• $7,4192
  • €9,0135
  • 442.238
  • 1540.21
30 Kasım 2020 Pazartesi 16:32 | Son Güncelleme:

İşgalci Ermenistan'ın süresi doluyor: Laçın'ı bugün terk etmeli...

İşgalci Ermenistan'ın süresi doluyor: Laçın'ı bugün terk etmeli...
AA

İşgalci Ermenistan'ın Laçın'ı terk etmesi için verilen süre bugün doluyor. İşgalci Ermeni güçleri, Laçın ilini bugün Azerbaycan'a teslim edecek.

İşgalci Ermenistan'a 1992'de işgal ettiği Laçın ilini 28 yıl sonra Azerbaycan'a teslim etmesi için verilen süre bugün doluyor.

AA'da yer alan habere göre, Azerbaycan ile işgalci Ermenistan arasında Rusya'nın ara buluculuğunda imzalanan ateşkes anlaşması gereği, daha önce Kelbecer ve Ağdam'ı boşaltan işgalci Ermenistan, bugün de Laçın'ı en geç 24.00'a kadar iade edecek.

İşgalci Ermenistan güçlerinin yanı sıra bölgeye sonradan yasa dışı şekilde yerleştirilen Ermeni nüfus için de Laçın'ı terk etmeleri için bugün son gün.

ERMENİ GÜÇLERİNİN İLK HEDEFLERİNDEN BİRİ OLMUŞTU

İşgalci Ermenistan sınırında bulunan Laçın ili, Dağlık Karabağ'la Ermenistan arasında tek yol olan ve "Laçın koridoru" diye isimlendirilen yolun stratejik önemi dolayısıyla 1990'lı yıllardaki savaşta, işgalci Ermeni güçlerin ilk hedeflerinden biri olmuştu.

Hankendi ve Şuşa'nın ardından işgalci Ermenistan güçleri, 18 Mayıs'ta ise Laçın'ı işgal etmişti.

Kent merkezi, 1 kasaba ve 125 köyü bulunan Laçın'da, işgalci Ermenistan'ın işgalinden önce 65 binden fazla Azerbaycanlı yaşıyordu. Ayrıca işgalden önce Laçın'da Ermeni nüfus bulunmuyordu.

LAÇIN NEREDE?

Başkent Bakü'den 450 kilometre mesafede, ülkenin güney batısında, dağlık arazide yerleşen Laçın ilinin kuzeyden Kelbecer, doğudan Hocalı, Şuşa ve Hocavend, güneyden ise Gubadlı illeri ile il sınırı bulunuyor. Laçın'ın batısında ise Ermenistan yer alıyor.

NE OLMUŞTU?

Azerbaycan ordusunun 27 Eylül'de başlattığı operasyonda, 5 kent merkezi, 4 kasaba ve 286 köyün kurtarılması üzerine işgalci Ermenistan yenilgiyi kabul etmiş, işgal altındaki Ağdam, Laçın ve Kelbecer illerini de boşaltacağını taahhüt eden anlaşmaya imza atmıştı.

İşgalci Ermenistan ordusu, 20 Kasım'da Ağdam'dan, 25 Kasım'da da Kelbecer'den çekilmişti.


Haberin Özeti

İşgalci Ermenistan'ın Yukarı Karabağ'daki Laçın kentini terk etmesi için verilen süre bugün doluyor.

LAÇIN'IN ÖNEMİ
Laçın, Yukarı Karabağ ile Ermenistan arasında tek yol olan ve "Laçın koridoru" diye isimlendirilen yolun stratejik önemi dolayısıyla 1990'lı yıllardaki savaşta, işgalci Ermeni güçlerin ilk hedeflerinden biri olmuştu.

ARKA PLAN
• Azerbaycan ordusunun 27 Eylül'de başlattığı operasyonda, 5 kent merkezi, 4 kasaba ve 286 köyün kurtarılması üzerine işgalci Ermenistan yenilgiyi kabul etmiş, işgal altındaki Ağdam, Laçın ve Kelbecer illerini de boşaltacağını taahhüt eden anlaşmaya imza atmıştı.
• İşgalci Ermenistan ordusu, 20 Kasım'da Ağdam'dan, 25 Kasım'da da Kelbecer'den çekilmişti.
<p>Faizler tarafında geçen haftadan beri değişen bir şey olmadığını kaydeden 24 TV Ekonomi Müdürü Sa

Piyasalar bugün neyi fiyatlıyor?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattında performans testi için Ankara'dan Yozgat'a geçti

Beş asırlık Tarihi Maraş Çarşısı'nın dış cephesi yenileniyor