• $7,8228
  • €9,4308
  • 459.326
  • 1328.83
19 Kasım 2020 Perşembe 14:53 | Son Güncelleme:

İzmir depremi Kovid-19 tablosunu karıştırdı: İlde sayı 3'e katlandı

İzmir depremi Kovid-19 tablosunu karıştırdı: İlde sayı 3'e katlandı
DHA

İzmir Valisi Köşger, ilde meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki deprem sonrası pozitif vaka ve virüs kaynaklı vefat sayılarının 3'e katlandığını duyurdu.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, deprem sonrasında kentteki koronavirüs vakası ile ölüm sayısının 3 kat arttığını söyleyerek, "Depremin olduğu an itibarıyla pozitifi, temaslısı tüm vatandaşlar sokağa çıktı ve hepsi birbirine karıştı." dedi.

DHA'da yer alan habere göre, Köşger, Bornova ilçesinde koronavirüs denetimi yaptı. Esnafı dolaşan ve sorunları dinleyen Vali Köşger, vatandaşlarla da sohbet etti.

Köşger, 30 Ekim'de meydana gelen, 116 kişinin hayatını kaybettiği 6.6 büyüklüğündeki depremin koronavirüsle mücadelede de olumsuz etkileri olduğunu bildirdi.

Depremin yaralarını sarmayla ilgili faaliyetlerinin devam ettiğini belirten Köşger, şunları kaydetti:

"İzmir'de depremin tetiklemesiyle koronavirüs vakaları biraz daha hızlı bir şekilde artıyor. O anlamda yeni tedbirler alındı, yeni kısıtlamalar getirildi. Şunu söyleyebilirim ki vatandaşlarımız oldukça bilinçli, olayın farkındalar. Halihazırdaki maske, mesafe ve hijyen kurallarına da riayet ettiklerini gözlemledim."

"DEPREMDE POZİTİFİ, TEMASLISI BİRBİRİNE KARIŞTI"

Vali Köşger, depremin olduğu gün İzmir'de olan pozitif vaka ve virüs kaynaklı vefat sayılarının bugün itibarıyla 3'e katlandığına dikkati çekti.

Depremin olduğu an itibarıyla pozitifi, temaslısı tüm vatandaşların sokağa çıktığını vurgulayan Köşger, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz bunu tahmin edebiliyorduk. Kurallara riayet ettiğimiz takdirde kısa sürede bunu tekrar minimize edebiliriz. İzmir, depremden önce koronavirüsle mücadele anlamında Türkiye'deki en iyi ilk 10 il arasındaydı. Biz onu korumaya çalışıyorduk, ancak deprem maalesef pozitifin, temaslının karışmasına sebep oldu ve ondan dolayı bir patlama ortaya çıktı. Şimdi hemşehrilerimizden depremde gösterdikleri metanetli, sükuneti ve vakarlı duruşu burada da göstermelerini ve depremde nasıl tek yürek olmuşlarsa burada da tek yürek olarak koronavirüsü tekrar eski rakamların da altına çekecek şekilde kurallara riayet etmelerini istiyoruz."

Koronavirüs aşısının henüz bulunmadığını hatırlatan Köşger, "O safhaya ulaşıncaya kadar herkesin kendi sağlığına dikkat etmesi lazım. İzmir'deki patlama devam ederse, ilave tedbirler getireceğiz. Getirmemiz lazım, hayatın idamesini sağlamamız lazım." dedi.

<p>Editör: Duygu Gecü Yüzseven / <a href='mailto:duygu.gecu@turkmedya.com.tr'>duygu.gecu@turkmedya.c

Altın almak için doğru zaman mı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları ve özellikleri

İzmir'de baraj suları altında kalan köyün kalıntıları ortaya çıktı