• $31,1221
  • €33,8218
  • 2034.52
  • 9334.13
6 Aralık 2023 Çarşamba 07:44 | Son Güncelleme:

İsrail'in suçları yanına kâr kalmamalı

İsrail'in suçları yanına kâr kalmamalı

Başkan Erdoğan, Körfez Zirvesi'nden Gazze için ateşkes çağrısı yaptı: “Netanyahu bölgemizin güvenliğini, geleceğini tehlikeye atıyor. İşlediği suçlar yanına kâr kalmamalıdır.”

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Katar ziyaretinin son gününde 44. Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi'ne katıldı. Körfez ülkeleriyle işbirliği mesajı veren Başkan Erdoğan, İsrail'in Gazze'de yaptığı soykırıma da tepki gösterdi.

TİCARET 13 KAT ARTTI

Sözlerine kendisini zirveye onur konuğu olarak davet eden Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani'ye teşekkür ederek başlayan Erdoğan, Körfez ülkeleriyle Türkiye'nin ilişkilerinin her geçen gün geliştiğini, zirveye katılımının, münasebetleri daha ileriye taşımanın bir tezahürü olduğunu dile getirdi. Erdoğan, el, gönül birliği içinde hareket ederek münasebetleri güçlendireceklerine inandığını vurguladı.

Körfez ülkeleri ile Türkiye'nin ticaret hacminin son 20 yılda 13 kat artarak geçen sene itibarıyla 23 milyar dolara ulaştığını aktaran Erdoğan, Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerine yeniden başlanması ve anlaşmanın kısa sürede yürürlüğe girmesinin ticareti daha da artıracağına işaret etti. Erdoğan, Stratejik Diyalog Bakanlar Mekanizması'nın altıncı toplantısının 2024'ün ilk çeyreğinde Türkiye'nin ev sahipliği yapacağını dile getirdi.

GÜVENLİ BİR LİMANIZ

Körfez bölgesini Türkiye üzerinden kara yoluyla Avrupa'ya bağlayan ulaştırma projelerine büyük önem atfettiklerini vurgulayan Erdoğan, bu projelerin enerji işbirlikleriyle taçlandırılması gerektiğine inandıklarını söyledi.

Yatırımcıları Türkiye'ye davet eden Erdoğan, "Türkiye, uluslararası yatırımcılar için güvenli liman olma vasfını koruyor. Türk ekonomisine güvenen kardeşlerimize gereken her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek isterim. Savunma sanayii alanında Körfez'deki kardeşlerimizle çok farklı bir ivme yakaladık. Son hadiseler, bu alandaki işbirliğimizin ne kadar önemli ve stratejik olduğunu ortaya koydu. Ortak üretim ve finansman dahil savunma sanayiindeki işbirliğimizi çeşitlendirmemizde fayda görüyorum" ifadelerini kullandı.

DERHAL KALICI ATEŞKES

Gazze'de yaşanan acılara dikkat çeken Erdoğan, Riyad'da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Arap Ligi Olağanüstü Ortak Zirvesi ile Filistin halkıyla dayanışmayı açık ve net gösterdiklerini söyledi. Geçici insani ara ve esir takasında Katar'ın çabalarını tebrik eden Erdoğan, "Gazze krizindeki bu ortak tavrımız, bölge ülkeleri olarak sorunlarımızı sahiplenme noktasında da bir örnek oldu. Dışişleri Bakanları Temas Grubu'nun temaslar devam edecek" dedi.

İNSANLIK SUÇUDUR

Netanyahu yönetiminin siyasi ömrünü uzatmak uğruna tüm bölgenin güvenliğini ve geleceğini tehlikeye attığını belirten Erdoğan, "Çoğunluğu çocuk ve kadın 17 bin Filistinli masumun hayatını kaybetmesi insanlık suçudur, savaş suçudur. İsrail'in işlediği bu suçlar yanına kâr kalmamalıdır. Önceliğimiz, derhal kalıcı ateşkesin ilan edilmesi ve kesintisiz bir şekilde insani yardım akışının teminidir" çağrısında bulundu.

