• $7,4489
  • €9,0043
  • 410.641
  • 1531.05
20 Haziran 2020 Cumartesi 05:02 | Son Güncelleme:

İpekyolu'na 2.8 kilometrelik rüya gibi proje

İpekyolu'na 2.8 kilometrelik rüya gibi proje

İpekyolu'nda 2.8 kilometrelik ‘Sahil Bandı Projesi'nin yapımı başlıyor. Üç yılda bitmesi planlanan proje, Akköprü ile Kirman Deresi mevkiine kadar uzanacak.

İpekyolu Belediye tarafından 2.8 kilometrelik kıyı şeridindeki yeni Sahil Bandı Projesi’nin yapımına bu yıl başlanacak. 3 yıl sürecek Sahil Bandı Projesi, Van Gölü’ne dökülen Akköprü Deresi ile Kirman Deresi mevkiine kadar uzanan sahil şeridi üzerinde uygulanacak.

İLÇENİN ÇEHRESİ DEĞİŞECEK

Bugüne kadar herhangi bir çalışmanın yürütülmediği alanda projeyi hayata geçireceklerini aktaran İpekyolu Belediye Başkanvekili Sinan Aslan, projenin yasal altyapısının hazır olduğu bilgisini vererek şunları söyledi: “Hayata geçirilecek sahil bandı projesi ailelerin, ilçe sakinlerinin ve ilimiz-ilçemize gelecek olan yerli ve yabancı turistlerin çekim merkezi olacak. Sosyal belediyecilik anlayışıyla ilçemizin tarihi ve kültürel zenginliklerine, doğal güzelliklerine sahip çıkmak istiyoruz.”

“Kompleks bir alan oluşturmayı planlıyoruz. Bu plan içerisinde o alanda yürüyüş, bisiklet, koşu yolları, iskeleler, oturma dinlenme birimleri, plaj voleybolu sahası, basketbol ve voleybol sahası, mini spor alanı, çocuk oyun alanları, kamelyalar, oturaklar, yel değirmenleri, seyir terasları olacak. Ayrıca piknik alanları, ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışmaları, Van Gölü’ne akan derelerin taş duvarlarının yapılması ve ıslahı ile 500 araçlık otopark, 2.8 kilometrelik sahilde aydınlatma direkleriyle estetik ve çevreci bir aydınlatma gibi sosyal amaçlı düzenlemeler yapacağız. Bu projeyle ilçemizin çehresini değiştirmeyi hedefliyoruz. İlimizin ve İpekyolu halkımızın hizmetine girecek olan projemizin, tüm hemşerilerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.”

AHIR YIKIMLARI BAŞLADI

İpekyolu Belediyesi tarafından yapılan denetimler neticesinde Van Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi Koordinasyonunda Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Mehmet Emin Bilmez başkanlığında toplanan kurul, kentteki ahırların şehir dışına taşınmasına yönelik kararın uygulama safhasına geçilmesini kararlaştırmıştı. Kararın ardından İpekyolu Belediyesi tarafından meclis kararıyla ilçe merkezinde bulunan, doğaya insan sağlığına ve özellikle Van Gölü’ne zarar veren, hem çevre hem de görüntü kirliliği oluşturan 110 ahırın kaldırılmasına yönelik yıkım çalışmaları 14 Haziran’da başlamıştı. Yıkım çalışmaları kapsamında ilk olarak İpekyolu Belediyesi’nin bölgeye hitap edecek olan prestij projelerinden olan 2.8 kilometrelik sahil bandı projesinin başlayacağı yer olan Buzhane Mahallesi’ndeki ahırların yıkımı gerçekleştirilmişti.

ÇOCUKLAR ÇOK EĞLENECEK

Başkanvekili Aslan, sözlerine şöyle devam etti: “Proje kapsamında tarihi ve doğal güzellikler korunarak, başta ilimizin değerlerini anlatan Akdamar Adası, Van Kalesi, Hüsrev Paşa Camii gibi tarihi kültürel temaların olduğu ‘Minyatür Van’ adını verdiğimiz nadide bir eserimiz olacak. Yine çocukların çok eğleneceği Kül Kedisi, Pamuk Prenses, Buz Devri temalarının olacağı ‘Masal Diyarı’ çalışmamızı inşa edeceğiz.”

PROJENİN UYGULANMASINDA HİÇBİR ENGEL KALMADI

İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Sinan Aslan, toplam proje uygulama alanın 1.4 milyon metrekare olduğunu ve proje uygulanmasında herhangi bir engel kalmadığını ifade etti. Başkanvekili Aslan, “Hayata geçirilecek sahil bandı projesi için önce tapu iptal davaları, daha sonra tarihi alanlarla iç içe yapılacağı için koruma kurulları ve ilgili kurum yetkilileri ile toplantılar düzenleyerek projemizin yasal alt yapısını oluşturduk. Ayrıca görüntü ve koku kirliliği yaratan katı ve sıvı atıkları dereler vasıtasıyla Van Gölü’ne akıtan tüm ahırları sahilden kaldırıyoruz. Doğası, tarihi, kalesi ve gölüyle ülkemizin en önemli turizm potansiyellerinden birini içinde barındıran ilimize örnek olacak sahil bandı projesi için 2020 yılı başında yapılan fizibilite çalışmalarının ardından ilimizin ve İpekyolu ilçemizin yüz ölçüm olarak en büyük alana sahip sahil bandı çalışmamızın startını veriyoruz” diye konuştu.

KAYMAKAM ASLAN ÇALIŞMALARI İNCELEDİ

<p>Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 3 Mart 2013'te hayatını kaybeden Müslüm Gürses'i, bir uçak yol

Bakan Çavuşoğlu'nun Müslüm Gürses'le hatırası

İzmir'de deniz 50 metre çekildi! Tekneler karaya oturdu

NASA'nın paylaşımı büyük ilgi gördü. İşte Mars'tan en yeni fotoğraflar...

Müslüm Gürses, isminin verildiği müzede anıldı