• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
18 Kasım 2023 Cumartesi 07:00 | Son Güncelleme:

İsrail'e borcu olan rahat konuşamıyor

İsrail'e borcu olan rahat konuşamıyor

Erdoğan, İsrail'in katliamlarına arka çıkan Almanya Başbakanı Scholz'a “Biz Holokost cenderesinden geçmedik. İsrail'e borcumuz da yok” dedi.

Başkan Erdoğan, İsrail'e destek veren Almanya Başbakanı Scholz'a "İsrail'e borcu olanlar rahat konuşamıyor" dedi, Tevrat'ta ve diğer hiçbir kutsal kitapta çocukların öldürülmesinin olmadığını söyledi.

Başkan Erdoğan, Almanya ziyaretinde ilk önce Cumhurbaşkanı Steinmeier ile bir araya geldi, ardından Başbakan Scholz ile görüştü. Scholz, görüşme öncesi yapılan ortak basın toplantısında "İsrail'in kendini savunma hak var" diyerek Gazze'deki katliama yine destek çıktı.

Başkan Erdoğan da yaptığı açıklamada Gazze'deki katliama dikkati çekerek şunları söyledi:

"Sayın Scholz'un daveti üzerine gerçekleştirdiğim bu ziyarete büyük önem veriyorum. Kendisiyle Türkiye ve Almanya arasındaki ilişkileri ele alacağız. Bu görüşmenin ticari, siyasi, askeri boyutu olacak. Özellikle Rusya-Ukrayna arasındaki gelişmeler olacak. İsrail-Filistin arasındaki gelişmeleri de konuşacağız. Burada da açık ve net konuşacağım. Çünkü 7 Ekim tarihi bir başlangıç olarak anlatılıyor. 7 Ekim'den sonraki süreç hiç konuşulmuyor."

İSRAİL'İN NÜKLEER SİLAHI VAR

"Şu an itibarıyla malum 13 bin Filistinli çocuk, kadın, yaşlı ne yazık ki öldürülmüştür. Bunun yanında artık neredeyse Gazze diye bir yer kalmadı, her taraf yerle yeksan oldu. Şu anda yatıyorlar, kalkıyorlar, Hamas, Hamas, Hamas... Hamas'ın silah varlığı ve gücü ile acaba İsrail'in silah varlığı, gücü mukayese edilebilir mi? Şu anda İsrail'in nükleer silahı var mı? Var. Ama bunu İsrail'e sorarsanız 'var' demez. Çünkü onlar yalanı çok iyi kullanırlar. Bütün bunlarla beraber şu anda şu kadar mali destek verildiğinden bahsediliyor. Peki, Hamas'a böyle bir mali destek veriliyor mu? Böyle bir şey söz konusu mu? Hayır, böyle bir şey de yok. Filistin'in kendisine verilmesi gereken destekler de verilmiyor."

"BİZİM İSRAİL'E BORCUMUZ YOK"

"İbadethaneler vuruluyor, kiliseler vuruluyor. Hastaneler vuruluyor. Halbuki tüm bunların yanında hastanelerin vurulması, çocukların öldürülmesi hiçbir kitapta yok. Yapamazsın. İnsan hakları beyannamesinde yapamazsın. Ama burada görüldüğü gibi bu çocuklar nasıl vuruluyor? Hastanelerde bunlar nasıl öldürülüyor? Bunlar karşısında biz elimiz, kolumuz bağlı mı duracağız? Buna karşı hiç sesimizi çıkarmayacak mıyız? Eğer burada elimiz, kolumuz, dilimiz bağlı kalırsak bunun tarihe hesabını veremeyiz. Onun için bir borçluluk psikolojisi içerisinde İsrail-Filistin savaşını değerlendirmemek gerekir. Bakın ben rahat konuşuyorum. Çünkü bizim İsrail'e borcumuz yok. Borçlu olsak bu kadar rahat konuşamayız. Ama borçlu olanlar, rahat konuşamıyorlar. Biz Holokost cenderesinden geçmedik. Öyle bir durumumuz da yok. Çünkü insana saygımız bizim çok çok farklıdır. Başbakanlığım döneminde ben ilk defa antisemitizm noktasında tavır koymuş bir liderim. Dünyada hiçbir başbakan bu tavrı koymamıştır. Ama ben koydum. Ta o zamanda. Bundan dolayı da kimseye borcumuz yok."

İSRAİL'DEKİ REHİNE DAHA FAZLA

"Rehinelerin takası deniliyor. Eyvallah, biz buna da varız. Fakat rehine dediğiniz zaman, rehine sayısı itibarıyla İsrail'deki rehinelerin sayısı nedir? Öbür tarafta, Hamas'ın veya Filistin'in elindeki rehinelerin sayısı nedir? Buna da baktığımız zaman katbekat fazlasıyla İsrail'in elinde rehine var. Yılların rehineleri, tutsakları İsrail'in elinde. Bunu da görmemiz lazım. Bunu görmezsek bu da haksızlık olur. Biz bütün bunlara varız. Türkiye 52 senedir AB kapısında bekletilmektedir. Vize serbestisi sağlanıncaya kadar vize süreçlerinin kolaylaştırılmasını ele alacağız."

TYPHOON SAVAŞ UÇAKLARI İLE BİZİ TEHDİT ETMEYİN!

