• $ 7,2916
  • € 8,5355
  • 477.149
  • 1060.59
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
14 Aralık 2019 Cumartesi 19:28 | Son Güncelleme:

İsrail ve Yunanistan'a sığınan Rumlara İHA ve SİHA yanıtı! O karardan sonra Türkiye harekete geçti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) hükümeti, Geçitkale Havaalanı'nın, insansız hava araçları (İHA) ile yürütülecek faaliyetlerde kullanılmasına onay verdi. Kararın ardından KKTC'den konuya ilişkin önemli açıklamalar yapıldı. KKTC Başbakanı Ersin Tatar acil htiyaca cevap verdiği için gerekli olduğunu söylerken, kararın gerekçelerini açıklayan KKTC Bayındırlık Bakanı Atakan Kararın alınmasında, GKRY'nin İsrail'le yaptığı İHA alımı anlaşmaları etkili oldu" dedi.

kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, Geçitkale Havaalanı'nın İHA (İnsansız Hava Araçları)  faaliyetlerine açılmasının ihtiyaca cevap verdiği için gerekli olduğunu söyledi. 

Başbakan Tatar, TRT Haber canlı yayınında Geçitkale Havaalanı'nın İHA faaliyetlerine açılması kararı ve Doğu Akdeniz gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Türkiye'nin güvenlik gerekçesi ile Geçitkale Havaalanı'nın İHA ve SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) kullanımları için tahsis edilmesi konusunda talebi olduğunu aktaran Tatar, şunları belirtti:

"Bütün bunları değerlendirdikten sonra acil ihtiyaç olması sebebiyle ve hem Türkiye hem KKTC'nin Doğu Akdeniz'deki güvenlik meselelerini dikkate alarak böyle bir tahsisi dün Bakanlar Kurulumuzun aldığı kararla karara bağladık. Bu gerekli bir meseleydi çünkü ihtiyaç hasıl olmuştu." 

Tatar, bu konunun artık bir ülke meselesi olduğuna da dikkati çekerek, Türkiye ve KKTC'nin bu önemli bölgede menfaat ve haklarının korunması gerektiğini belirtti. 

"ONLARA GÖRE KÜÇÜK YUNAN ADALARININ BİLE MÜNHASIR EKONOMİK BÖLGELERİ VAR"

Başbakan Tatar, İsrail ve Yunanistan'la çeşitli ilişkileri olan Rum tarafından da benzer adımlar atılmış olabileceğini ifade ederek, "Bizim bu bölgede müttefikimiz ve bizlerle her türlü yakın ilişki içerisinde olan Türkiye Cumhuriyeti'dir." dedi.

Türkiye ile Libya arasında imzalanan deniz sınırı anlaşmasıyla meseleye başka bir boyutun daha kazandırıldığını dile getiren Tatar, bununla bölgede yeni haritanın ortaya çıktığını ve ezberlerin bozulduğunu söyledi.

Tatar, şöyle devam etti:

"Çünkü onların ezberlerinde, Yunanistan'ın küçücük adalarının da büyük bir memleket gibi ekonomik münhasır bölgeleri var. Bu haritalarda bir bakıma bizim haklarımızı gaspetme çabaları içerisindedirler. Bizim için de tabii ki burada esas aktör Türkiye Cumhuriyeti'dir. Çünkü 82 milyon nüfusu ile ana kıta ve Doğu Akdeniz'e bin 800 kilometre uzunluğunda bir sahil şeridi var. Bunu kimse göz ardı edemez. Dolayısıyla Türkiye hükümetinin uzmanları ve diplomatları ile bütün bunlar tekrar değerlendirilmiş, yürürlüğe konulmuş."

Geçitkale Havaalanı'nın İHA ve SİHA'ların faaliyetlerine açılması kararının güvenlik çerçevesinde alındığının altını çizen Tatar, havaalanının KKTC'deki TSK'ya bağlı Kıbrıs Barış Kuvvetleri Komutanlığına (KTBK) tahsis edildiğini dile getirdi.

Tatar, "Dolayısıyla böyle bir düzenleme ile hepimizin güvenliği biraz daha emniyet altına alınmış oluyor." ifadesini kullandı.

"TÜRK'ÜN HAKLARINI KORUMAKTAKİ KARARLIĞINI ANLAMAK İÇİN TARİHE BAKILMALI"

KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy da yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin Mavi Vatan'ı korumaktaki kararlılığını kimsenin test etmemesi gerektiğini bildirdi.

"Türk'ün haklarını korumaktaki kararlığını anlamak için eline ateş almanın ya da kendini doğrudan ateşe atmanın gereği yok, tarihe bakmak yeterlidir" ifadesini kullanan Taçoy, Rum Yönetimi'nin hem Kıbrıs Adası'nı hem de Doğu Akdeniz'i barut fıçısına çevirmek adına attığı adımlardan bir an önce vazgeçmesi gerektiğini vurguladı.

Taçoy, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin bir süre önce İsrail ile 8 İHA alımı için anlaşma yaptığını ve 4 İHA'nın da teslim alındığını anımsatarak, bu hareketin karşılıksız kalmasını beklemenin en hafif tabir ile "saflık" olduğunu kaydetti. 

