• $ 6,7368
  • € 7,3003
  • 350.572
  • 89552.6
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

İşte Haberal kararı

Ergenekon Davası'nın tutuklu sanıklarından CHP Milletvekili Mehmet Haberal tahliye edildi. Haberal'a 'eksik teşebbüs' indirimi uygulandığı ortaya çıktı.

Ergenekon Davası'nda 12 yıl 6 ay hapis cezası alan Mehmet Haberal ve 16 sanık tahliye edildi.

Ergenekon Davası"nda Tümgeneral Hıfzı Çubuklu, emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, "Balyoz davası" tutuklusu Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, emekli Albay Sedat Özüer, Osman Yıldırım, Mehmet Perinçek, Ziya Göktaş, Cemal Gökçeoğlu, Erkan Ayyıldız, Fatma Cengiz, Hulusi Gülbahar, Hüseyin Yanç, İbrahim Özcan, Kenan Özay, Mehmet Bülent Sarıkahya, Selçuk Özkan'a tahliye kararı çıktı.

HABERAL CEZAEVİNDEN ÇIKTI

İddianamede hakkında müebbet istenen ancak 12 yıl 6 ay ceza alan CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal, dün saat 19.43 itibarıyla cezaevinden çıkış yapıtı.

Haberal, cezaevi çıkışında oğlu Erkan Bülent Haberal ve bazı CHP milletvekillerinin de aralarında bulunduğu kalabalık bir grup tarafından karşılandı. Haberal, basın mensuplarına "Arkadaşlar çok teşekkür ederim. Ben cezaevinden çıkıyorum ama isterdim ki herkes çıksın, çok üzgünüm" dedi. Üzerinde takım elbise bulunan Haberal, beraberinde CHP Grup Başkanvekili Arif Hamzaçebi ile aynı arabayla cezaevinden ayrıldı. CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce de resmi plakalı aracıyla Haberal'ın aracını takip etti.

İLK ZİYARET HASTANEYE

Haberal, tahliye olduktan sonra İstanbul'dan Ankara'ya geldi. Haberal, ilk olarak Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi'ni ziyaret etti. Burada kendisini bekleyen hastane çalışanları ve vatandaşlarla kucaklaştı, hasret giderdi.

HABERAL'IN CEZASI NASIL İNDİ?

MAHKEME önce Mehmet Haberal’a ‘hükümeti yıkmaya teşebbüsten’ ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Ancak eyleminin eksik teşebbüs aşamasında kaldığını belirterek cezayı 12 yıl 6 aya kadar indirdi

Ergenekon davasında 12 yıl 6 ay hapis cezası alan ve tahliye edilen CHP Milletvekili Mehmet Haberal’ın hükümeti yıkmaya teşebbüs ettiği kısa kararda yer aldı. Dün kararını açıklayan mahkeme, Haberal’ın “Türkiye Cumhuriyeti İcra Vekilleri Heyetini Cebren Iskat veya Vazife Görmekten Cebren Men Etme" suçunu işlediğinin sabit olduğunu belirtti. Bu suçtan Haberal’ı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptıran mahkeme, sanığın eyleminin eksik teşebbüs aşamasında kaldığını belirterek ceza da indirim yaptı. Eksik teşebbüs nedeniyle cezayı 15 yıla kadar indiren mahkeme, Haberal’ın yargılama sürecindeki tutum ve davranışları nedeniyle de 2 yıl 6 ay daha indirim yaparak, 12 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Haberal'ın tutuklu kaldığı süreyi dikkate alarak tahliyesine karar verildi. 

KİM NE KADAR CEZA ALDI? (FOTO HABER)

13 SANIĞA YAKALAMA KARARI

Ergenekon Davası'nda emekli Orgeneral Şener EruygurKemal Alemdaroğlu, Yalçın Küçük ve Tuncer Kılınç'ın da aralarında bulunduğu 13 tutuksuz sanık hakkında tutuklama kararı çıktı. İşte o isimler

1-Ali Cinali

2-Adnan Türkkan

3-Mustafa Hüseyin Buzoğlu

4-Mehmet Şener Eruygur

5-Yalçın Küçük

6-Tunçer Kılınç

7-Merdan Yanardağ

8-Tunç Akkoç

9-Adnan Akfırat

10-Mehmet Ali Çelebi

11-Kemal Alemdaroğlu

12-Kemal Şahin

13-Levent Temiz

 


Koronavirüsü yenen 86 yaşındaki kadın diğer hastalara umut oldu

Koronavirüsü yenen 86 yaşındaki kadın diğer hastalara umut oldu

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Tedbirlere uyuldu: İstanbul'da son durum

Turp suyu böbrek taşını düşürür