Başkan Erdoğan, bir gazetecinin Eurofighter Typhoon savaş uçaklarıyla ilgili sorusu üzerine şunları söyledi: "İsrail ibadethaneleri, camii, kilise vuruyor mu? Vuruyor. Ben Müslüman olarak rahatsız oluyorum. Peki sen bir Hıristiyan olarak bundan rahatsız oluyor musun? Bakın Almanya, İsrail'e şu kadar maddi destek verdiğinden bahsediyor. Eurofighter Typhoonlar konusunda da Almanya verir veya vermez. Savaş uçakları üreten bir tek Almanya mı? Birçok yerden temin edebiliriz. İnsansız savaş uçakları konusunda Türkiye önemli bir noktaya gelmiştir. Bir basın mensubu olarak böyle sorular sormayın. Sorular insani olsun. Biz de cevaplarını ona göre verelim."

GAZZE'DE HER GÜN İNSANLIK KAYBEDİYOR

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'da Bellevue Sarayı'nda Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile görüştü. Görüşmede İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları, Türkiye ile Almanya ikili ilişkileri ve küresel konular ele alındı. Başkan Erdoğan görüşmede İsrail'in Filistin topraklarındaki saldırılarının artık sonlandırılması gerektiğini ve insan hakları ihlallerine karşı tüm dünyadan gelecek tepkinin önemli olduğunu ifade etti.

BARIŞ İÇİN 2 DEVLET

Başkan Erdoğan, bölgede derhal ateşkesin sağlanması ve insani yardımların ulaştırılması gerektiğini, akan kanın durdurulmadığı her gün insanlığın kaybettiğini belirtti. İki lider, iki devletli yapının kalıcı barışın tek çözümü olduğu konusunda aynı fikirde olduklarını ifade ederek bölgede ateşkesin sağlanması ve insani yardımların bir an önce bölgeye ulaştırılması için birlikte çalışma konusunda mutabık kaldı.

İKİ TARAFTAN TUTALIM ATEŞKESİ SAĞLAYALIM

Başkan Erdoğan, "Ateşkese var mıyız, yok muyuz? İnsani ateşkese acaba Türkiye ne kadar katkıda bulunabilir? Almanya ne kadar katkıda bulunabilir? Buna var mıyız, yok muyuz? Bir hafta sonra Sayın Steinmeier, İsrail'e gidiyor. Kendisinden ricada bulundum. Dedim, siz bir taraftan tutun, biz de diğer taraftan tutalım. İnsani ateşkesi sağlayalım. İnsani ateşkesi birlikte sağlayabilirsek, özellikle bu ateş çemberinden bölgeyi kurtarma şansı yakalarız" dedi.

VİZE SERBESTİSİ SORUNU DA MASADA

Görüşmelerin ana gündemlerinden birini de Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinin oluşturduğunu vurgulayan Başkan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Gümrük Birliği'nin güncellenmesi, vize serbestisi gibi konularda uzun süreden beri haklı beklentilere sahibiz. Almanya'nın bu bağlamda vereceği katkıları önemsiyoruz. Vize serbestisi sağlanıncaya kadar vatandaşlarımızın vize işlem süreçlerinin kolaylaştırılması ve hızlandırılmasını bugün ele alacağız."

GURBETÇİLERİMİZİN HUZURU ÇOK ÖNEMLİ

İki ülke arasında beşeri köprü vazifesi gören ve nüfusu 3,5 milyona ulaşan Almanya'daki Türk toplumunun huzur içinde yaşamasının en büyük temennileri olduğunu belirten Erdoğan, "Türk toplumunun dini ihtiyaçlarını karşılamak üzere burada görev yapan din adamlarımızın yetiştirilmesi amacıyla ortak bir çalışma yürütüyoruz. Almanya ile işbirliği alanlarımızdan diğeri malum göç konusudur. Ortak çalışma grubumuz çalışmalarına devam ediyor" diye konuştu.

VİCDAN SAHİBİ HERKESİ DESTEĞE ÇAĞIRIYORUZ

Başkan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, İstanbul'da devlet ve hükümet başkanlarının eşlerinin katılımıyla düzenlenen "Filistin İçin Tek Yürek" zirvesine ilişkin Türkçe, İngilizce ve Arapça paylaşım yaptı. Filistin'in yanındayız çünkü gelecek nesillere telafisi mümkün olmayan yaralarla dolu bir miras bırakmak istemiyoruz" diyen Erdoğan paylaşımda; "Gazze'de derhal ateşkes ilan edilmesi ve insani yardımların sağlanması için uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırıyoruz. Her vicdan sahibi insanı, bu küresel çağrımıza destek vermeye davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.
  • başkan erdoğan
  • berlin
  • ateşkes
  • scholz
  • gazze
İşgalci İsrail ordusundan flaş 7 Ekim açıklaması... Hamas, Gazze Tümeni Komutanı'nı öldürdü
İşgalci İsrail ordusundan flaş 7 Ekim açıklaması...  Hamas, Gazze Tümeni Komutanı'nı öldürdü

İşgalci İsrail ordusundan flaş 7 Ekim açıklaması... Hamas, Gazze Tümeni Komutanı'nı öldürdü

Brezilya Devlet Başkanı Lula'dan BMGK'ya Gazze tepkisi... 'Savaş değil soykırım'
Brezilya Devlet Başkanı Lula'dan BMGK'ya Gazze tepkisi... 'Savaş değil soykırım'

Brezilya Devlet Başkanı Lula'dan BMGK'ya Gazze tepkisi... 'Savaş değil soykırım'

Listede ATAK da var... İşte 2023'ün en iyi saldırı helikopterleri
Listede ATAK da var... İşte 2023'ün en iyi saldırı helikopterleri

Listede ATAK da var... İşte 2023'ün en iyi saldırı helikopterleri