Kararın, TSK'nın talebi sonrasında hükümet tarafından alındığına dikkati çeken Taçoy, bunun, Kıbrıs Türk halkının  uluslararası hukuk çerçevesindeki hakları ve çıkarlarını korumasında büyük önem taşıdığının altını çizdi. 

"İHA VE SİHA'LAR, KIBRIS TÜRKÜ'NE GURUR, HEYECAN VE GÜVEN VERİYOR"

Taçoy, "Mavi Vatan'ın" emin ellerde olduğunu belirterek, "Türk savunma sanayinin son yıllarda 'millileşme' hedefiyle atmış olduğu doğru adımların bir ürünü olan milli İHA ve SİHA'lar, Kıbrıs Türkü'ne gurur, heyecan ve güven veriyor." değerlendirmesinde bulundu. 

Hem anavatan hem de garantör olarak, Türkiye'nin, her durum ve koşulda Kıbrıslı Türklerin yanında olduğunu görmekten gurur duyduklarına vurgu yapan Taçoy, başta GKRY olmak üzere, Doğu Akdeniz'de  Kıbrıs Türkü'nün haklarına el uzatan herkese bu tutumlarından vazgeçme çağrısında bulundu. 

Taçoy, "Herkes bilsin ki Kıbrıs Türkü asla yalnız ve çaresiz değildir." ifadesini kullandı. 

İHA'ların, TSK personeli yönetiminde Geçitkale Havalimanı'nda yürüteceği görevin yaratacağı caydırıcılığın bölgenin güven ve huzuruna büyük katkısı olacağının altını çizen Taçoy, KKTC'nin TSK tarafından emniyete alınmış olduğuna dikkati çekti. 

İŞTE KARARIN GEREKÇELERİ

 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, "Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin bir süre önce İsrail'le karşılıklı insansız hava aracı alımı noktasında yaptığı anlaşmalar da bu yönde bir karar (Geçitkale Havaalanı'nın insansız hava aracı faaliyetlerinde kullanımına izin verilmesi) alınmasına etkili olmuştur." dedi.

Türkiye Ajansı Kıbrıs'ın (TAK) haberine göre, Bakan Atakan Cumhuriyet Meclisi'nde bütçe görüşmeleri sırasında kürsüye gelerek, Geçitkale Havaalanı'nın insansız hava araçlarının (İHA) faaliyetlerinde kullanılmasına izin verilmesinin gerekçelerini açıkladı.

Hükümet adına yapılan açıklamayı anımsatan Atakan, sözleşmenin halen yürürlükte olan 11'nci maddesinde, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı (KTBK) ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığının (GKK) gerektiğinde talep etmesi halinde bu iznin verilebileceğinin zaten yazmakta olduğunu hatırlattı.

Bakan Atakan, Geçitkale Havaalanı içerisinde halen Sivil Havacılık Dairesi kullanımında ve kontrolünde bulunan seyrüsefer cihazları, radar cihazları ve var cihazlarının kullanımı ile VOR cihazlarının koordinesine devam edileceğinin altını çizerek, "Geçitkale Havaalanı'ndan veya Geçitkale Havalimanı'na yapılacak her türlü İHA uçuşu, Sivil Havacılık Dairesi, Ercan SMART bina ve hava trafik kontrol birimleri tarafından koordine ve kontrol edilecek." dedi.

"KARARIN ALINMASINDA, GKRY'NİN İSRAİL'LE YAPTIĞI İHA ALIMI ANLAŞMALARI ETKİLİ OLDU"

Doğu Akdeniz bölgesinde oluşabilecek her türlü arama ve kurtama faaliyetlerinin Geçitkale Havaalanı üzerinden koordine edilebileceğini de vurgulayan Atakan, bu kararın alınmasında Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon arama çalışmalarının ve Rum Kesimi'nin İsrail ile yaptığı insansız hava aracı anlaşmasının da etkili olduğunu söyledi.

Bakan Atakan, şöyle devam etti:

"Yasa dışı göç ve diğer tehditler dikkate alındığında ve yine buna ek olarak doğal gaz konusunda yapılan arama ve kazı faaliyetleri, ki biliyorsunuz bu arama gemilerine çeşitli fırkateynler ve benzeri deniz unsurları da refakat ediyor ve en önemlisi Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) bir süre önce İsrail'le karşılıklı İHA alımı noktasında yaptığı anlaşmalar da bu yönde bir karar alınmasına etkili olmuştur."

Bunun adı vicdansızlık! Beşiktaş'ta kadın sürücü köpeği ezdikten sonra kaçtı

Bunun adı vicdansızlık! Beşiktaş'ta kadın sürücü köpeği ezdikten sonra kaçtı

Bebeklerde isilik nasıl geçer?

Bebeklerde isilik nasıl geçer?

Acun Ilıcalı: Cemal Can Survivor şampiyonluğunu hak etti!

Acun Ilıcalı: Cemal Can Survivor şampiyonluğunu hak etti!

Yeni AKM'de sona doğru: Yüzde 57'si tamamlandı

Yeni AKM'de sona doğru: Yüzde 57'si tamamlandı