• $15,9744
  • €16,8421
  • 938.294
  • 2393.61
4 Mayıs 2021 Salı 10:43 | Son Güncelleme:

İstanbul'da katliam önlenmişti: 250 dolara taşımışlar

İstanbul'da katliam önlenmişti: 250 dolara taşımışlar

İstanbul otogarında 5 kilogramlık 6 plastik patlayıcı ele geçirilmesine ilişkin mahkemeye sevk edilen 3 şüphelinin ifadesine ulaşıldı. Zanlıların bombaları 250 dolara taşıdığı ortaya çıktı.

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince, 28 Nisan'da 15 Temmuz Demokrasi Otogarı'nda 5 kilogram ağırlığında 6 plastik patlayıcı ele geçirilmesine ilişkin gözaltına alınan 3 şüphelinin ifadeleri ortaya çıktı.

Sabah'ta yer alan habere göre İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince 28 Nisan'da, otogarda 5 kilo ağırlığında 6 plastik patlayıcının ele geçirilmesine ilişkin olay yerinde yakalanan R.A. ve İ.Z. ile daha sonra yakalanan Y.S., ifadeleri ardından İstanbul Adalet Sarayı'na sevk edildi.

3 şüpheli, "tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirilmesi" suçundan tutuklanması istemiyle nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi. Hakimlik, bu şüphelilerin, "tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirilmesi" suçundan tutuklanmasına hükmetti.

'ÖRGÜTSEL BAĞLANTILARI VAR'

Hakimlikçe, PKK'nın tam kapanma öncesi yoğunluk olacağını bildikleri 15 Temmuz otogarında eylem yapmak için fırsata çevirebileceği düşüncesiyle hareket ettikleri, sırt çantalarında 6 adet bomba düzeneği olduğu, Kent karton sigara kutusu içinde PENT diye tabir edilen patlayıcı maddeler olduğunu tespit edildi. Çantadaki bombanın normal bir depoda saklanmayacağı için örgütsel bağlantılı kişilerle iletişime geçileceğini, adli kontrol hükümlerinin yetersiz olacağı belirtildi.

'KOVİD- 19 OLDUĞUM İÇİN BEN GİDEMEDİM'

3 şüphelinin verdiği ifade ortaya çıktı. Bakırköy adliyesine giderek teslim olan 39 yaşındaki Y.S., "Silivri Cezaevi'nde iken E.K. isimli biri koğuş arkadaşımdı. E. K. bana bir silahın bir yerden başka bir yere nakledilmesi konusunda iş olduğunu söyledi. Anlaştık. İşi aldığım dönemde COVİD-19 nedeniyle karantina altındaydım.

Ben de İ.Z.'yi arayarak durumu anlattı. 250 dolar karşılığında İ.Z. silahı alıp bana verecekti. İ.Z., bombayı görünce beni aradı. Çantayı bırakıp kaçmalarının söyledim. Bana işi paslayan arkadaşımı aradım fakat o sırada polisler kovalamaya başlamış. Ben sadece silah taşıyacaktım. Bu suçtan yargılanmak istiyorum. 250 dolara evimde bomba saklayamazdım" dedi.

'SİLAH TAŞIYACAKTIM, BOMBA ÇIKTI' İDDİASI

24 yaşındaki İ.Z. tekstil işçisi olarak çalıştığını, kendisini Y.S.'nin yönlendirdiğini, silah almak için gittiğinde çantada bomba düzeneği gördüğünü iddia etti. Y.S. ifadesinde, "İşi bana paslayan Y.S.'ye durumu anlattığımda polisleri gördüm. Ondan önce bana çantayı bırakıp kaçmam gerektiğini söyledi" diye konuştu. 26 yaşındaki R.A. ise, "Arkadaşım İ.Z. aradı. Y.S. korona nedeniyle evden çıkamıyordu.

Otogardan emanet gelecekmiş, gidip alsak olur mu?' diye sordu. Bende yalnız bırakmamak için İ. İle birlikte gittim. Çantayı aldı. Polisleri gördüğünde ise koşmaya başladı. Ben tesadüfen oradaydım ve bomba taşıdıklarını bilmiyordum. Bana silah bile taşınacağını söylemediler, ben böyle bir iş içinde olduğum için çok üzgünüm" dedi.

  • Otogar saldırganları
  • İstanbul otogarında 5 kilogramlık 6 plastik patlayıcı
  • İstanbul Emniyet Müdürlüğü
TOGG'u ne zaman yollarda göreceğiz? CEO Karakaş tarih verdi
TOGG'u ne zaman yollarda göreceğiz? CEO Karakaş tarih verdi

TOGG'u ne zaman yollarda göreceğiz? CEO Karakaş tarih verdi

En son teknolojiyle donatıldı... Doğu Akdeniz'de sondaj başlıyor
En son teknolojiyle donatıldı... Doğu Akdeniz'de sondaj başlıyor

En son teknolojiyle donatıldı... Doğu Akdeniz'de sondaj başlıyor

Bakan Nebati Mısır'a gidiyor
Bakan Nebati Mısır'a gidiyor

Bakan Nebati Mısır'a gidiyor

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister