• $ 7,3282
  • € 8,6816
  • 458.882
  • 1100.26
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
08 Ağustos 2013 Perşembe 11:54 | Son Güncelleme:

İşte Türkiye'nin en çok konuştuğu iki paşa!

Türkiye'nin en çok konuştuğu kişiler arasına iki eski genelkurmay başkanı İlker Başbuğ ve Yaşar Büyükanıt girdi. İki eski silah arkadaşının yaşam öyküleri ise birbirinden ilginç.

Ergenekon davasında müebbet hapis cezasına çarptırılan eski genelkurmay başkanı Mehmet  İlker Başbuğ Balkan Savaşı'ndan sonra Makedonya'nın Manastır kentinden Türkiye'ye göç eden, kökleri Karaman'a dayanan bir ailenin mensubu olarak  29 Nisan 1943’te Afyonkarahisar’da dünyaya geldi.  İlköğrenimini Afyon 27 Ağustos İlkokulu'nda, ortaokul eğitimini Afyon Lisesi’nde ve lise eğitimini Kuleli Askeri Lisesi’nde tamamlayan Başbuğ 1962 yılında Kara Harp Okulundan, 1963 yılında Piyade Okulundan mezun oldu. 1971 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde Takım ve Bölük Komutanlığı yapan  Başbuğ, 1973 yılında Kara Harp Akademisini kurmay subay olarak bitirdikten sonra; Genelkurmay Plan Harekât Daire Başkanlığında Karargâh Subaylığı, Kara Harp Akademisi Öğretim Üyeliği, Belçika / Brüksel'de NATO Uluslararası Askerî Karargâhında Cari İstihbarat Plan Subaylığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Plan ve Prensipler Başkanlığı Savunma Araştırma Şube Müdürlüğü ve 51'inci Piyade Tümeni 247'nci Piyade Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

İNGİLTERE KARA HARP AKADEMİSİNİ DE BİTİRDİ

İngiltere Kara Harp Akademisi ve NATO Savunma Kolejini de bitiren  İlker Başbuğ, 1989 yılında Tuğgeneralliğe terfi etti. Tuğgeneral rütbesi ile Belçika / Mons'ta Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargâhında (SHAPE) Lojistik ve Enf. Daire Başkanlığı ile 1'inci Zırhlı Tugay Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 1993 yılında Tümgeneralliğe terfi etti. Tümgeneral rütbesi ile Jandarma Asayiş Komutan Yardımcılığı ve Belçika / Mons'ta Millî Askerî Temsil Heyeti (NMR) Başkanlığı görevlerinde bulunan ve 1997 yılında Korgeneralliğe terfi eden Başbuğ  Korgeneral rütbesi ile 2'nci Kolordu Komutanlığı ve Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreter Başyardımcılığı görevlerinde bulundu.

26.GENELKURMAY BAŞKANI OLDU

2002 yılında orgeneralliğe terfi eden İlker Başbuğ 2002-2003 yıllarında Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı, 2003-2005 yılları arasında Genelkurmay İkinci Başkanlığı, 2005-2006 yıllarında Birinci Ordu Komutanlığı görevlerini müteakip 2006 yılı atamaları ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atandı. Başbuğ, 2008 yılı Yüksek Askerî Şûra kararları ile Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı görevine getirilmiş ve 30 Ağustos 2010 tarihinde yaş haddinden emekli oldu. 

KİTAP YAZDI

TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası ve TSK Şeref Madalyası sahibi olan Başbuğ  emekli olduktan sonra yazarlığa atılıp, "Terör Örgütlerinin Sonu" isimli kitap yazdı.  "20inci Yüzyılın En Büyük Lider: Mustafa Kemal" adlı ikinci kitabını  ise cezaevinde tamamladı.

TUTUKLANMA VE CEZAEVİ

Emekliliğinden 17 ay sonra, tanık olarak dinlenilmesi beklenen 'İnternet andıcı' davası kapsamında Başbuğ hakkında 2 Ocak 2012 tarihinde soruşturma başlatıldı. 6 Ocak 2012 tarinde ‘silahlı terör örgütü yöneticiliği ve hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçlamalarından tutuklandı.

Başbuğ, adliye çıkışında "Türkiye Cumhuriyetinin 26ncı Genelkurmay Başkanı terör örgütü kurmak ve yönetmekle suçlanmıştır. Takdir yüce Türk milletinindir" diye konuştu. 

