• $13,6367
  • €15,4752
  • 779.161
  • 1855.47
6 Ağustos 2021 Cuma 11:51 | Son Güncelleme:

İstanbul Boğazı'nda alarm! Petrol boru hattından bile daha yüksek

İstanbul Boğazı'nda alarm! Petrol boru hattından bile daha yüksek

Deniz Ticaret Odası tarafından hazırlanan raporla İstanbul Boğazı'nda yaşanabilecek büyük bir felaket tehdidi gözler önüne serildi. 1936'dan bu yana Boğazlardan geçen gemi sayısının 6 kat arttığına dikkat çekilen raporda; gemilerin petrol, amonyak, sıvılaştırılmış gaz, radyoaktif madde gibi tehlikeli yükler taşıdığı belirtildi.

İstanbul Boğazı'nın içerisinde bulunduğu tehdit Deniz Ticaret Odası tarafından hazırlanan raporla bir kez daha gözler önüne serildi.

Sabah'ta yer alan habere göre, Montrö Sözleşmesi'nin kabul edildiği 1936 yılından bu yana Türk Boğazlarından geçen gemi sayısının 6 kat arttığına dikkat çekilen raporda, İstanbul Boğazından 2020 yılında toplam 38 bin 404 geminin geçiş yaptığı belirtildi.

Yine bu gemilerden 8 bin 435 adedi ile ham petrol, amonyak, sıvılaştırılmış gaz, radyoaktif maddeler taşındığı belirtilirken, İstanbullunun nasıl bir tehlike ile karşı karşıya olduğuna da dikkat çekildi.

Deniz Ticaret Odası tarafından hazırlanan raporda şu ifadelere yer verildi:

"İstanbul Boğazı'nda tehlikeli yük taşıyan bir tankerin sebep olacağı bir kaza, Boğazın iki kıyısında yaşayan binlerce insanın hayatını tehlikeye atacağı gibi, şehrin tarihi dokusuna, çevredeki yaşam alanlarına ve çevreye telafisi çok zor hasar yaratacaktır."

BOĞAZ ZORUNLU MANEVRALAR GEREKTİRİYOR

Türk Boğazları'nın fiziki özellikleriyle seyir bakımından dünyadaki en zor suyollarından olduğuna işaret edilen raporda, boğazlardaki güçlü akıntılar, keskin dönüşler ve değişken hava koşullarının seyrüseferi son derece zorlaştırdığı belirtildi.

İstanbul Boğazı, Çanakkale Boğazı ve Marmara Denizi'nden oluşan toplam uzunluğun 164 deniz mili olduğu ifade edilirken, Türk boğazlarında hızı saatte 7-8 mile ulaşan akıntı, rüzgâr, topuk ve adacıklar gibi zorunlu manevralar gerektiren ve emniyetli seyri engelleyen unsurlar bulunduğu kaydedildi.

GEMİ TRAFİĞİ 6 KAT ARTTI

Türk Boğazlarında trafik hacminin çok kritik ve tehlikeli boyutlara ulaştığına dikkat çekilirken, 1936 yılında İstanbul Boğazından günde yalnız 17 gemi geçmekteyken günümüzde bu sayının günde ortalama 105 gemiye tekabül ettiği vurgulandı.

İstanbul Boğazında ayrıca yoğun bir mahalli deniz trafiği bulunduğu, çok sayıda balıkçı teknesi ile özel deniz vasıtalarının da bu suyolunu sürekli kullandığı belirtildi.

İstanbul Boğazından 2020 yılında toplam 38 bin 404 gemi geçerken bunların 8 bin 435 adedinin zehirli, tehlikeli ve patlayıcı madde taşıdığı, Montrö Sözleşmesi kapsamında bu gemilerin geçiş izni bulunduğu hatırlatıldı.

BİNLERCE İNSANIN HAYATI TEHLİKEDE

Bugün Türk Boğazları yoluyla, en çok petrolün taşındığı boru hattından daha fazla tehlikeli madde taşındığına dikkat çekilen raporda şu ifadelere yer verildi:

"İstanbul Boğazı'nda tehlikeli yük taşıyan bir tankerin sebep olacağı bir kaza, Boğazın iki kıyısında yaşayan binlerce insanın hayatını tehlikeye atacağı gibi, şehrin tarihi dokusuna, çevredeki yaşam alanlarına ve çevreye telafisi çok zor hasar yaratacaktır. Türk Boğazlarında seyir, can, mal ve çevre güvenliği Türkiye için olduğu kadar Türk Boğazlarını kullanan tüm ülkeler için de önem taşımaktadır. Tehlikeli yük taşıyan gemilerin yol açabileceği kazaların Boğaz trafiğini belirsiz süreler için durdurması, ticaretlerini Boğazlar yoluyla yapan bölge ülkelerinin ekonomik çıkarlarına da zarar verecektir."
AK Parti'de kritik toplantı... Masada sıcak başlıklar var
AK Parti'de kritik toplantı... Masada sıcak başlıklar var

AK Parti'de kritik toplantı... Masada sıcak başlıklar var

TCMB ile Türkmenistan Merkez Bankası arasında imzalar atıldı
TCMB ile Türkmenistan Merkez Bankası arasında imzalar atıldı

TCMB ile Türkmenistan Merkez Bankası arasında imzalar atıldı

Macron'un aramaları reddedildi! Kriz Türkiye'ye yaradı
Macron'un aramaları reddedildi! Kriz Türkiye'ye yaradı

Macron'un aramaları reddedildi! Kriz Türkiye'ye yaradı

<p>Bu hafta GTA 5'in çevrim içi modundaki özel sunuculara yerleştirilen aşı merkezleri ve oyun içeri

GTA 5'te aşı kuyrukları oluştu | TeknoZone #11

Çalıların arasından çıkan fil dehşet saçtı! Safaride korku dolu anlar

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (01 Aralık 2021)

Türkiye'nin ilk Çocuk Adalet Merkezi kucak açtığı çocukları topluma kazandıracak