• $13,5453
  • €15,3185
  • 776.415
  • 1981.04
4 Eylül 2021 Cumartesi 00:10 | Son Güncelleme:

İzmir Enternasyonal Fuarı kapılarını açtı

İzmir Enternasyonal Fuarı kapılarını açtı
AA

İzmir Enternasyonal Fuarı 90'ıncı kez kapılarını açtı. Açılışta konuşan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, "Hükümetimizce Yeşil Mutabakat Eylem Planı temmuz ayında yürürlüğe konulmuştur. Eylem planımızdaki adımları kararlılıkla hayata geçirecek, tüm insanlığı tehdit eden iklim krizi gerçeğinin ticari hayatı etkileriyle mücadele edebilmek için üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz." ifadelerini kullandı.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, tüm insanlığı tehdit eden iklim krizi gerçeğinin ticari hayata etkileriyle mücadele edebilmek için üzerlerine düşen görevi yerine getireceklerini ifade etti.

AA'nın aktardığı habere göre, İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), Kültürpark'taki Atatürk Açıkhava Tiyatrosunda düzenlenen törenle 90'ıncı kez kapılarını açtı.

Törende konuşan Bakan Muş, İzmir'de olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İzmir'in Ege Bölgesi'nin incisi olduğuna değinen Muş, şu şekilde konuştu:

"İzmir Gazi Mustafa Kemal öncülüğünde İstiklal Harbi'mizin ve Milli Mücadele hareketimizin sembol kentidir. İzmir, henüz cumhuriyet ilan edilmeden yerli ve milli iktisat kongremize ev sahipliği yapmış kentimizdir. Bu anlamda ülkemizin iktisadi bağımsızlığının ve ekonomik temellerinin atıldığı yer olması sebebiyle İzmir'in gönlümüzdeki yeri ayrıdır."

Türkiye'nin ticareti için önem taşıyan ve daha pek çok ilkleri taşıyan İEF'nin devam ettiğine değinen Muş, İEF'nin mirasına büyük önem arz ettiklerini vurgu yaptı.

İEF'nin kültürel anlamda da çok katkı sunduğuna değinen Muş, "İnşallah önümüzdeki yıl fuar programı ve iş günleri etkinliğini geniş bir katılımla fiziki olarak gerçekleştireceğiz. Zira İZFAŞ ile birlikte 2022 ve sonrası yönelik programları şimdiden konuşmaya başlamış bulunuyoruz." dedi.

İzmir'in Türkiye'nin kalkınmasında ve dışa açılmasında Cumhuriyetin ilk yıllarından beri rol oynadığına işaret eden Muş, "Bu bağlamda hedefimiz fuar kapsamında gerçekleştirmeye başladığımız İzmir İş Günlerini küresel çapta kabul görmüş bir etkinlik haline getirmektir." diye konuştu.

Dün açılışı gerçekleşen 7. İzmir İş Günlerinde çeşitli ülkelerden bakan ve temsilcileri çevrim içi olarak ağırladıklarını hatırlatan Bakan Muş şunları kaydetti:

"Bu sene odaklandığımız iklim değişikliği ve yeşil dönüşüm tüm dünyanın artık üzerinde hassasiyetle durduğu küresel öncelik haline gelen ve ticaret alışkanlıklarını etkileyecek önemli bir konu haline gelmiştir. Zira tüm dünyada etkisini gösteren yangın, kasırga, sel, müsilaj gibi afetler hepimizi tehdit etmektedir. Bu felaketler aslında insanoğlunun doğaya karşı değil doğayla bir olarak hareket etmesi gerektiğinin işaretidir. Bu kapsamda hükümetimizce Yeşil Mutabakat Eylem Planı temmuz ayında yürürlüğe konulmuştur. Eylem planımızdaki adımları kararlılıkla hayata geçirecek, tüm insanlığı tehdit eden iklim krizi gerçeğinin ticari hayatı etkileriyle mücadele edebilmek için üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz."

İEF 12 Eylül'e kadar açık kalacak.

Törene, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, İzmir milletvekilleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

  • İzmir Enternasyonal Fuarı
  • fuar
  • İzmir
  • Ticaret Bakanı
  • Mehmet Muş
Üç farklı hava aracına daha entegre edildi... Türkiye'den TOGAN müjdesi
Üç farklı hava aracına daha entegre edildi... Türkiye'den TOGAN müjdesi

Üç farklı hava aracına daha entegre edildi... Türkiye'den TOGAN müjdesi

Arazilerin yeni 'gözü': Ondan habersiz kuş uçmayacak!
Arazilerin yeni 'gözü': Ondan habersiz kuş uçmayacak!

Arazilerin yeni "gözü": Ondan habersiz kuş uçmayacak!

Savunma sanayisinin gözbebeği CANİK'e prestijli ödül
Savunma sanayisinin gözbebeği CANİK'e prestijli ödül

Savunma sanayisinin gözbebeği CANİK'e prestijli ödül

<p> </p>

Muhalefet yatırıma neden karşı?

AFAD'dan Afganistan'daki ihtiyaç sahibi 2 bin aileye gıda yardımı

Antalya'yı fırtına vurdu! Dev dalgalar oluştu, ağaçlar devrildi

1,5 ton skunk ele geçirildi