• $7,5575
  • €8,9826
  • 473.93
  • 1111.96
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
15 Ağustos 2020 Cumartesi 13:11 | Son Güncelleme:

İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan Turgut Reis paylaşımı

İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan Turgut Reis paylaşımı
AA

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabından Turgut Reis ile ilgili bir paylaşımda bulundu. Altun paylaşımında, "Bugün Turgut Reis'in Trablus'taki türbesi Türkiye-Libya dostluğunun ve kardeşliğinin nişanesidir." ifadesini kullandı.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter'dan, "Bundan tam 469 yıl önce bugün, Osmanlı donanmasının şanlı komutanlarından Turgut Reis Trablus'u kuşatmış, bir gün sonra yani 15 Ağustos 1551'de ise Trablus'u teslim almıştır. Bugün Turgut Reis'in Trablus'taki türbesi Türkiye-Libya dostluğunun ve kardeşliğinin nişanesidir." paylaşımında bulundu.

AA'nın aktardığı habere göre, Fahrettin Altun'un paylaşımında yer verdiği videoda, "tarihi unutan siyasetçinin pusulasız gemi kaptanına benzediği" değerlendirmesi yapıldı.

Osmanlı Devleti'nin 16. yüzyılda karalarda olduğu gibi denizlerde de çok kudretli olduğunun anımsatıldığı videoda, şu ifadelere yer verildi:

"Osmanlı denizcileri Cezayir, Libya ve Tunus başta olmak üzere Akdeniz'in her bölgesinde haçlı kuvvetlerine karşı sayısız zaferler elde etmişti. Osmanlı denizcileri arasında en önemli isimlerden biri Turgut Reis'ti. Avrupalılar, tüm Akdeniz'e korku salan Turgut Reis'e Dragut yani 'Ejderha' adını vermişlerdi."

Trablus'un İmparator Şarlken tarafından işgal edilmesinden sonra Osmanlı'nın şehrin bağımsızlığı için durmaksızın akınlar düzenlediği vurgulanan videoda, 32 yıl süren mücadelenin ardından Turgut Reis'in büyük bir zaferle Trablusgarp'ı, 15 Ağustos 1551'de Osmanlı topraklarına kattığı anımsatıldı.

Trablusgarp Fatih'i Turgut Reis'in şehrin valiliğine getirildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ülkenin sahil kısmıyla çöl bölgesini sosyal, siyasi ve ekonomik olarak birleştirdi. Kent, onun döneminde huzur ve refaha kavuştu. Trablusgarp, Osmanlı Devleti'nin ve İslam aleminin savunulması açısından Akdeniz'in en önemli ileri karakolu haline geldi. Turgut Reis 5 Ağustos 1552 tarihinde Ponza Deniz Muharebesi'nde Andrea Doria komutasındaki Cenova donanmasını yendi. Bu zaferin ardından Akdeniz Beyler Beyi ilan edildi. Libya ile beş asır öncesine dayanan tarihsel ve kültürel bağlarımız 'Neden oradayız?' sorusunun en anlamlı cevabı niteliğinde. Türkiye'nin bölgedeki varlığı Libya halkının birlik ve bütünlüğünü korumak, bağımsızlığını ve iç barışını garanti altına almaktadır. Bugün Turgut Reis'in türbesi Türk-Libya dostluk tarihinin ortak anıtı olarak dimdik ayakta durmaya devam etmektedir. Doğu Akdeniz'de en büyük kıyıya sahip Türkiye'nin Akdeniz’deki teşebbüsleri, ülke çıkarları ve bölge barışının korunmasının en güçlü teminatıdır. Ruhun şad olsun Turgut Reis."
<p>Editör: Eda Cabul</p>

ABD seçimleri gerçeği yansıtmayacak mı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Eyeliner sürme teknikleri! İnce eyeliner nasıl sürülür?

Sosyal medyayı sallamışlardı! İnşaat malzemeleriyle defile yapan işçilere oyunculuk teklif edildi