• $ 6,8646
  • € 7,7609
  • 391.69
  • 117921
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
12 Haziran 2014 Perşembe 04:45 | Son Güncelleme:

IŞİD Türk Konsolosluğu‘na girdi

Türkiye’nin bölgesel güç olma yolundaki ilerleyişini durdurmak isteyen odakların kullandığı IŞİD Musul’daki Türk konsolosluğuna baskın düzenleyerek Başkonsolos dahil 49 kişiyi rehin aldı. Ankara teyakkuza geçti.

Mahmut GÜRER - ANKARA 

Kuzey Irak petrolünün Türkiye üzerinden dünyaya pazarlanacak olması dahil Türkiye'nin bölgesel güç olma yönündeki ilerleyişi dengeleri alt üst etti. Doğu ile Batı arasında en büyük enerji köprüsü olma yolundaki Türkiye'yi dizginlemek isteyen güçler taşeron örgüt IŞİD'i harekete geçirdi. Örgüt önceki gün Maliki hükümetinin hiçbir direniş göstermemesi sonucu Musul kentini ele geçirirken dün de örgüt Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'nu basarak, aralarında Başkonsolos Öztürk Yılmaz'ın yer aldığı 49 kişiyi kaçırdı. Kaçırılanlardan 15'i büyükelçilik görevlisi, 3’ü çocuk, 30’u ise özel harekat polisi. Başkonsolos Yılmaz'ın Ankara ile son temasında "Bizi bir yere götürüyorlar" dediği belirtildi.

TAHLİYE İÇİN KORİDOR BEKLENİYORDU 

Edinilen bilgilere göre, 800 kadar IŞİD militanı önceki gün başkonsolosluğun 200 metre kadar yakınına geldi. Bunun üzerine Başkonsolos, Ankara ile temas kurarak tahliye önerisinde bulundu. Ankara "konsolosluk görevlilerinin dışarı çıkması durumunda ölüm tehlikesi yaşayacağı ve bir tahliye koridoru açılabilmesi için çalışmaların sürdüğü" bilgisini iletti. Başkonsolosluk çalışanları önemli evrak ve bilgisayarların imha işlemlerine başladı. İşlemler dün sabah tamamlandı. Ancak saat 12.00 sıralarında IŞİD militanları başkonsolosluğu basarak 49 kişiyi örgütün merkez karargahına götürdü. 

DAVUTOĞLU: SABRIMIZI ZORLAMASINLAR

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu "Türkiye’nin gücünü kimse test etmeye kalkmasın. Onlara gelebilecek herhangi bir zarar en şiddetli şekilde mukabele görür" dedi. Dışişleri Bakanlığı da kentin başka bir bölgesine götürülen personelin sağlık durumlarının iyi olduğunu açıkladı. Öte yandan önceki gün rehin alınan 32 Türk TIR şoförü ise hala IŞİD’in elindeyken 100'ü Türk 2 bin TIR şoförü petrol istasyonlarında mahsur. IŞİD’in Türk şoförlerin serbest bırakılması karşılığı, çalıştıkları firmadan 5 milyon dolar fidye istediği ileri sürüldü. 

IRAK PETROLÜNE EL KOYDULAR

Musul'u ele geçiren IŞİD dün de Kerkük-Yumurtalık boru hattının merkezi geçiş noktası olan ve Irak’ın en büyük petrol rafinerisinin bulunduğu Beiji bölgesini ele geçirdi. Kentteki mahkeme binası ve polis merkezi yakıldı. Öte yandan Musul'u işgal eden ve Musul bankasına el koyan IŞİD, bankada bulunan milyonlarca dolar paranın da sahibi oldu. Böylece IŞİD ele geçirdiği bu servetle dünyanın en zengin örgütü oldu.

DİCLE NEHRİNDE CAN PAZARI

Musul’un tamamını ve Kerkük'ün bazı bölgelerini ele geçiren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) dün de Irak'ın eski lideri Saddam Hüseyin'in doğduğu Tikrit kentini kontrol altına aldı. Tikrit, Kuzey Irak'ta Musul'dan sonra tamamen ele geçirilen ikinci kent oldu. Salahaddin vilayetinin başkenti olan Tikrit, Musul ile Irak'ın başkenti Bağdat'ın tam ortasında bir konuma sahip. Uluslararası Göç Örgütü, IŞİD'in Musul'u ele geçirmesiyle 500 bin kişinin kenti terk ettiğini açıkladı. Kürt bölgesine sığınmak isteyen Musullular Dicle Nehri'ni geçmeye çalışıyor. Cenevre merkezli Uluslararası Göç Örgütü, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün ele geçirdiği Musul'da şiddetin artmasından endişe eden yaklaşık 500 bin kişinin evlerini terk ettiğini açıkladı. 

İBB'nin Haliç öngörüsü tutmadı 'Altın Boynuz' daha da siyaha büründü

İBB'nin Haliç öngörüsü tutmadı 'Altın Boynuz' daha da siyaha büründü

Türkiye'nin ilk nükleer güç santralinin yapımında 'yerli

Türkiye'nin ilk nükleer güç santralinin yapımında ''yerli ürün'' atağı

Hasankeyf yeni yüzüyle misafirlerini bekliyor

Hasankeyf yeni yüzüyle misafirlerini bekliyor

İnternetten gelinlik veya nikâh elbisesi almanın püf noktaları

İnternetten gelinlik veya nikâh elbisesi almanın püf noktaları