HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 5,3363
  • 6,0767
  • 209.534
  • 93.616
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Erken seçim anketi sonuçları Ocak 2017 partilerin son oy oranları

ORC araştırması halkın anayasa değişikliğine desteğini ortaya koyarken Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün yaptığı açıklamada "Parlamento çalışamaz hale gelirse erken seçim gündeme gelebilir." dedi.

x

36 ilde 10-11 Ocak 2017 tarihleri arasında toplam 2 bin 340 kişiyle gerçekleştirilen ORC anketinin sonuçları çarpıcı oldu. Cumhurbaşkanlığı sisteminin de içinde yer aldığı anayasa değişikliği referanduma giderse ne kadar destek alır sorusuna verilen cevap halkın ivedilikle gereken bu değişikliği büyük umutlarla beklediğini de ortaya koydu. Katılımcıların yüzde 62’si referandumda ‘Evet’ oyu vereceğini beyan etti. 

OHAL RAHATSIZLIK VERMEDİ 

 Araştırmaya katılanların yüzde 72,6’sı OHAL uygulamasından rahatsızlık duymadıklarını dile getirirlerken dövizin yükselmesinin “15 Temmuz darbesini bertaraf eden Türk halkına karşı yapılan ekonomik darbedir” ifadesiyle ilgili ankete katılanların yüzde 70’i bu görüşte olduğunu belirtti.  

MİLLETİN İÇ SAVAŞ ENDİŞESİ YOK

“TBMM’den referandum kararı çıkması durumunda, ülkede kaos ve iç savaş olabileceğini iiddia edilmekte. Siz iç savaş korkusu ve endişesi taşıyor musunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 83,7’si ‘Hayır’ cevabı verdi. “Cumhuriyet ve laiklik tehdit altında” iddiasına da halkın yüzde 71,3’ü “Hayır” yanıtı verdi. 

ORC'nin özel gündem araştırması anketinde katılımcılara "Bu Pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusu soruldu. Katılımcıların yanıtlarına göre, partilerin oy oranları şöyle:

AK Parti'nin oy oranı yüzde 53, CHP'nin oranı yüzde 23,6, MHP'nin oranı yüzde 15,8, HDP'ninse yüzde 6,5.

1 KASIM GENEL SEÇİM SONUÇLARINA GÖRE HANGİ PARTİ YÜKSELİŞTE HANGİSİ DÜŞÜŞTE?

ORC anket sonuçlarıyla, 1 Kasım Genel Seçim sonuçları kıyaslamasına göre AK Parti oy oranında 4 puanlık bir yükseliş gözleniyor. CHP oy oranında 2 puanlık düşüş yaşanırken, başkanlık sistemine verdiği destek sonrası siyaset sahnesinde öne çıkan MHP'nin oy oranında 5 puanlık artış gözleniyor. En büyük oy kaybını yaşayan HDP'nin baraj altı kalacağı ise kesin. 1 Kasım'da yüzde 10.75 oy oranıyla kılpayı Meclis'e giren HDP'nin oy oranı en son anket sonuçlarına göre yüzde 6.5'e kadar düştü. 

 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
Amerikan New York Times gazetesinin internet sitesinde yayınlanan videoda, Suudi gazeteci Cemal Kaşı

New York Times´tan ´Kaşıkçı cinayeti´ videosu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

İmar barışı sonrası konut fiyatları en çok değerlenen ilçeler

Türkiye'nin ilk millet bahçeleri açıldı

En Çok Okunanlar