• $7,5182
  • €8,9939
  • 410.79
  • 1538.61
28 Ağustos 2012 Salı 02:54 | Son Güncelleme:

Kamil Koç'tan o iddiaya açıklama

Kamil Koç'tan o iddiaya açıklama

Namaz kılmak için duran yolcuyu dinlenme tesisinde bıraktı iddialarına firmadan açıklama geldi.

Kamil Koç firması'nın, namaz kılmak için durma talebinde bulunan yolcusu Muhammed Anlı 'yı dinlenme tesislerinde bırakıp yoluna devam ettiği iddia edildi. Haberde namaz için durmamanın şirketin prensibi olduğu belirtiliyordu.

KAMİL KOÇ AÇIKLAMA YAPTI
Kamil Koç, Yeni Akit gazetesinde yer alan iddialara bu yazılı açıklamayla yanıt verdi:

Yeni Akit gazetesinde 27.08.2012 tarihinde yayınlanan “Kamil Koç’ta namaz yasağı” başlıklı haberde (“Haber”) ve Gazete’nin 11. sayfasında yayınlanan Haber’in ayrıntısında, şirketimizin haksız ve yersiz olarak itham edildiği görülmüştür. Söz konusu Haber şirketimizi kamuoyu nezdinde küçük düşürme niyeti ve amacına hizmet etmektedir.

Hizmet sektöründe faaliyet göstermekte olan firmamız, tüm yolcularının haklarının korunması ve memnuniyetinin sağlanması ve tüm yolcuların haklarını zedeleyecek her türlü durumu engellemek ile yükümlüdür. Bu konuda her kademedeki çalışanımız gerekli hassasiyet ve özeni göstermektedir.

Haber’de ismi geçen yolcumuz namaz vaktinin geçtiğini belirterek seyahat etmekte olduğu otobüsün normal mola yeri öncesinde durdurulması ve mola verilmesini araç personelinden talep etmiştir. Araç içinde bulunan 35 yolcumuzun sağ salim biran önce varmaları gereken yere ulaştırılmaları ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nin emredici tarifelerine uyma zorunluluğuna uygun hareket edilmesi amaçları gereğince, Haber’de adı geçen yolcumuzun talebi yerine getirilememiş, bunun üzerine yolcumuz tamamen kendi isteği ile otobüsten inmiştir.

Haber’e konu olay yukarıda anlatılan şekilde ve saikler ile gerçekleşmiştir, Kamil Koç Otobüsleri A.Ş.’nin itibarını azaltma gayesi ile hazırlanan haberde iddia edilenin aksine,  şirketimizin namaz yasağı gibi akla ve vicdana uymayacak hiçbir uygulaması bulunmamaktadır.

Kamil Koç Otobüsleri A.Ş.’nin kendisi tarafından işletilen Aktarma Merkezleri de dahil olmak üzere hizmet aldığı tüm mola yerlerinde mescit bulunmaktadır. Gerek seyahatleri sırasında namaz kılmak isteyen yolcularımız gerekse çalışanlarımız ibadetlerini bu noktalarda rahatlıkla yerine getirmektedirler.

Kamil Koç Otobüsleri A.Ş. istisnasız her bireyin her türlü düşünce ve ibadet özgürlüğüne saygı duyan, düşünce ve ibadet özgürlüğünü kollayan ve gözeten bir firmadır. Bunun en büyük kanıtı 86 yıldır hiçbir yüz kızartıcı suçla adı yan yana anılmamış, tüm haklarını hukuk çerçevesinde aramış ve çözmüş, ilkelerine ve değerlerine sonuna kadar bağlı şirket geçmişimizdir.


İŞTE O İDDİA
İstanbul'dan İzmir'e gitmek için Kamil Koç'tan 24 Ağustos Cuma günü saat 00.30'a bilet aldığını belirten 10 yıllık tarih öğretmeni Muhammed Anlı, başından geçenleri Yeni Akit gazetesine şöyle özetledi: “Otobüsüme binmek için 00.30'da İstanbul Esenler Otogarı'na gittim. Ama o arada asker sevkiyatı olduğunu söyleyen firma yetkilileri bizi yarım saat bekletti. ‘Bu gayet doğal bir sorundur' diyerek diğer yolcularla birlikte hoşgörü ile karşıladık ve yarım saat sonra otobüsümüz Esenler'den hareket etti.

1,5 SAAT YOLCU BEKLEDİK

Daha sonra Ataşehir'deki Kamil Koç 'un ofisinde yolcu almak için durduk ve bizi saat 03.00'a kadar beklettiler. Niye beklediğimizi sorduğumuzda, Ataşehir'deki Kamil Koç'un sorumlusu çok olumsuz bir tavırla ‘Yolcu bekliyoruz, yetişemedi' dedi. Daha sonra ise diğer yolcular 1,5 saat beklediklerini ifade ederek saat 03.00'e kadar otobüsün diğer yolcularını bekletme hakları bulunmadığını söyleyerek yetkililere tepki gösterdi. Sorumlu kişi başkası için beklemeyeceklerini ifade ederek bu yolcunun bekleneceğini söyledi. Yolcu geldikten sonra yola devam ettik.

"NAMAZ KILMAK İÇİN İNEN YOLCUSUNU YOLDA BIRAKTI"

Asıl sorunu sabah saat 05.30'da yaşadığını belirten Muhammet Anlı , “Ben muavine mümkünse namaz kılacağımı ifade ettim. Muavin bana tesislerde duracağımızı belirtti. Ben bunun verdiği rahatlıkla otobüsün durmasını bekledim. Ama saat 06.00'a yaklaştı ve otobüs durmadı. Yine çağırdım ve sordum, yine bana yarım saat sonra duracaklarını söyleyince namaz kılmamın gerektiğini vurguladım. Ters bir cevap olarak ise muavin bana sadece tuvalet için durabileceklerini, namaz için ise duramayacaklarını ifade etti. Bunu bu şekilde aktarınca benim moralim bozuldu. ‘Namaz için duracaksanız durun, durmayacaksanız benim inmem gerekiyor' dedim. Çabalarım sonuçsuz kalınca otobüsü Bursa'nın Karacabey ilçesinde Onur Petrol isimli dinlenme tesislerinde durdurarak, otobüs şoförü ve muavinine ‘İster bekleyin ister beklemeyin, ben namazımı kılacağım' dedim. Ben indikten sonra otobüs durmayarak yoluna devam etti” dedi.

<p>Öğrencilerin merakla  beklediği yüz yüze eğitim başladı. Çocuklar eski normale nasıl adapte ol

Yüz yüze eğitim başladı, anne babalar nelere dikkat etmeli?

Ünlülerin başına gelen korkunç saldırı olayları

Bu yiyecekleri tüketirken dikkat! Bağımlılık yapıyor

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı