• $17,8603
  • €18,4565
  • 1028.51
  • 2829.58
27 Haziran 2022 Pazartesi 08:28 | Son Güncelleme:

İnebolu'da iki köprü sele dayanamadı! Bakan Soylu: Dere boyundaki dükkanlar açılmayacak

İnebolu'da iki köprü sele dayanamadı! Bakan Soylu: Dere boyundaki dükkanlar açılmayacak
İHA

Afet ve Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Kastamonu için son dakika uyarısında bulundu. İnebolu ilçe merkezinden geçen çayın taşma noktasına gelmesinden ötürü giriş ile birinci katta oturan vatandaşlarında üst katlara çıkması uyarısı yapıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İnebolu'da iki köprünün çöktüğünü belirterek, dere boyundaki dükkanların açılmayacağını ifade etti. Sağlık Bakanı Koca da, bölgede bin 929 sağlık personelinin görevlendirildiğini belirtti.

Afet ve Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından kırmızı kod uyarısı yapılan Kastamonu'da gece saatlerinden itibaren sağanak yağış etkili olmaya devam ediyor. Bu çerçevede geçen yıl sel felaketinin yaşandığı Kastamonu'da sabah saatlerinden itibaren tekrar çay ve dereler taşma noktasına geldi. Kastamonu'nun İnebolu ilçesi merkezinden geçen Söke Çayının taşma noktasına gelmesinden ötürü ilçede tedbirler arttırıldı. İnebolu İlçe Emniyet Müdürlüğü ile Zabıta ekipleri, araçlarla sık sık devriye atarak vatandaşları olumsuz hava koşullarına yönelik uyarıda bulunmaya devam ediyor.

Su seviyesinin yükselmesiyle birlikte İnebolu Devlet Hastanesinin önüne doğru da sel suları gelmeye başladı.

İnebolu'da ilçe merkezinden geçen Söke Çayının taşma noktasına gelmesiyle vatandaşların iş yerlerini açmaması ve giriş kat ile birinci katta oturan ailelerinde de üst katlara çıkarak tedbir almaları istendi.

Öte yandan olumsuz hava koşulları sebebiyle oluşturulan kriz masası ile tüm kurumlar teyakkuza geçirildi. Beklenen şiddetli yağış öncesinde Kastamonu Valiliği, 410 personel, 11 dalgıç, 3 kurtarma botu ve 318 makine ekipmanı kuzey kesimlerine konuşlandırdı. Yapılan planlama ile olası riskli durumlara anında müdahale edilmesi hedefleniyor. Ayrıca 112 çağrı merkezinde oluşturulan özel ekip ile gelecek olan ihbarlar tek elden hızlı bir şekilde koordine edilecek.

İnebolu'da Söke Çayının taşma riskine karşı alınan tedbirleri yerinde incelemeyen İnebolu Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar, "İki gündür Meteoroloji ve AFAD tarafından gerekli uyarılar yapıldı. Bu çerçevede ilçemizde yapılan uyarılarla birlikte şiddetli yağışlarda devam etmektedir. Yağışlarla birlikte ilçemizden geçen çayın su seviyesinin yükseldiğini görüyoruz. Bu yüzden vatandaşlarımızı sık sık olumsuz durumlara karşı uyarıyoruz. Vatandaşlarımız dikkatli olsunlar, dere kenarında bulunan araçların kesinlikle kaldırılması, alt katta oturan vatandaşların özellikle dere kenarında alt katta oturan vatandaşlarında üst katlara çıkmaları, ikinci bir uyarıya kadar işyerlerinin de kesinlikle açılmamasını halkımızdan istirham ediyorum. Tedbirli bir şekilde panik yapmadan tedbirlerimizi alalım. İnşallah bu sınavımızı da kayıpsız başarılı bir şekilde geçireceğiz. En az riskle atlatacağız. Vatandaşlarımızın her türlü olumsuz durumlara karşı dikkatli olmalarını rica ediyorum" dedi.

