• $8,8689
  • €10,474
  • 499.049
  • 1384.68
24 Ağustos 2021 Salı 07:00 | Son Güncelleme:

Kaçak göçmene mobil takip geliyor

Kaçak göçmene mobil takip geliyor
- YELDA GÖKDAĞ

Türkiye'de kalmalarına geçici izin verilen göçmenler, telefonlarına yüklenecek uygulamayla takip edilecek. Uygulamayı aktif etmeyen yakalanınca sınır dışı edilecek.

Türkiye, kaçak göçmenlerin sınırdan yasadışı yollarla geçmesini önlemek için bir dizi önlem aldı. Ancak bazı zaruri durumlarda, sınırlı sayıda kaçak göçmenin gözetim altında ülke sınırları içinde bulunmasına izin veriliyor. Bu göçmenler için ise İl Göç İdaresi Müdürlükleri bünyesinde 81 kente Düzensiz Göçmen Takip Büroları oluşturuldu. Sistem ise şöyle işleyecek:

* Bürolarda sınırlı süre için Türkiye'de kalmasına izin verilen tüm düzensiz göçmenlerin telefonlarına yeni bir uygulama yüklenecek. Hangi göçmenin hangi ilde bulunduğu anbean tespit edilecek.

* Göçmenlerin ses ve parmak izi kayıt altına alınacak ve mobil sisteme yüklenecek. Göçmenin uygulamayı aktif hale getirmesiyle lokasyonu ve kimliği anında büroların sistemine düşecek.

* Şayet göçmen bu uygulamayı zorunlu olduğu halde aktif hale getirmez ve bulunduğu lokasyonun bilgileri Düzensiz Göçmen Takip Bürolarına düşmezse, durum güvenlik güçlerine bildirilecek ve yakalanıp anında sınır dışı edilecek.

EN ÇOK YAKALAMA İSTANBUL'DA

İçişleri Bakanlığı'nın verilerine göre, Türkiye'nin en çok yasadışı göçmen yakalanan ili İstanbul oldu. Yılbaşından bu yana, Türkiye'ye giriş yapan 36 bin düzensiz göçmen İstanbul'da yakalanarak sınır dışı edildi. Geçtiğimiz hafta Türkiye'ye geldiği belirtilen gözmenler ülkeye giremeden sınır dışı edildi.

<div><p></p><p><span style='font-size: 1.6rem;'>Antalya'nın Manavgat ilçesinde tur otobüsü ile otomo

Antalya'nın Manavgat ilçesinde tur otobüsü ile otomobil çarpıştı. 2 kişi yaralandı

Biber kurutma mesaisi köyü adeta kırmızıya boyuyor

Sahili kaplayan su sümbülleri temizleniyor

Tescilli kayısı çekirdeğinden kurabiyeler damakları tatlandırıyor