• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
05 Mart 2021 Cuma 02:07 | Son Güncelleme:

Karda yüreğimiz yandı

Karda yüreğimiz yandı

11 yiğidimiz şehit. Bingöl'den Tatvan'a gitmek üzere havalanan Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait Cougar tipi bir helikopter düştü. Kazada 11 asker şehit oldu, 2 asker de yaralandı.

Türkiye, acı haberle sarsıldı. Bingöl'den Tatvan'a gitmek üzere dün saat 13.55'te kalkış yapan Kara Kuvvetlerine ait Cougar tipi bir helikopter ile saat 14.25'te irtibat kesildi. Arama çalışmaları sonunda, 9 askerimizin şehit olduğu, 4 askerimizin yaralandığı belirlendi. Yaralı askerlerden ikisi de, yapılan müdahalelere rağmen kurtarılmadı.

BAŞKAN'DAN BAŞSAĞLIĞI

Türkiye'nin yüreğini yakan kaza sonrası çok sayıda taziye mesajı yayınlandı. Bakanlar Hulusi Akar, Süleyman Soylu ve kuvvet komutanları bölgeye gitti. Başkan Erdoğan, Bakan Akar'ı arayıp bilgi aldı. Ailelere ve TSK'ya başsağlığı dileyen Erdoğan, şehit Korgeneral Erbaş'ın oğlu Yiğitalp ile görüştü. İlham Aliyev ve NATO başsağlığı diledi.

KAHRAMANLIKLARLA DOLU HAYAT

8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş düşen helikopterde 10 kahramanla birlikte şehit oldu. Korgeneral Erbaş, ardında başarılarla dolu bir kahramanlık hikayesi bıraktı. 15 Temmuz'da FETÖ'cülerin darbe girişimi sırasında İncirlik Üssü'nün darbeye dahil edilmesini önledi. Katıldığı şehit cenazesinde, "Türk askeri katil olmaz. Onlar Türk askeri değil, katiller" sözleri ile FETÖ'cülere tepki göstermişti. T3 Vakfi Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, Korgeneral Erbaş'ın yayınladığı mesajda "Milli S/İHA sistemlerimizin gelişiminde çok büyük desteği oldu... Özlemini duyduğunuz şehadete kavuştunuz... Sizi, kahramanlığınızı hep özleyeceğiz" dedi.

2 YARALI ASKERİ KÖYLÜLER KURTARDI

Düşen helikopterin yanına koşan vatandaşlar, şehitler ve yaralı askerleri görünce şoke oldu. Yaralı 2 askeri köylüler kurtardı.

Çekmece köyü sakinleri, kırsal alanda kaza kırıma uğrayan helikopterdeki yaralı askerlerin yardımına koştu. Köylülerden Davut Bikeç, helikopter düştüğü haberini alır almaz diğer köylülerle bölgeye giderek yaralılara yardımcı olmaya çalıştıkları anlattı: "Bir motor sesi duyduk, ne olduğunu anlamadık. Olay yerine gittiğimizde şehitler vardı. Çok üzgünüm. Birinin yanına gittim helikopterin altındaydı. Ağzı karla dolmuştu. Karı temizleyerek nefes almasını sağladım. Kendine geldi 'İyiyim' dedi. Sonra kırık olabileceğini söyleyerek kıpırdamamasını istedim. Ceketimi çıkararak üşümemesi için üzerine serdim. Kolu sıkışmıştı. Onu bulunduğu yerden çıkardık. Sonra sağlık ekipleri geldi. İki yaralıyı kendi çabalarımızla kurtardık."

Dağların metrelerce karla kaplı olduğu bölgedeki çalışmalar için çok sayıda asker sevk edildi. Köylüler çalışmalara yardım etti.

PİLOT HER ŞEYİ YAPTI

Prof. Dr. Eray Güçlüer, kazanın teknik arıza nedeniyle meydana geldiğini söyledi. Güçlüer "Bu helikopter üst derece teknolojiye sahiptir. TSK, bakımlarını çok iyi yapmaktadır. Kaza yeri dar vadiler dik yamaçlara sahip bir arazi. 3 bin rakıma çıkıldığında rüzgarın da etkisiyle -30'a düşebiliyor. Pilot arızayı anladı ve iniş yapmaya çalışırken düşmüş olduğu anlaşılıyor" dedi.

COUGARLAR DAHA ÖNCE 2 KEZ DÜŞTÜ

2017'de Şırnak'ta yüksek gerilim hattına takılarak düşen Cougar'da Tümgeneral Aydoğan Aydın ve 12 asker şehit olmuştu. 2003'te Isparta'da yüksek gerilim hattına takılıp düşen Cougar'da da 4 asker şehit oldu. 1997'de ise PKK'nın güdümlü füzeyle saldırdığı Cougar'da 11 askerimiz şehit düştü.

İLK DİZAYNI 1977'DE UÇUŞA ÇIKTI

Cougar, iki motorlu, çok amaçlı askeri helikopter. İlk dizaynı, 1977'de uçtu. 1990'da Puma helikopterleri Cougar olarak değiştirildi. Fransa'da imal edilen helikopterler 1996'dan itibaren teslim edilmeye başlandı. Sonra Ankara'da TAI'de üretilen helikopterlerin 20'si Hava Kuvvetleri'ne 30'u Kara Kuvvetleri'ne verildi.

<p>Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüşmesinde ger

Dendias provokasyon için mi geldi?

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı

Bozuk parayla öyle bir şey yaptı ki görenleri hayrete düşürdü