• $13,5704
  • €15,3208
  • 778.769
  • 1981.04
5 Temmuz 2021 Pazartesi 19:08 | Son Güncelleme:

İtalya'da 3 bin yıllık "Sonsuzluk Havuzu" ortaya çıktı

İtalya'da 3 bin yıllık "Sonsuzluk Havuzu" ortaya çıktı

ABD'de yer alan Cornell Üniverstesi'nden araştırmacılar, İtalya'da, 3 bin yıl önce dini ritüeller için kullanılan bir havuz keşfetti.

ABD'de yer alan Cornell Üniverstesi'nden araştırmacılar, İtalya'da, Bronz Çağı'ndan kalma bir sonsuzluk havuzu keşfetti. 3 bin yıl önce dini ritüeller için kullanılan havuzun, kabaca 12 metre uzunluğa, 7 metre genişliğe ve 3 metre derinliğe sahip olduğu belirtildi.

NTV'de yer alan habere göre, bununla birlikte, bilim insanları havuzun dibinde doğaüstü ritüeller sırasında teklif olarak kullanıldığına inandıkları seramik kaplar ve figürinler de dahil olmak üzere bir dizi tarihi eser ortaya çıkardı.

MÖ 1444'TE İNŞA EDİLDİ

Araştırmacılar, radyokarbon analizi ve ağaç halkası tarihlendirmesi yöntemlerini kullanarak, alt tankın milattan önce 1444'te, üstündeki tankın ise milattan önce 1432'de inşa edildiğini belirledi.

Sonsuzluk havuzuna İtalyanca adak tankı anlamına gelen "Noceto Vasca Votiva"adı verildi. İlk olarak 2015 yılında Alpler ve Apeninler arasında yer alan Po Ovası'ndaki küçük bir tepede ortaya çıkarıldı. Ancak arkeologlar, bu dönemde devasa anıtın tarihi konusunda anlaşamadı.

FARKLI ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİ KULLANILDI

Science Daily adlı bilimsel dergide yayımlanan son çalışma, havuzların tarihlerini ortaya çıkarmak için dendrokronoloji yöntemini kullanan Cornell'in sanat ve bilim profesörü Stuart Manning tarafından yönetildi. Dendrokronoloji, ağaç halkalarını tam olarak oluştukları yıla tarihlemenin bilimsel yöntemine deniliyor. Manning ve ekibi, dendrokronoloji ile radyokarbon tarihleme yöntemi ile birleştiğinde, havuzların on yıldan uzun bir süre arayla inşa edildiğini ortaya çıkardı.

Manning, "Bir arkeolojik alanda çalışırken, genellikle nispeten az örnekle, bazen ideal koşullardan daha az örnekle dendrokronoloji yapmaya çalışıyorsunuz. Çünkü 3 bin 500 yılı görmeden dağılıyorlar. Şu anda vahşi doğada büyüyen sağlıklı bir ağaç gibi değiller" dedi.

DOĞAÜSTÜ SU RİTÜELLERİ İÇİN KULLANDI

Diğer taraftan, araştırmanın bulguları, Noceto Vasca Votiva'nın çok önemli bir toplumsal değişim anında inşa edildiğini doğruluyor ve araştırmacıların yapının doğaüstü bir su ritüeli için kullanıldığına dair teorilerini destekliyor.

Manning, "Yüzlerce yıldır işleyen tek bir yaşam biçimimiz var. Ardından, büyük yerleşimlere, daha fazla uluslararası ticarete, tekstil üretimi gibi daha fazla uzmanlığa ve defin uygulamalarında bir değişikliğe geçiş yapıyorsunuz. Dünyanın her yerinde belirli bir model var. Neredeyse her sosyal toplulukta a büyük bir değişiklik olduğunda büyük bir inşaat çalışması başlıyor. Yani Mısır'da ilk devletleri kurduğunuzda piramitleri elde edersiniz, İngiltere'de ise Stonhenge'ı" diye konuştu.

Öte yandan, araştırmacılar, yapının bir tepenin üzerinde oturması ve içindeki düzgün tortu tabakaları nedeniyle bir zamanlar rezervuar veya kuyu olarak kullanıldığı fikrini ortadan kaldırdı. Ayrıca, devasa havuzdan su akıtacak kanallara dair herhangi bir kanıt da bulunamadı. Alt kısım ise seramik kaplar, figürinler ve çeşitli taş, ahşap ve organik eşyalarla doluydu.

Araştırmacılara göre tüm bu kanıtlar yapının bir tür doğaüstü su ritüelinde kullanıldığını gösteriyor.

Üç farklı hava aracına daha entegre edildi... Türkiye'den TOGAN müjdesi
Üç farklı hava aracına daha entegre edildi... Türkiye'den TOGAN müjdesi

Üç farklı hava aracına daha entegre edildi... Türkiye'den TOGAN müjdesi

Arazilerin yeni 'gözü': Ondan habersiz kuş uçmayacak!
Arazilerin yeni 'gözü': Ondan habersiz kuş uçmayacak!

Arazilerin yeni "gözü": Ondan habersiz kuş uçmayacak!

Savunma sanayisinin gözbebeği CANİK'e prestijli ödül
Savunma sanayisinin gözbebeği CANİK'e prestijli ödül

Savunma sanayisinin gözbebeği CANİK'e prestijli ödül

<p>Peki, Ümraniye Belediyesi'nin yeni projeleri neler olacak?  3. Ümraniye Kitap Fuarı için çalışmal

2. Ümraniye Kitap Fuarı yoğun ilgi gördü…

AFAD'dan Afganistan'daki ihtiyaç sahibi 2 bin aileye gıda yardımı

Antalya'yı fırtına vurdu! Dev dalgalar oluştu, ağaçlar devrildi

1,5 ton skunk ele geçirildi