• $7,5311
  • €8,9811
  • 410.043
  • 1539.12
23 Temmuz 2014 Çarşamba 21:16 | Son Güncelleme:

İsrail‘e uçuş yasağı uzatıldı

İsrail‘e uçuş yasağı uzatıldı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Türk Hava Yolları şirketlerince İsrail'e yapılacak uçuşlara getirilen yasağın 24 saat daha uzatıldığını bildirdi

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Türk Telekom Ahlatlıbel Tesislerinde basın mensuplarıyla iftar yemeğinde bir araya geldi.

Türk havayolları şirketlerince İsrail'e yapılacak uçuşlara , önceki akşam 22.00 itibariyle 24 saat süreyle uçuş yasağı uygulandığını anımsatan Elvan, bu sürenin 24 saat daha uzatıldığını belirtti.

Bakanlık çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Elvan, 3. Köprü ve kısa süre içinde ihale ilanına çıkılacak olan Kuzey Marmara Otoyolu çalışmalarının 2015 yılında tamamlanacağını söyledi.

25 Temmuz'da Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının açılışının gerçekleştirileceğini anlatan Elvan, Ankara-İstanbul arasının 3,5 saate düşeceğini, hatta test çalışmalarının tamamlandığını, herhangi bir sıkıntının söz konusu olmadığını kaydetti.

Mardin, Balıkesir ve Konya havalimanlarının terminal binalarının tamamlandığını ifade eden Elvan, söz konusu terminal binalarının kısa süre sonra faaliyete başlayacağını bildirdi. Hakkari Yüksekova havalimanının yıl sonu itibariyle tamamlanacağını da belirten Elvan, Ordu Giresun Havalimanının ise 2015 yılı Nisan ayında açılacağını, ancak açılışın daha erken de olabileceğini söyledi.

Demiryollarının serbestleştirildiğini anımsatan Elvan, yasal alt yapının oluşturulduğunu, ikincil düzenlemelerin tamamlandığını kaydetti. Elvan, yük ve yolcu açısından özel kesimin de demiryolları sektörüne girebileceğini belirtti.

"5A UYDU İHALESİNE BU YIL ÇIKILACAK"

Türksat 4B uydusunun bu yıl içinde uzaya fırlatılacağını bildiren Elvan, yüzde 25'i yerli üretim olarak gerçekleşecek 5A uydusu ile 6A uydusunun da yapımına bu yıl başlanacağını bildirdi. Elvan, 6A uydusunun Türk mühendisleri tarafından Kazan'daki UMET tesislerinde yapılacağını ifade etti.

Türk Telekomun fiber optik kablolarının diğer mobil operatörler tarafından kullanabilmesine ilişkin sıkıntının çözüldüğünü dile getiren Elvan, sektörün alt yapı yatırımlarının daha da hızlanacağını söyledi.

"YHT HATTI GÖNÜL RAHATLIĞIYLA KULLANILACAK"

Bakan Elvan konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

Ankara-İstanbul YHT hattının bilet fiyatıyla ilgili soru üzerine Elvan, fiyatın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağı söyledi.

Elvan, açılışın ardından seferlerin hemen başlayacağını, ilk etapta günde 6 gidiş 6 geliş olmak üzere 12 sefer düzenleneceğini kaydetti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile gerekli görüşmelerin yapıldığını dile getiren Bakan Elvan, Ankara-İstanbul YHT'nin varış noktası Pendik'ten, Kartal, Sabiha Gökçen Havalimanı başta olmak üzere ilgili hatlara otobüs seferlerinin konulacağını bildirdi.

Ankara-İstanbul YHT hattındaki trenlerde 4 sınıf bulunacağını ifade eden Elvan, business, plus, ekonomi plus ve ekonomi olmak üzere trenin 4 sınıftan oluşacağını, fiyat farkı olmak kaydıyla yemek servisinin yapılacağını belirtti. 

Ankara-İstanbul YHT'nin tüm testlerinin yapıldığını ve sistemlerin sorunsuz bir şekilde çalıştığını anlatan Elvan, vatandaşların YHT'yi gönül rahatlığıyla kullanabileceğini kaydetti.

TİB'İN KAPATILMASI

Başbakan Erdoğan'ın, TİB'in kapatılmasıyla ilgili açıklamasının hatırlatılması üzerine Elvan, Başbakanın gereken açıklamayı yaptığını söyledi. 

Bu konuda bakanlık olarak bir çalışma yürüttüklerini belirten Elvan, zaman içinde detayların paylaşılacağını ifade etti.

