• $8,1271
  • €9,7995
  • 465.778
  • 1365.27
30 Haziran 2018 Cumartesi 01:00 | Son Güncelleme:

‘İstikrar’ coşkusuyla dünyaya fark attık!

‘İstikrar’ coşkusuyla dünyaya fark attık!

Seçim sonrası belirsizliklerin ortadan kalkamasıyla piyasalarda bu hafta adeta bayram yaşandı. Türk Lirası bu hafta dolar karşısında en çok değerlenen para birimi olurken, BIST 100 endeksi de yükselişiyle dünyayı geride bıraktı.

Özgül Öztürk

24 Haziran seçimleri öncesinde piyasalarda kaos havası yaratanlar da muhalefet gibi sandıklara gömüldü. ‘Dolar seçimlerden sonra düşecek’ diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Haziran’dan ‘çifte zafer’le çıkmasının ardından hem Borsa İstanbul hem de Türk Lirası hızla değer kazandı. Piyasalar istikrarla gelen coşkuyu ne yabancı basındaki manipülatif haberler ne de kredi derecelendirme kuruluşlarının çabaları durdurmaya yetti. Seçimlerden önce hem ABD merkezli risklerin artması hem de seçimlerin yarattığı belirsizlik dolayısıyla dolar/TL 4.67 seviyesinde seyrediyordu. Özellikle ABD kaynaklı ‘küresel ticaret savaşı’ korkuları fazlasıyla varlığını sürdürse de yurtiçinde sandıktan ‘istikrar’ çıkmasıyla Türk Lirası dolar karşısında hızlı bir yükseliş yaşadı.

11 kuruş düştü

Dolar/TL 4.67’den dün 4.56’ya kadar geriledi. Böylece Türk Lirası dolar karşısında haftanın en çok değer kazanan para birimi oldu. Türk Lirası’na bir tek haftalık kazancı yüzde 1.45 olan Meksika Pezosu yaklaşabildi. Türkiye dışındaki gelien ülkelerin para birimlerinin ise büyük çoğunluğunda sert düşüşler yaşandı. Dolar karşısında bu hafta Çin Renminbisi yüzde 1.78, Brezilya Reali yüzde 1.94, Güney Afrika Randı ise yüzde 2.71 değer kaybetti.

ARJANTİN’DE ÇÖKÜŞ

Haftanın kaybedeniyse  Arjantin oldu. Arjantin Pezosu bu hafta dolar karşısında yüzde 3.79 değer kaybetti. Türkiye ve Türk şirketleri için öngörülebilirlik arttıkça borsadaki alımlar da hızlandı. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi bu hafta yüzde 3’ü aşkın yükselişle dünyanın en iyi performans gösteren endekslerinden birisi oldu.

YÜKSELİŞ DEVAM EDECEK

Öte yandan Credit Agricole SA stratejisti Guillame Tresca da, “Kısa vadede (TL’nin) rahatlama yükselişi sürebilir ya da en azından Türk varlıkları, diğer gelişen piyasa varlıklarının üzerinde performansı göstermeyi sürdürebilir” dedi.

YABANCI İLGİSİ ARTTI

Piyasalardaki gelişmeleri değerlendiren Aydın Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi ve Finans Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Sedat Aybar seçim sonrasında ortadan kalkan belirsizlikle birlikte yabancı yatırımcıların Türkiye’ye ilgisinin arttığını ifade etti.

AŞAĞI EĞİLİM NET GÖRÜLDÜ

İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Seda Yalçınkaya Özer, dolar/TL’nin haftanın genelinde  4.60-4.65 bandında kaldığını ama aşağı eğilimin daha net görüldüğünü söyleyerek, “Haftaya 4.60’ın altında kalıcı olup olmayacağını izleyeceğiz. Salı günü enflasyon var, siyasi  cephede ise 5 Temmuz ve 8 Temmuz önemli tarihler” dedi.

EURODAKİ KAYIP ETKİLEDİ

İlerleyen süreçte doların, belli bir süre 4.60 seviyelerinde dalgalanacağını kaydeden Aybar “Bu dalgalanmalarda bizden kaynaklanmayan birtakım etkenler var. Euronun değer kaybetmesinin TL ve dolara yansıması söz konusu. Geçmişten gelen deneyimlerde de görüldüğü üzere Türkiye bir takım spekülatif atakların karşısında bir şeyler yapabileceğini gördü” diye konuştu.

 

<p><span>MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) düzenl

Bahçeli'den CHP ve İYİ Parti'ye yeni anayasa çağrısı: Gelin bu onurun içinde siz de yer alın

EURO 2020 kupası Roma'da sergilendi

Devrilen tırın altında kalarak alev alan otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti

Aksaray'daki gizemli yer altı şehri ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor