• $13,7033
  • €15,5249
  • 779.841
  • 1905.64
12 Eylül 2013 Perşembe 09:50 | Son Güncelleme:

Japon cinayetinde şoke eden gelişme

Japon cinayetinde şoke eden gelişme

NEVŞEHİR'in Göreme Beldesi'nde 22 yaşındaki Japon turist Mai Kuriharac’ın bıçaklanarak öldürülmesi, arkadaşı aynı yaştaki Hoshie Teramatsu'nun yaralanması olayının şüphelisi olarak dün 26 yaşındaki Mustafa Volkan D. tutuklanırken, bugün de 24 yaşındaki Fatih U. gözaltına alındı. Olayın gerçek faili olduğu ileri sürülen Fatih U.'nun ifadesinde "Bıçağı rastgele salladım, biri yere düştü. Birine otomobilde tecavüz ettim" dediği belirtildi.

Japon turistler Mai Kuriharac ve Hoshie Teramatsu'nun geçen salı günü öğle saatlerinde Göreme Beldesi'nin Zemi Vadisi'nde bıçaklı saldırıya uğramasıyla ilgili soruşturmada önemli bir gelişme oldu. Mai Kuriharac’ın öldürülmesi, Hoshie Teramatsu'nın da yaralanması olayının faili olduğu iddiasıyla gözaltına alınan Mustafa Volkan D. suçlamaları kabul etmedi.

Mustafa Volkan D. dün akşam saatlerinde çıkarıldığı Nevşehir Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi'nde sorgusunun ardından kuvvetli suç şüphesinin varlığı, delillerin, halen toplanmakta olması gerekçeleriyle tutuklandı.

Oğlunun suçsuz olduğunu söyleyen ve adliye önünde görüntü alan gazetecilere saldıran annesi Emine D. de "Çekmeyin, oğlum suçsuz. Niye çekiyorsunuz?" diye bağırdı.

ÖLDÜRDÜKTEN SONRA CİNSEL SALDIRI

Nevşehir Cumhuriyet Savcılığı da şüpheli Mustafa Volkan D.'nin tutuklanmasının ardından, Japon turist Mai Kuriharac'ın 'alet kullanılmak suretiyle öldürülerek cinsel saldırıya maruz bırakıldığını', yaralı Hosise Teramatsu'ya ise 'cinsel saldırıda bulunularak öldürmeye teşebbüs edildiği' açıklamasını yaptı. 

Savcılığın yazılı açıklamasında, " Şüpheli M.V.D.'nin Sulh Ceza Mahkemesi'nde yapılan sorgusunun ardından kuvvetli suç şüphesinin varlığı, delillerin, halen toplanmakta olması, şüphelinin kaçma ve delilleri karartma konusunda mahkemede şüphe uyanması ve tutuklanmaya sevk edilen suçların ceza miktarları göz önünde bulundurularak tutuklanmasına karar verilmiştir" denildi.

ŞİMDİ DE 'ASIL FAİL' GÖZALTINDA

Japon turistlere saldırı olayının aydınlatıldığı sanılırken, şok bir gelişme yle 'asıl fail' olduğu iddiasıyla bir kişi daha gözaltına alındı.

Ürgüp çarşı merkezinde gece 50 UN 017 plakalı otomobiliyle gezen Fatih U.'yu şüpheli hareketleri nedeniyle polis takibe aldı. Evine girdiği sırada yakalanan Fatih U.'nun, Japon turistlere saldırı olayını kendisinin gerçekleştirdiğini söylediği ileri sürüldü. Polisler, Fatih U.'nun evinde yaptıkları aramada yanmış pasaport ve bazı delillere ulaştı.

BİSİKLETLE ARABAMA ÇARPTILAR

Nevşehir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü'ne götürülerek sorgulanan Fatih U.'nun ifadesinde, "Otomobille orada geziyordum. Bisikletle arabama çarptılar. Tartışmaya başladık.

OTOMOBİLDE TECAVÜZ ETTİM

O sırada bıçak çektim ve rastgele salladım. Biri yere düştü, öldüğünü anlamadım. Kanı görünce kendimden geçtim. Birine otomobilde tecavüz ettim. Para ve değerli eşyalarını aldıktan sonra diğerlerini Ortahisar’da boş bir arazide yaktım. Olayla kullandığım bıçağı Kızılırmak'a attım" dediği öğrenildi.

Şüpheli Fatih U., sorgusunun tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilecek. 

SUÇ ALETİ BIÇAK KIZILIRMAK'TA BULUNDU

Japon turistlere saldırının gerçek faili olduğu ileri sürülen Fatih U.'nun, Kızılırmak Nehri'ne attığını söylediği bıçak bulundu. Avanos yakınlarında bıçağın atıldığı yerde arama çalışması başlatan dalgıçlar, ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıktaki Kotaran Mevkii'nde nehre atılan bıçağı çıkardı.