TİB'in sisteminin 1 hafta süreyle devre dışı kaldığı iddiasının gerçeği yansıtmadığını belirten Elvan, değişik kurumlardan gelen bazı kişilerin sisteme farklı komutlar yüklediğini ve sistemin sadece 25 dakika devre dışı kaldığını, sonrasında ise bu durumun fark edilerek sorunun çözüldüğünü anlattı.

TİB'deki bazı kişilerin ortak erişim şifreleri kullandığının ve bunların kayıtlarının tutulmadığının tespit edildiğini ifade eden Elvan, bakanlığa geldiği dönemden itibaren böyle bir durumun kesinlikle yaşanmadığını ve tüm çalışmaların kaydının tutulduğunun altını çizdi. Elvan, TİB'in dışardan hizmet satın aldığı dönemde bazı firma yetkililerine kritik yerlere giriş şifreleri verildiğinin tespit edilmesinin ardından söz konusu şifrelerin derhal iptal edildiğini anlattı.

Dinleme sayılarında çok ciddi oranda düşüş görüldüğünü ifade eden Elvan, Mart 2013'te 51 bin 413 hedef dinleme talebi bulunurken, bu yılın Mart ayında sösz konusu sayının 5 bin 114'e düştüğünü söyledi. Elvan, Ocak-Haziran dönemine bakıldığında ise geçen yıl 290 bin 490 dinleme hedefi varken, bu yılın ilk altı aylık döneminde bu sayının 76 bin 86'ya düştüğünü bildirdi.

3. havalimanı ile ilgili çalışmalara yönelik soruya da Elvan, herhangi bir sorunun olmadığını, sürecin normal işlediği cevabını verdi. 

DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal da havalimanının yapılacağı alanda zemin etütü ve sondaj çalışmalarının yapıldığını, yer tesliminin ise yakın zamanda gerçekleşeceğini bilgisini verdi.

TWİTTER YETKİLİLERİ AĞUSTOS'TA GELİYOR

Bakan Elvan, twitter yetkilileriyle görüşmelerin ne aşamada olduğu sorusu üzerine, uygulanması istenen 55 civarında mahkeme kararı bulunduğunu, Twitterin bunların hepsini dikkate aldığını ve erişimi engellediğini ifade etti. Twitter yetkilileriyle görüşmelerin olumlu geçtiğini dile getiren Elvan, "Ağustos ayında tekrar Türkiye'ye gelmek istiyorlar. Büyük ihtimalle Ağustos ayının son haftasında gelecekler" dedi. Twitter'da Türkçe itiraz sitesinin hazırlıklarının tamamlandığını anlatan Elvan, "Türkiye iyi ve güçlü bir pazar. Onlar da burada olmak istiyor. Burada ofis açılması gibi konular müzakere edilecek" diye konuştu.

4G'YE GEÇİŞ

4G'ye geçmeyi istediklerini dile getiren Bakan Elvan, karasal sayısal yayına geçildikten sonra boşalacak alanın devralınacağını ve 4G çalışmalarının başlayacağını belirtti. 

Türksat 4A uydusunda kanal geçişlerinin televizyon yayıncılarından gelen talep üzerine ertelendiğini anımsatan Elvan, bir milletvekilinin Uydu Kontrol Merkezinde görevden alınmalar nedeniyle geçişlerin ertelendiğiyle ilgili soru önergesi verdiğini, ancak bu önergenin henüz kendisine ulaşmadığını bildirdi. 

Türksat 4A uydusundan 37 yeni kanalın yayın yaptığını belirten Elvan, gelen talepler doğrultusunda kanal geçişlerinin gerçekleşeceğini söyledi.

Boğaziçi Köprüsünde devam eden bakım çalışmasıyla ilgili soruya Elvan, şu an itibariyle yüzde 70 seviyesinde tamamlanan çalışmaların ağustos ayı sonunda bitirilmesinin ardından eğik olan askı halatların dik hale getirileceği cevabını verdi. Çalışmaların 2015 yılı yaz aylarında tamamlanacağını belirten Elvan, trafikte herhangi bir sıkışmanın söz konusu olmadığını kaydetti.

 

<p>Esenler'de polis tarafından gözaltına alınan Harun Ç., defalarca kafasına vurulduğunu ve kendisin

Darp edildiğini öne sürdü, kamera görüntüleri şaşkına uğrattı

Antalya'daki yerleşik yabancılarKovid-19 aşısının ilk dozunu yaptırdı

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, Bağdat'ta

Türk Kızılay Irak Delegasyonuna ait fırında üretilen ekmekleri mültecilere dağıttı