ERDOĞAN ÜZÜNTÜSÜNÜ DİLE GETİRDİ

Başbakan Erdoğan, özel bir kanaldaki programda, canlı yayında, "İlker paşamızla alakalı olarak ben yapılan benzetmeleri ve yakıştırmaları asla doğru bulmuyorum. Yani bir örgüt elemanıymış, bir örgütün mensubuymuş gibi bu tür yaklaşımları kesinlikle çok çok çirkin buluyorum. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde Genelkurmay Başkanlığı makamına gelmiş bir insan için bu tür bir yakıştırmanın, bu tür bir benzetmenin doğru olmadığını ve insaf dışı olduğunu kesinlikle düşünüyorum. Daha önce de söyledim tutuklu yargılanmasını dahi yargıda olmasına rağmen söylüyorum doğru bulmuyorum, tutuksuz yargılanmasından yana olduğumu da daha başta söyledim." şeklinde konuşarak bu durumdan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Evli ve iki çocuk babası olan Başbuğ 5 Ağustos 2013 tarihinde sonuçlanan  Ergenekon Davası'ndan müebbet hapis cezası aldı.

E-MUHTIRAYI YAZAN PAŞA:BÜYÜKANIT

Başbuğ'a verilen cezayla birlikte ikinci bir paşanın ismi de gündemin üst sıralarına tırmandı. Türkiye kamuoyunun yakından tanıdığı bir isimdi bu aslında. Başbuğ'dan bir önceki  Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt. Büyükanıt, Başbuğ'un aldığı cezayı içine sindiremediğini söyleyerek bir kez daha gündeme geldi. İşte Büyükanıt'ın çarpıcı yaşam öyküsü.

İSTANBUL DOĞUMLU

1 Eylül 1940 tarihinde  İstanbul'da doğan Mehmet Yaşar Büyükanıt 1959 yılında Erzincan Askerî Lisesi'nden, 1961 yılında da Kara Harp Okulu'ndan mezun oldu. 1963 yılında Piyade Okulu'nu bitirdi. 1983-1986 yılları arasında Kuleli Askerî Lisesi Komutanlığı, 1986-1988 yılları arasında da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanlığı yaptı. 1992 yılında tümgeneralliğe terfi ederek, bu rütbede Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği ve 3 yıl süreyle Kara Harp Okulu Komutanlığı görevlerini yürüttü. 1996 yılında korgeneral, 2000 yılında da orgeneral oldu. 2004yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevine, 31 Temmuz 2006 günü Genelkurmay Başkanlığı'na atandı. 30 Ağustos 2008 tarihinde emekli oldu..

'TANIRIM, İYİ ÇOCUKTUR'

9 Kasım 2005 Şemdinli olayları sırasında olay mahallînde bomba ve silahlarla yakalanan astsubay Ali Kaya hakkında yaptığı "Tanırım kendisini, iyi çocuktur." şeklindeki beyanatıyla yargıyı etkilemeye çalıştığı öne sürüldü ve olay ile ilgili savcılık iddianamesinde "örgüt kurmak, sahte belge düzenlemek ve görevi kötüye kullanmak" iddialarıyla Genelkurmay tarafından hakkında soruşturma açılması istenildi.Genelkurmay Başkanlığı ise bir bildiri yayınlayarak Savcı Ferhat Sarıkaya'yı eleştirdi. Yaşar Büyükanıt ise 'Avukat dahi tutmam. Çıkar kendimi savunurum' dedi.

KENDİSİNİN YAZDIĞINI İTİRAF ETTİ

Kendi döneminde, 2007 cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesindeki Genelkurmay internet sitesinden yayınlanan 27 Nisan Genelkurmay Başkanlığı Basın Açıklaması nedeni ile uzun süre gündemde kaldı. Medya tarafından e-muhtıra olarak adlandırılan bu açıklamaya ilişkin sözleri ise ülke gündemine bomba gibi düştü. Büyükanıt emekli olduktan 8 ay sonra ilk kez 32.Gün programında verdiği 7 Mayıs 2009 tarihli röportajda, 27 Nisan Genelkurmay Başkanlığı Basın Açıklaması'nı, e-muhtırayı bizzat kaleme aldığını söyledi.

Evli ve bir kız çocuk babası olan Yaşar Büyükanıt Türkiye Cumhuriyeti Üstün Hizmet Madalyası,Türk Silahlı Kuvvetleri Şeref Madalyası, Türk Silahlı Kuvvetleri Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, Liyakat Nişanı (ABD) ve İmtiyaz Nişanı (Pakistan) sahibi.

BAŞBUĞ'A VERİLEN CEZA İÇİME SİNMİYOR

 

MSB, tatbikattan yeni görüntüler paylaştı!

MSB, tatbikattan yeni görüntüler paylaştı!

Uşak'ta ender görülen şakayık türü için koru

Uşak'ta ender görülen şakayık türü için koruma alanı

Dünya'ya en yakın cüce gezegen Ceres'te hayat olabilir

Dünya'ya en yakın cüce gezegen Ceres'te hayat olabilir

Türkiye'nin farklı şehirlerinde meteor yağmuru gözlemlendi

Türkiye'nin farklı şehirlerinde meteor yağmuru gözlemlendi