros ve Tesco gibi markaların yeni satın almalarla büyümeyi planladığı pazarda, 216 süpermarketi ve 31 hipermarketi bulunan CarrefourSA kuşkusuz perakendede büyümek için çok iyi bir fırsat. Ancak iki şirket arasındaki anlaşmaya göre CarrefourSA, hisselerini başka şirketlere satma alternatifini, ancak Sabancı hisseleri satın almak istemezse kullanabilir. Yani öncelikli satın alma hakkı Sabancı'nın. Sabancı Grubu'nun ise Carrefour'un hisselerini satın almak istediği uzun zamandır biliniyor. Sabancı Holding Perakende Grup Başkanı Haluk Dinçer, geçtiğimiz aylarda bu düşünceyi, 'CarrefourSA hisselerini satın almaktan korkmayız' açıklamasıyla dile getirmişti. Bu noktada holdinge yakın kaynaklar; iki şirketin anlaşmasındaki tek engelin fiyat olabileceğini düşünüyor.

YENİ BİR İSİM YARATABİLİR
KONUYLA ilgili merak edilen bir diğer unsur da isim konusu. Carrefour'un Türkiye pazarından çekilmesi durumunda Yunanistan'da da olduğu gibi isim hakkını alacağı tahmin ediliyor. Daha önce Migros operasyonunda olduğu gibi, ek bir anlaşma ile isim hakkının satın alınması da bir alternatif olarak değerlendirilse de Fransız şirketin 30'u aşkın ülkede kullandığı patentli ismini bırakmayacağı belirtiliyor. Bu durumda Sabancı Holding'in kendine ait yeni bir perakende markası yaratması kaçınılmaz olacaktır.

ALTI AYLIK KåRI %8 DÜŞTÜ
Carrefour'un yeni CEO'su Plassat, Türkiye ve Endonezya gibi ükelerden çekilebileceği açıklamasını grubun ilk yarıya ilişkin sonuçlarının açıklanmasından sonra yaptı. Carrefour'un açıkladığı sonuçlara göre, şirketin yılın ilk yarısındaki karı yüzde 8.2'lik düşüşle 769 milyon euroya geriledi. Zor durumdaki Fransız şirketlerinde gerçekleştirdiği yeniden yapılandırma girişimleriyle tanınan ve 'temizlikçi' takma adıyla anılan Plassat, toplantıda 'Sözler vermek ve sonra bunları yerine getirememek istemiyorum' dedi.

7.500'den fazla çalışanı var pazar payı %4.5
CarrefourSA'nın 2011 yılı cirosu 2.5 milyar TL olarak açıklandı. Türkiye'de 7 bin 500'den fazla çalışanı bulunan CarrefourSA'nın pazardaki payının ise yüzde 4.5 civarında olduğu tahmin ediliyor. CarrefourSA bünyesinde faaliyet gösteren 216 süpermarket, 31 de hipermarket bulunuyor. CarrefourSA'nın hisselerinin yüzde 58,2'si Carrefour'a, yüzde 38.8'i ise Sabancı Grubu'na ait.

Dinçer, 'ortağımızdan gerekli katkıyı göremiyoruz' demişti
GEÇEN temmuzda Sabancı'nın yönetim kurulundaki 4 temsilcisi 'Fransızların karar mekanizmasındaki yavaşlığını' gerekçe göstererek Yönetim Kurulundaki görevlerinden istifa etmişlerdi. İstifa eden isimlerden biri de CarrefourSA Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 2004 yılından bu yana yürüten Haluk Dinçer'di. Dinçer istifasına ilişkin olarak yaptığı açıklamada, 'Sabancı olarak CarrefourSA'da yüzde 38.8 hisseyle azınlık durumdayız. Çoğunluğa sahip Carrefour'dan gerekli destek ve katkıyı göremediğimizden faydalı olamayacağımızı anladık ve arkadaşlarımızla istifa kararı aldık' demişti. Ancak bu istifalar konuya yakın kaynaklarca 'Türk ortak, Fransızlara ya gel hissemi al ya da çekil hisseni bana sat' resti olarak yorumlanmıştı.
 

<p>İstanbul Halkalı'da büyük bir yangın çıktı. </p><p>Dumanlar kilometrelerce öteden görülürken, eki

Halkalı'da iş yeri yangını

Avni Yıldırım ve Saul Alvarez müsabaka öncesi tartıldı

Konya'da mısır hasadının yapıldığı tarlada 40 metre derinliğinde obruk oluştu!

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açıldı! Seyahat süresinin 15 dakikadan 3 dakikaya inecek