Suç aleti bıçak, soruşturmanın delilleri arasında yerini aldı.

BÖLGEDE SÖYLENTİLER ÇIKTI

Kapadokya Tarih Kültür Araştırma ve Koruma Derneği Başkanı Mükremin Tokmak, Japon turistlere saldırının ardından Hintli bir kadına da tecavüze kalkışıldığını ileri sürdü. Bir Türk kadının da öldürüldüğü söylentilerinin dolaştığını, bunların turizmin zarar görebileceği endişesiyle açıklanmadığını belirten Tokmak, şunları söyledi:

"Japon turistlere sadırının ardından Hintli bir kadına tecavüz edilmek istendiği ve bir genç tarafından kurtarıldığı haberi geldi. Göreme Belediyesi’nin önünde tepki yürüyüşü için toplandığımızda bir genç bunu anlatacaktı ama konuşmasına izin verilmedi, apar topar oradan uzaklaştırıldı. Hintli kadının olayı anlattığı video internette dolaşıyor. Bugün de bir Türk kadının öldürüldüğü bilgisi ulaştı, bunun asparagas olmasını umuyorum. Turist gelmez, para kaçar kaygısıyla bu tür olaylar duyurulmuyor, gizleniyor.” 

Kapadokya’nın, Akdeniz’den sonra en çok turizm gelirine sahip bölge olduğunu ve rant kapısı olarak görülmeye başladığını söyleyen Mükremin Tokmak, “Bölge halkı olarak, idareciler olarak, sosyal ve kültürel olarak niye ve ne zaman bu hale geldiğimizi sorgulamamız lazım. Bölgede günlük yaşam algısı değişti" diye konuştu.

Bölge halkının son derece üzgün olduğunu ve Japon halkından özür dilediğini kaydeden Tokmak, "Biz misafirlerimizi koruyamadık bunun utancını taşıyor, Japon halkından özür diliyoruz. Türk halkı olarak hep birlikte bu olaydan utanç duyup, misafirlerimizi koruyamadığımız için özür dilemesini bilmeliyiz" dedi.

CİNAYET ZANLISI TUTUKLANDI 

Nevşehir’in merkeze bağlı Göreme Beldesi Zemi Vadisi’nde 22 yaşındaki Japon turist Mai Kuriharac’ın bıçaklanarak öldürülmesi, arkadaşı aynı yaştaki Hoshie Teramatsu'nun yaralanması olayının şüphelisi olarak yakalanan 24 yaşındaki Fatih U. tutuklandı. Dün gece Ürgüp’teki evinde gözaltına alınan, emniyet müdürlüğündeki sorgusunun ardından, öğle saatlerinde olay yerinde tatbikat yaptırılan Fatih U., Nevşehir Adliyesi’ne götürüldü. Nöbetçi mahkemede hakim karşısına çıkarılan Fatih U. tutuklanarak cezaevine gönderildi. 

Öte yandan, cinayet şüphelisi olarak dün tutuklanarak Nevşehir E tipi cezaevine gönderilen M. V.D.’nin, Cumhuriyet Savcılığı tarafından cezaevine faks gönderildiği  öğrenildi. M.V.D.'nin avukatı Nazmiye Erdoğan, annesi Emine D. ve yakınları ile cezaevi önünde müvekkilinin salıverilmesini beklediklerini söyledi. 

CİNAYETTE KAN DONDURAN SAPIKLIK!

Tüm zamanların en yükseği... Tarım sektöründen ihracat rekoru
Tüm zamanların en yükseği... Tarım sektöründen ihracat rekoru

Tüm zamanların en yükseği... Tarım sektöründen ihracat rekoru

Türkiye'den savunma ve havacılık sanayisi atağı... İhracat rekoru tazelendi
Türkiye'den savunma ve havacılık sanayisi atağı... İhracat rekoru tazelendi

Türkiye'den savunma ve havacılık sanayisi atağı... İhracat rekoru tazelendi

Tamamen Türk mühendislerinin ürünü... Atak helikopterine entegre edilecek
Tamamen Türk mühendislerinin ürünü... Atak helikopterine entegre edilecek

Tamamen Türk mühendislerinin ürünü... Atak helikopterine entegre edilecek

<p>Oyuncu kadrosuyla göz kamaştıran 'The French Dispatch' nihayet beyaz perdede...  Türkiye'de 'Fran

'Gazeteciliğe aşk mektubu' The French Dispatch

Bu yiyecekleri sakın buzdolabına koymayın!

Tokat'ta lise kütüphanesinde 2 el yazması Kur'an-ı Kerim bulundu

Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda TIR kuyruğu 19 kilometreyi buldu