GARANTÖRLÜK İÇİN HAZIRIZ

Erdoğan, 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen bir Filistin devletinin kurulmasının ehemmiyetinin bir kez daha görüldüğüne işaret ederek, "Bu maksatla garantörlük dahil, bölge ülkeleriyle birlikte sorumluluk almaya hazır olduğumuzu açıkladık. Gazze'deki mezalimin Suriye'yi de içerecek bölgesel bir savaşa dönüşmesine fırsat vermememiz gerekiyor" diye konuştu.

YENİ UFUKLAR AÇACAK

Körfez İşbirliği Konseyi'nin kendi içinde kurumsal yapısını güçlendirme gayretlerini memnuniyetle takip ettiklerini dile getiren Erdoğan, bu derinleşmenin, genişleme ile eşzamanlı olarak yürütülmesinin konseye farklı ufuklar açacağına işaret etti. Erdoğan, Körfez bölgesiyle yakın teması ve stratejik işbirliğini ortak çıkarlar ve karşılıklı saygı temelinde ilerletmeye hazır olduklarını vurguladı.

SURİYE KRİZİNE SİYASİ ÇÖZÜM MESAJI

Suriye'nin istikrara kavuşmasının önündeki en büyük engelin, Suriye'nin toprak bütünlüğü ve birliğini tehdit eden başta PKK, PYD/YPG olmak üzere ayrılıkçı terör unsurları olduğunu belirten Erdoğan, "Bu terör örgütlerinin kendilerini meşrulaştırma çabalarına karşı tüm kardeşlerimizin müteyakkız olmasını bekliyoruz. Suriye ihtilafına 2254 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kararı temelinde siyasi bir çözüm hedefliyoruz. Suriyelilerin gönüllü ve güvenli geri dönüşleri için de gerekli koşulların oluşturulması gerekiyor. Tüm aktörleri bu doğrultuda işbirliğine davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.

FİLİSTİNLİ ÇOCUKLARA BİR GELECEK BORÇLUYUZ

Başkan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Doha'da Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani'nin annesi Katar Vakfı (QF) Başkanı Şeyha Moza bint Nasır ile bir araya geldi. Görüşmede, İsrail'in Gazze kat-

liamındaki son durum, ateşkes ve kalıcı barış için yapılabilecekler, insani yardımların Gazze'ye ulaştırılmasına yönelik adımlar ele alındı. 15 Kasım'da Emine Erdoğan'ın ev sahipliği yaptığı "Filistin İçin Tek Yürek Zirvesi"ndeki İnisiyatif Hareketi'nin devamı niteliğindeki eylem planları da Erdoğan ve Moza'nın gündemindeydi.

TEK YÜREK OLACAĞIZ

Erdoğan, Gazze'nin yeniden inşası ve ihyası için de yapılabileceklerin ele alındığı görüşme sonrası sosyal medyadan açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Filistin İçin Tek Yürek inisiyatif hareketi çerçevesinde, İsrail zulmü sona erip bölgede kalıcı barış sağlanana kadar birlikte yürümekte hemfikiriz. Bu doğrultuda, dünyanın çeşitli bölgelerinden lider eşleri ile birlikte Filistinli masumlar adına sesimizi birleştireceğimiz gelecek buluşmalar hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Bugün harabeye dönüştürülen Gazze'yi yeniden ayağa kaldırmak için tek yürek olma kararlılığımızı sürdüreceğiz. İnsanlık olarak, Filistinli çocuklara bir gelecek borçluyuz" açıklamalarında bulundu.

Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı 15 gün ücretsiz!
Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı 15 gün ücretsiz!

Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı 15 gün ücretsiz!

Yunanistan'da gündemden düşmüyor... Türkiye'nin hamlesi komşuda panik yarattı
Yunanistan'da gündemden düşmüyor... Türkiye'nin hamlesi komşuda panik yarattı

Yunanistan'da gündemden düşmüyor... Türkiye'nin hamlesi komşuda panik yarattı

Heyecanlandıran gelişme! TÜBİTAK düğmeye bastı: Milli füze ve kitler düşmana korku verecek
Heyecanlandıran gelişme! TÜBİTAK düğmeye bastı: Milli füze ve kitler düşmana korku verecek

Heyecanlandıran gelişme! TÜBİTAK düğmeye bastı: Milli füze ve kitler düşmana korku verecek