• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
17 Şubat 2021 Çarşamba 09:44 | Son Güncelleme:

Judith Liberman nereli, ne iş yapıyor? Judith Liberman kimdir, kaç yaşında?

Judith Liberman nereli, ne iş yapıyor" Judith Liberman kimdir, kaç yaşında"

Judith Malika Liberman bu günlerde sık sık gündeme gelen isimler arasında. Yazar, masal anlatıcısı, öğretmen, eğitim dil bilim, oyunculuk, masal anlatıcılığı ile tanınan Judith Malika Liberman hayat hikayesi merak konusu oldu. İşte Judith Malika Liberman'in biyografisi

Judith Malika Liberman, Türkiye'de yaşayan Fransız bir hikâye anlatıcısıdır. Yazar ve öğretmenlik yapan Judith Malika Liberman yazdığı kitaplarla sık sık ismi araştırılan konular arasında. Peki Judith Liberman kimdir, kaç yaşında, nereli, ne iş yapıyor?

JUDİTH MALİKA LİBERMAN KİMDİR?

Judith Malika Liberman (1978), şu anda Türkiye'de yaşayan Fransız bir hikâye anlatıcısı, yazar ve öğretmendir. 14 yaşındayken bir Fransız komününde hikâye anlatımı öğrendi ve Türkiye'de Anadolu masallarının anlatımını yeniden uygulamaya başladı.

Judith Malika Liberman, 1978 yılında Fransa'nın Paris şehrinde doğdu. Ailesi 1970'lerde şehirden kırsal bir alana taşındı. Aile dokumacı komünü kurdu. Liberman komün içinde büyüdü, kırsal alanlarda eğlence sağlayan hokkabazlar ve hikâye anlatıcıları tarafından sıkça ziyaret edildi. O dönemde Fransa'daki hikâye anlatma geleneğinin yeniden canlanmasıyla Liberman'ın annesi bir hikâye anlatma topluluğu kurdu. Komün içinde, şarkılar söylenir ve akşam toplantılarında hikâyeler anlatılırdı. Liberman, Paris'te Sorbonne Üniversitesinde dilbilim alanında yüksek lisans yaptı. Pomona Üniversitesi'nde tiyatro, Paris Konservatuvarı'nda profesyonel masal anlatıcılığı eğitimi aldı. ABD'de Kalifornya'da Pomona College'de oyunculuk okudu ve Conservatoire de Paris'de hikâye anlatma dersleri aldı.

Liberman, Türkiye'ye atanmadan önce ABD'ye yerleşmeyi planlamıştı. Bir yıllık görevini tamamladıktan sonra Türkiye'de kaldı. Ankara'da yedi yıl Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde ve ardından Koç Üniversitesi'de akademik kariyerine devam etti. Ankara'daki Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi ile yakın bağlantıları vardı. Ankara Gazi Üniversitesi'nden folkloristlerle çalıştı ve çeşitli proje, konferans ve festivallere katıldı. Ayrıca sözlü anlatıları kullanarak pediyatrik hastaların iyileşmesine yardımcı olmak için hikâye anlatıcılarını eğitti.

Liberman, Türkiye dahil birçok ülkede masal anlatımı gösterileri ve seminerler verdi. 2004 yılından bu yana Türkiye'de yaşayan Liberman, Anadolu masallarını öğreterek ülkede masal anlatıcılığı geleneğinin yeniden canlanmasının önünü açtı. 2014 yılından bu yana Masal Bu Ya adlı programı haftalık olarak NTV Radyo'da yayınlanan Librman, Her ay İstanbul'da, Şişli 'deki "Nazım Hikmet Kültür Merkezi" nde farklı temalar ile masal anlatımı ile neredeyse mükemmel bir Türk aksanıyla performanslar sergiliyor. Mart 2018'de Kanada'da Toronto Uluslararası Hikâye Anlatma Festivali'nde Nasreddin Hoca'yı tanıtan geleneksel Türk mizah masallarını sundu. Liberman, 2015 yılında ilk kitabı Masal Terapisi ni yazdı. 2017'de Masallarla Yola Çık ve 2019'da Önce Hayal iki kitabı daha yayınlandı. Ayrıca 2015 Türk filmi Bir Varmış Bir Yokmuş için de danışmanlık yaptı.

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan Erdoğa

Başkan Erdoğan: Lokantalar ve otellerle ilgili kararları Kabine Toplantısı'nda atacağız

Öğretmenlere koronavirüs aşısının yapılmaya başlandı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar A-400M hangarını ziyaret etti

Balıkçı ağlarına bin yıllık tekne parçaları ile 13 amfora takıldı