• $ 5,6592
  • € 6,3832
  • 258.285
  • 101849
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Kaleden paket! 

Reyhanlı’da düzenlenen saldırıda failleri yönlendiren Yusuf Nazik, MİT tarafından Esad rejiminin kalesi Lazkiye'den Türkiye’ye getirildi!

Osman Nuri CERİT

MİT, Suriye rejiminin en güçlü olduğu kentlerden Lazkiye’de gerçekleştirdiği operasyonla, 2013'teki Reyhanlı saldırısının planlayıcısı olan Yusuf Nazik’i Türkiye’ye başarıyla getirdi. Hatay Reyhanlı'da 2013 yılında gerçekleştirilen ve 53 vatandaşın hayatını kaybettiği bombalı saldırıda failleri yönlendiren ve Suriye istihbaratıyla irtibatı sağlayan Yusuf Nazik, aranan teröristler listesinde “mavi” kategoride yer alıyordu. Nazik’in paketlenip Türkiye’ye getirilmesinde yabancı hiçbir devlet veya istihbarattan destek alınmadı. Yerinin tespitinden yakalanıp Türkiye’ye getirilişine kadar her aşamayı MİT gerçekleştirdi. 1 yıl önce Suriye’de olduğu öğrenilen Nazik’in, Rejim’in kontrolündeki farklı bölgelerde saklandığı belirlendi. Sık sık yer değiştiren Nazik’in yaklaşık 6 ay önce Lazkiye'ye gittiği tespit edildi. 

24 kişilik ekip villada yakaladı 

Yerel muhbirler üzerinde alan taraması yapan MİT mensupları, pazar günü harekete geçti. 24 kişilik özel bir ekibin görevlendirildiği operasyon, Lazkiye’de, şehir merkezine 1.5 km uzaklıktaki bir villada gerçekleştirildi.  Operasyonda çok iyi Arapça konuşan özel MİT ekibi görev aldı. Şam Rejimi’nin farklı isimle düzenlediği kimliği kullanan Yusuf Nazik adım adım izlendi. 

Bu çalışmalar Nazik’i koruyan ve izleyen Suriye istihbaratı El Muhaberat’a hissettirilmeden başarıldı. Tereyağından kıl çeker gibi yapılan operasyonun ardından, Lazkiye’den ayrılma süreci başlatıldı. MİT ekibi daha önceden planlanan güzergahları kullanılarak şehir merkezinden ayrıldı. Özel ekip Yusuf Nazik’in kaybolduğu anlaşılmadan Lazkiye’yi terk etmeyi başardı. TSK unsurlarının sağladığı güvenli yollar kullanılarak yaklaşık 10 gün önce Türkiye’ye giriş yapıldı.

‘Kendileri de böyle yansın’ 

Türkiye’ye getirilen Nazik’in yakalandığını duyan olayda hayatını kaybedenlerin yakınları Reyhanlı Şehitleri Derneği’ne koştu. Burada bir araya gelen şehit aileleri, duygularını paylaştı ve Yusuf Nazik’i yakalayan MİT’e teşekkür etti. Saldırı sonrası ellerini havaya kaldırdığı fotoğrafı çekilen ve Reyhanlı saldırısının simgesi olan ve eşini kaybeden Zahide Kuday, “Allah’a şükür yakalandılar, inşallah diğerleri de yakalanır. Allah onların cezalarını versin. Kendileri de böyle yansın” dedi.

Nazik, 28 saatlik bir geçiş noktası sonrası 90 km mesafedeki  Türkiye'ye getirildi. TSK birimlerinin de sınırda güvenlik gerekçesiyle önlem alındığı bildirildi. 11 Eylül akşamı  Türkiye’ye getirilen Yusuf Nazik’in ilk sorgusu ise önceki akşam gerçekleştirildi.

Türkiye devleti çok büyüktür hesabını sizden soracak 

Nazik: Suriye devletine sesleniyorum, Türkiye devleti çok büyüktür bunun hesabını elbet sizden soracak!

Nazik, Suriye istihbarat birimlerinden aldığı talimatla Türkiye’de eylem arayışına girerek alternatif eylem yerlerine yönelik keşif çalışması yaptığını, patlayıcıların Suriye’den Türkiye’ye intikalini sağladığını, iki transit tipi araç temin ederek patlayıcıların araçlara yerleştirilmesini organize ettiğini itiraf etti. Ayrıca Nazik’in, Reyhanlı patlamalarında rol aldığı bilinen Mukaveme Suriye lideri Mihraç Ural hakkında da detaylı bilgiler paylaştığı belirtildi. 

KAÇMADIM, PİŞMANIM! 

Sorgusunda Antakya doğumlu olduğunu aktararak ailesi hakkında bilgi veren Nazik, saldırıyı arkadaşlarıyla yaptıklarını itiraf etti. Emri Suriye istihbaratından aldığını belirten Nazik, “Türkiye devletinden kaçamadım, pişmanım. Suriye’deki arkadaşlarıma sesleniyorum, yol yakınken dönün, Türk devleti bize sahip çıkar. Suriye devletine de sesleniyorum, Türkiye devleti çok büyüktür bunun hesabını elbet sizden soracak” dedi. 

Nazik’in dosyası ayrılmıştı 

Reyhanlı saldırısına ilişkin görülen, 23 Şubat 2018’de karara bağlanan davada yargılanan 33 kişiden 9’u ağırlaştırılmış müebbet hapis, 13’ü ise 10 ila 15 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı. Yusuf Nazik’in de aralarında bulunduğu firari 8 teröristin ise dosyası ayrılmıştı.

FET֒cü savcı sümenaltı etmiş, Cumhuriyet aklamıştı

Patlama öncesinde MİT tarafından eyleme dair detay veriler içeren bilgi notunun o dönem Reyhanlı Savcısı olarak görev yapan FETÖ mensubu Özcan Şişman’a iletildiği ancak Şişman’ın raporu sümen altı ettiği ortaya çıkmıştı. Şişman MİT TIR’larının durdurulması ihanetinin de başaktörlerindendi. HDP Milletvekili Ahmet Şık da vatan haini Can Dündar yönetimindeki Cumhuriyet gazetesinde Şişman ile röportaj yaparak FET֒cü savcıyı aklamaya çalışmıştı.

Aileler mezarlığa  akın etti

Saldırıda hayatını kaybedenlerin mezarlarını ziyaret eden aileler, duygulu anlar yaşadı. Reyhanlı'da 11 Mayıs 2013’te 53 kişinin öldüğü iki ayrı bombalı terör saldırısı gerçekleştirilmişti. Patlamalarda 912 konut, 891 iş yeri ve 148 araç zarar görmüştü. Reyhanlı saldırısı davasında 23 Şubat’ta çıkan karara göre, 33 kişiden 9’u ağırlaştırılmış müebbet hapis, 13’ü ise 10-15 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırılmıştı. Yusuf Nazik’in de aralarında bulunduğu firari 8 terörist ise kırmızı bültenle aranıyordu.

Bağımsız yargı hak edene hak ettiği cezayı verecektir!

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Reyhanlı saldırısının planlayıcısı Yusuf Nazik’in, MİT tarafından Suriye’de yakalanıp, Türkiye’ye getirilmesine ilişkin açıklama yaptı: Reyhanlı saldırısı, bizim canımızı yakan, vatandaşlarımızı kaybettiğimiz acı bir hadiseydi. Bunun üzerine yapılan yargılamada 9 sanık, 53 kez ağırlaştırılmış müebbet ve diğer suçlardan hapis cezasıyla cezalandırılmıştı. Yusuf Nazik ile ilgili de Ankara 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi ayırma kararı vermişti. Devletimiz, suçlu neredeyse hangi terör örgütü ise sonuna kadar elbette takibini yapacak ve bağımsız yargı da hak edene, hak ettiği cezayı verecektir.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Olay Lagos şehrindeki Murtala Muhammed Uluslararası Havalimanı?nda meydana geldi. Uçağın içindeki

Uçağın Kanadına Tırmanan Adam Panik Yaşattı

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Kıbrıs Barış Harekatı'ndan çarpıcı kareler

FaceApp çılgınlığına Greenpeace'ten EarthApp yorumu