BAKAN SOYLU'DAN SON DAKİKA AÇIKLAMASI

Bakan Soylu, İnebolu'da iki köprünün çöktüğünü belirterek, dere boyundaki dükkanların açılmayacağını ifade etti.

KASTAMONU VALİSİ ÇAKIR: ESAS YAĞMUR 1 SAAT SONRA GELECEK

Kastamonu Valisi Avni Çakır, TRT Haber'de yaptığı açıklamada, "Şu an ben İnebolu'dan ayrıldım. Bozkurt'a girmek üzereyim. İnebolu'da 05.50-08.00 arasında güçlü bir su geldi. Vatandaşlarımızı uyardık. 11.00'de güçlü bir yağış daha bekliyoruz. Boşaltma işlemlerine devam ediyoruz. Bozkurt'ta maalesef yoğun bir yağış geliyor. Taşma olmadı ama güçlü bir yağış olursa taşma yapabilir. Gerekli çalışmaları yapabiliyoruz. Sahil boyundaki tüm vatandaşlarımızın dikkatli olmasını rica ediyoruz. Bozkurt, İnebolu civarındaki vatandaşlarımızın güvenli bir şekilde ayrılmasını rica ediyoruz. Esas yağmur 1 saat sonra gelecek. Şu an için can kaybı ihbarımız yok. Yağış devam ederse tehlike olabilir. Bu ikazımızı Şenpazar, Azdavay ve tüm ilçelerimize yapıyoruz. Vatandaşlarımızın dere kenarındaki yerlerden daha yukarıya hareket ederlerse daha sağlıklı olur. Lütfen gün boyunca dere yataklarından, çarşı yerlerinden, zemin katlardan uzaklaşalım" dedi.

DSİ GENEL MÜDÜRÜ AKCA: DERE YATAKLARINDAN UZAK DURUN

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca Kastamonu İnebolu ilçe merkezinden geçen İnebolu Çayında incelemede bulundu. Akca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Kastamonu İnebolu ilçe merkezinden geçen İnebolu Çayında incelemede bulunduk. Vatandaşlarımızın sel, su baskını ve heyelan gibi olumsuzluklara karşı dere yataklarından uzak durmalarını önemle rica ediyorum. Rabbimiz ülkemizi ve milletimizi her türlü afetten muhafaza eylesin." dedi.

BAKAN KOCA: BÖLGEDE BİN 929 SAĞLIK PERSONELİ GÖREVLENDİRMESİ YAPILMIŞTIR

Sağlık Bakanı Koca, "Batı Karadeniz'deki yoğun yağış nedeniyle oluşan, oluşabilecek sel afetlerinin yol açması muhtemel sorunlara karşı bölgede toplam 239 adet ambulans ile bin 573 personel, 15 UMKE timi ile 356 personel olmak üzere toplam 254 araç ve bin 929 sağlık personeli görevlendirmesi yapılmıştır." açıklamasında bulundu.

Meteoroloji'den kırmızı kodlu uyarı! Çok kuvvetli yağış geliyor: 36 saat sürecek

  • afad son dakika
  • kastamonu kırmızı alarm
  • afaddan kastamonu uyarısı
Bakan Nebati: Doğalgazda sübvansiyon oranı evsel kullanımda yüzde 80'i aşmış durumda
Bakan Nebati: Doğalgazda sübvansiyon oranı evsel kullanımda yüzde 80'i aşmış durumda

Bakan Nebati: Doğalgazda sübvansiyon oranı evsel kullanımda yüzde 80'i aşmış durumda

Otomobil satışına 6 ay 6.000 km sınırı! Ticaret Bakanı Mehmet Muş detaylarını açıkladı
Otomobil satışına 6 ay 6.000 km sınırı! Ticaret Bakanı Mehmet Muş detaylarını açıkladı

Otomobil satışına 6 ay 6.000 km sınırı! Ticaret Bakanı Mehmet Muş detaylarını açıkladı

Yeni eylem planı hazır! Bakan Kirişci ilk kez açıkladı
Yeni eylem planı hazır! Bakan Kirişci ilk kez açıkladı

Yeni eylem planı hazır! Bakan Kirişci ilk kez açıkladı