• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
26 Ağustos 2021 Perşembe 20:39 | Son Güncelleme:

İngiltere'den Afganistan'da uçuşlara patlama ayarı... "Uçuşlarda 25 fitin altına inilmemeli"

İngiltere'den Afganistan'da uçuşlara patlama ayarı... "Uçuşlarda 25 fitin altına inilmemeli"
AA

Kabil'de meydana gelen patlamanın ardından İngiltere, havayollarına Afganistan hava sahasında 25 fitin altından uçmamalarını tavsiye etti.

İngiltere, Kabil'deki patlamanın ardından havayollarına Afganistan hava sahasında 25 fitin altından uçmamaları tavsiyesinde bulunurken, olayda İngiliz ordusu ve hükümetinden ölü ya da yaralı olmadığı belirtildi.

AA'nın aktardığı habere göre, Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bugün Afganistan'daki şok edici sahnelerin ardından havayollarına Afgan hava sahasında 25 bin fitin altından kaçınmalarını tavsiye eden bir NOTAM (Havacılara Bildiri) yayınladım." dedi.

Bakan, durumu takip etmeyi sürdüreceklerini aktardı.

Öte yandan İngiltere Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Kabil'deki patlamada İngiliz ordusu mensupları ve hükümet görevlileri arasında ölen veya yaralanan olmadığı duyuruldu.

Açıklamada, İngiliz güçlerinin güvenlik ve tıbbi yardım sağlanması için müttefiklerle yakın şekilde çalıştığı kaydedildi.

Tahliyelere devam

Öte yandan, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Afganistan'ın başkenti Kabil'de Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın bulunduğu bölgede meydana gelen patlamayı "barbarca terör saldırısı" olarak niteledi ve ülkesinin tahliye operasyonlarına devam edeceğini söyledi.

Johnson, Acil Durum Kabine Toplantıları (COBRA) kapsamında Afganistan'daki durumun ele alınmasının ardından değerlendirmelerde bulundu.

Boris Johnson, "Barbarca bir terör saldırısı olduğunu, Kabil Havalimanında ABD ordusu üyelerinin hayatını kaybettiğini, Afgan kayıpların da olduğu bir dizi saldırı olduğunu doğrulayabilirim. ABD ve Afganistan halkına başsağlığı diliyorum." dedi.

Havalimanındaki saldırının ardından tahliye operasyonlarının "mümkün olduğunca hızlı ve verimli" olması gerektiğine işaret eden Johnson, tahliyelerin son ana kadar devam edeceğini ancak sona gelindiğini belirtti.

Johnson, insanların büyük çoğunluğunun zaten tahliye edildiğini ve bunun tamamen olağanüstü bir çaba olduğunu kaydetti.

Taliban'ın planlanan 31 Ağustos çekilme tarihinden sonra insanların Afganistan'ı terk etmesine izin vermeye devam edeceğine inandığını vurgulayan Johnson, İngiltere'nin tahliye programına sahip olduğu zaman çizelgesine göre devam edeceğini bildirdi.

Başbakan, "fırsatçı terör saldırılarını" kınadığını ve bunların "aşağılık" olduğunu düşündüğünün altını çizdi, saldırının arkasında kimin olduğu sorusuna ise yorum yapmaktan kaçındı.

<p>Sosyal medyada viral olmuş haftanın en eğlenceli videolarını 'GÖRMELİSİN'!<br></p>

En Zor Çocuk Oyununu 'Görmelisin'!

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!