• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
15 Ağustos 2021 Pazar 23:34 | Son Güncelleme:

Kastamonu Müftüsü sel felaketinde Kur'an kursu öğrencilerinin kurtuluşunu anlattı: 20 dakika gecikseydi acıyla uyanacaktık

AA

Kastamonu Müftüsü Mustafa Bilgiç, sel felaketinde yıkılan kız Kur'an kursu öğrencilerinin kurtuluş hikayesini anlattı.

Kastamonu Müftüsü Mustafa Bilgiç, sel felaketinin yaşandığı Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde, bir bölümü çöken Kur'an kursu binasından kurtulan öğrencilerin yaşadıklarını anlattı.

AA'da yer alan habere göre, ilçede 11 Ağustos'taki şiddetli yağışın ardından Ezine Çayı'nın taşması sonucu ilçe sular altında kalırken 8 katlı bir apartman çöktü. Çöken apartmanın yanında bulunan Süleymaniye Kız Kur'an Kursu'nun ise bir bölümü yıkıldı.

Çöken apartmanın enkazında arama kurtarma çalışmaları sürerken, bir bölümü yıkılan Kur'an kursu binasının zamanında tahliye edildiği öğrenildi.

Kastamonu Müftüsü Mustafa Bilgiç, AA muhabirine, sel felaketinin ardından Kur'an kursundaki öğrencilerle telefon görüşmesi yaptıklarını söyledi.

Telefon görüşmesinde öğrenciler ve öğretmenlerinin "Sel temele vuruyor, her taraf sallanıyor, ne yapalım, aşağıya inelim mi" dediklerini söyleyen Bilgiç, şöyle devam etti:

"Ezine Çayı'nın taşması sonucu Kur'an kursunda 19 kişi mahsur kaldı. Selin olduğu zaman diliminde bize telefon geldi. Müftü Yardımcımız Yüksel Bey 'Hocam Bozkurt'taki kız Kur'an kursumuz seller altında, çocuklar bağrışıyor' dedi. Telefonla şarjlarının bitmemesi için az görüştük. Bunun haberini alır almaz Müftü Yardımcımız Yüksel Bey öğrencilerin motivasyonunu, moralini iyi tutmak, onlara moral aşılamak için sürekli onlarla iş birliği içinde oldu."

Yetkililere konuyla ilgili bilgi verdiğini anlatan Bilgiç, "Öğrenciler 20.00'den önce öyle bir hale geldiler ki ağlaşarak bağırarak, 'Sel temele vuruyor her taraf sallanıyor, ne yapalım. Aşağıya inelim mi?' dediler. Aşağıda sel suları olduğu için ve öğrencilerin yaşlarının küçük olduğu için 'Sizi mutlaka helikopter kurtaracak' dedik. Daha sonra bir kısmı vatandaşlar, bir kısmı da helikopter yardımıyla kurtarıldı. Kurtuldukları anda öyle mutlulardı ki anlatamam. Bizi sevindiren en önemli şey onlar kurtulduktan yarım saat sonra Kur'an kursu bu hale geldi. Helikopter 20 dakika gecikseydi sabaha çocuklarımızın acısıyla uyanacaktık." diye konuştu.

<p>Duygu Gecü Yüzseven'in sunduğu Sağlık Raporu programında Prof. Dr. Gürkan Arıkan sağlıklı doğumda

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklara çare oluyor?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!