• $7,4293
  • €8,9537
  • 410.515
  • 1538.04
21 Şubat 2021 Pazar 07:00 | Son Güncelleme:

Karadeniz mutantı

Karadeniz mutantı

Türkiye vaka haritasında en yüksek ilk 5 ilin yer aldığı Karadeniz için korkutucu uyarı geldi: “Bu kadar dar alanda bu rakamlar normal değil. Bölgeye özgü mutasyon olabilir. İzolasyon önemli, virüs trafiği kesilmeli.”

Türkiye genelinde salgına karşı alınan tedbirlerle vakalarda düşüş sürüyor. Fakat Doğu Karadeniz Bölgesi'nde vaka sayılarında görülen yüksek artış Türkiye ortalamasının iki katından fazla olunca bilim insanları 'Karadeniz'e özgü bir mutasyon mu var' endişesi taşımaya başladı. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, Karadeniz bölgesindeki vaka sayılarının yüksek olmasının mutlaka araştırılması gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

SAMSUN-RİZE 4 KAT ARTTI

"Türkiye'deki illere göre yüz binde vaka sayısının haritası paylaşılınca ortaya Samsun-Rize arasının Türkiye ortalamasının yaklaşık 4 misli yukarıda olduğu görüldü. Bu da 'Karadeniz'e spesifik bir mutasyon mu var' diye düşündürdü. Ancak bu kadar dar bir bölgede böyle bir mutasyon olmasını çok beklemiyoruz. Aksi halde bunun yansımaları olmalıydı. Bilinen mutasyonlar dışında ekstra bir mutasyon olup olmadığı kendi haline bırakılmamalı, genetik takibi yapılmalı. Mutasyon genetik bir değişim hatasıdır ve bu hatayı bulaşıp çoğaldığı sürece yapma olasılığı artıyor. O nedenle virüsü aramızda barındırmamamız lazım."

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü ise mutant virüslere karşı aşıların etkisinde zayıflama olduğu için daha dikkatli olunması gerektiğini belirterek vatandaşları uyardı:

AŞILARIN ETKİSİ ZAYIFLIYOR

"Vakalarda artış var, izlenmesi gerekiyor. Aşılar şu anda mutant virüslere etkili ama aşıların etkisinde bir zayıflama var. O açıdan çok dikkatli olmak gerekiyor."

<p>Ermenistan üzerindeki küresel güç mücadelesinin uzun süreceğini söyleyen Altınbaş Üniversitesi Öğ

Ermenistan'daki durum kimi, nasıl etkileyecek?

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi