HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 5,3671
  • 6,1207
  • 210.181
  • 93.616
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

İstanbul Barosu yeni başkanı Mehmet Durakoğlu kimdir, nereli?

Mehmet Durakoğlu, İstanbul Baro başkanlığı seçimlerinde en çok oyu alarak başkan seçildi. Avukat Mehmet Durakoğlu, Ümit Kocasakal'ın başkan yardımcılığı görevini yürütüyordu. Peki 1956'da Sivas'ta doğdu. Ankara Atatürk Lisesini bitirdi. Mehmet Durakoğlu kimdir?1982'de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

x

İstanbul Baro Başkanlığı yarışını Çağdaş Avukatlar Grubu adayı Mehmet Durakoğlu kazandı. Durakoğlu, mevcut Baro Başkanı Ümit Kocasakal'ın başkan yardımcılığı görevini yürütüyordu. İstanbul Barosu seçimlerinde 36 bin 483 avukat 92 sandıkta oy kullandı. Avukat Mehmet Durakoğlu kampanyasını ‘Kaldığımız yerden devam’ sloganıyla yürütmüştü. Durakoğlu, mevcut Baro Başkanı Doç. Dr. Ümit Kocasakal’ın başkan yardımcılığı görevini yürütüyordu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Durakoğlu, avukatlara özel servis aracı sağlanması, adliyelere kreş açılması, avukatların özel sağlık sigortası primi ödeme külfetinden kurtulması gibi vaatlerde bulundu. Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu'nun 10 kişilik Yönetim Kurulu listesinde 4 kadın avukat yer aldı.

Oy dağılımı

Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu Adayı Av. Mehmet Durakoğlu: 13 bin 19 oy (Yüzde 54,42)

Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar Grubu Adayı Av. Several Ballıkaya Çelik: 3 bin 423 oy (Yüzde 14,31)

Hukukun Üstünlüğü Platformu Adayı Av. Mehmet Sarı: 3 bin 40 oy (Yüzde 12,71)

Avukat Hakları Grubu Adayı Av. Ömer Kavili: 2 bin 740 (Yüzde 11,45)

İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu Adayı Av. Ali Rıza Kaplan: Bin 699 (Yüzde 7,10)

MEHMET DURAKOĞLU'NDAN İLK AÇIKLAMA

Seçimlerin sonuçlanmasının ardından açıklama yapan Mehmet Durakoğlu şu ifadeleri kullandı:
"İstanbul Barosu'nda yaşanan seçim yarışı sonucu itibariyle çizginin başarısıdır. İstanbul Barosu'da aydınlanma devriminin temsilcileri kazanmıştır. Bu çizgi, özellikle Türkiye'de yaşanan siyasal konjonktür itibariyle bize yaşatılanlara yaptığımız direnmenin ifadesidir. Biz öncelikle yargı bağımsızlığının olmadığı hukuk devleti olmayı beceremediğimiz, hukukun üstünlüğünü içimize sindiremediğimiz için bu mücadeleyi başlattık. Bunu yaparken çok daha önemlisi avukata dokunduk, savunma hakkının kutsallığını savunurken meslektaşlarımızın mutlu olmasını temin edecek somut işler yaptık. O teminatı vermeye çalışacağız. Aynı çizgide devam edeceğiz. En küçük değişiklik olmayacaktır. Herkes bunu bilmeli. Şu anda kazandığımız zaferlerin başarısıyla kibirlenmeden bir hizmetin inancın sonucu olarak gerçekleştirdiğimizi bilerek yürüteceğiz. Hukuk devleti olabilmemizin mücadelesidir. Avukatların gerçekten avukatlık yapabilecekleri bir Türkiye yaratabilmektir mücadelemiz. Asla Atatürkçülüğümüzden bir adım sapmayacağız. Mücadeleyi devam ettireceğiz."

Mehmet Durakoğlu kimdir?

Durakoğlu'nun İstanbul Barosu'nun sitesinde yer alan özgeçmişi şöyle:

1956'da Sivas'ta doğdu. Ankara Atatürk Lisesini bitirdi. 1982'de  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1986'da serbest avukatlığa başladı. Dış Ticaret alanında sertifika programları dersleri verdi. Aynı konuda yayınlanmış makaleleri vardır. İstanbul Barosu İnsan Hakları Yürütme Kurulu Uyeliğinde bulundu. 2004'de İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. 

2006'da Baro Başkan Yardımcısı oldu. 2010-2012 ve 2012-2014 dönemlerinde İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. ÇYDD Üyeliği ile SODEV ve TÜSES yönetimlerinde bulundu. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
Kocaeli´de halk otobüsü şoförü, durakta tekerlekli sandalyede bekleyen engelli çocuğu ve annesini ar

Kocaeli´de halk otobüsü şoförü engelli çocuk için güzergahını değiştirdi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Emekli ocak ayı zam oranı na kadar oldu? SGK SSK BAĞKUR emekli maaşı ocak zammı...

En Çok Okunanlar