• $7,8964
  • €9,3127
  • 484.554
  • 1205.37
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
26 Temmuz 2020 Pazar 14:14 | Son Güncelleme:

İran'dan Türkiye'ye destek: Cumhurbaşkanının bu kararı, cesurca ve takdire şayan bir adım

İran'dan Türkiye'ye destek: Cumhurbaşkanının bu kararı, cesurca ve takdire şayan bir adım
İHA

Dünya İslami Uyanış Kurultayı Türkiye'nin Ayasofya kararı ile ilgili yayımladığı bildiride, “Türkiye Cumhurbaşkanının bu kararı, İslam kimliğini yeniden canlandırmak ve İslam mirasını Müslüman dünyaya yeniden kazandırmak adına cesurca ve takdire şayan bir adım” ifadelerine yer verildi.

İran’da bulunan Dünya İslami Uyanış Kurultayı Ayasofya ile ilgili bir bildiri yayımlayarak tüm Müslüman aleminden Türkiye'nin bu kararınına destek vermelerini istedi. 

"CESURCA VE TAKDİRE ŞAYAN BİR ADIM"

Bildiride Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu kararının İslam kimliğini yeniden canlandırmak ve İslam mirasını Müslüman dünyaya yeniden kazandırmak adına cesurca ve takdire şayan bir adım olduğu belirtilirken, Müslümanların iktidar ve hakimiyetlerinin göstergesi olan Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesinin kabul edilemez olduğu ifade edildi.

"İSLAM DÜNYASINA AİT BÜTÜN YAPILAR BATI TARAFINDAN TAHRİP EDİLDİ"

Bildiride ayrıca, Batı dünyasının Haçlı seferleri sırasında İslam miraslarına ve camilerine büyük zararlar verdiği belirtilirken, “İslam dünyasına ait tüm mimari yapılar Batı tarafından tahrip edilirken Müslümanlar, Batı medeniyetinin kalıntılarını yok etmedi. Müslümanlar kiliseleri korumak için onları ibadethanelere dönüştürerek kültürel etkileşim ve uygarlığın devam etmesine yardımcı oldu” ifadeleri kullanıldı.

"TÜM MÜSLÜMANLAR BU KARARI DESTEKLEMELİ"

Dünya İslami Uyanış Kurultayı, yayımladığı bildiride Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin ibadete açılmasını desteklediklerini belirterek, dünyadaki tüm Müslümanlardan bu kararı desteklemelerini istedi.

<p>Azerbaycan Savunma Bakanlığı, dün işgalden kurtarılan Fuzuli kentinin görüntülerini paylaştı.</p>

Fuzuli'ye Azerbaycan bayrağı dikildi

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

En çok dolar milyarderi hangi ülkede yaşıyor

Toksik bombaya dönüşüyor! 'Bir avuç kumda 200 tane var'