• $9,5122
  • €11,0909
  • 546.309
  • 1455.42
14 Ekim 2021 Perşembe 07:45 | Son Güncelleme:

İleri teknolojiyle doğa korunacak

İleri teknolojiyle doğa korunacak

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Birliği tarafından fonlanarak hayata geçirilen ‘Mekanik Biyolojik Ayrıştırma Tesisi'ndeki ileri teknoloji sayesinde yılda 100 bin ton atık işleyecek, 9300 ton sera gazı salınımını engelleyecek.

Geleceğe daha yaşanabilir ve temiz bir şehir bırakmak için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi modern ve yenilikçi yatırımlarına devam ediyor. İleri teknolojisi ve çevreye duyarlı yapısı sayesinde geri dönüştürülebilir ve biyobozunur atığın çevreye en faydalı şekilde geri dönüşümü ve bertarafını sağlamak amacıyla Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve İller Bankası (İLBANK) ortaklığında Avrupa Birliği'nce finansal destek verilen Suriye Krizine Yanıt Olarak Türkiye'de Dayanıklılık Projesi (TDP) kapsamında Şahinbey'de Mekanik Biyolojik Ayrıştırma Tesisi hizmete hazır hale getirildi. Avrupa'da kendi türünde en büyük tesislerden biri olan, 10 milyon dolar değeriyle UNDP tarihinde bu ölçekte bir hibeyle hayata geçen ilk tesis niteliğindeki Mekanik Biyolojik Ayrıştırma Tesisi'nin açılışı yapıldı. Tesis, yılda 100 bin ton atık işleyecek, 16 bin 785 ton geri dönüştürülebilir atığı piyasaya kazandırırken, 9 bin 300 ton sera gazı salınımını engelleyecek. Biyogazın mevcut kojeneratör ünitelerine aktarılmasıyla üretilecek ve şebekeye aktarılacak olan enerji miktarı ilk aşamada 4 bin 100 megawatt/saat olacak.

16.785 TON ATIK KAZANDIRILACAK

Mekanik Biyolojik Ayrıştırma Tesisi ilk etapta enerji ve gübre üretimi 22 bin ton, ayıktan türetilmiş yakıt kapasitesi 23 bin 116 ton olarak hesaplanırken, 16 bin 785 ton geri dönüştürülebilir atığın piyasaya kazandırması planlanıyor. Tesis, depolanması gereken atık miktarını önemli ölçüde azaltarak depo sahasının ömrünü ilk aşamada yüzde 10'a kadar arttırırken, atığın hem kapalı ortamda işlenmesi hem de temiz enerji üretimi ile fosil yakıtlara alternatif oluşturulması yoluyla depo sahasındaki metan gazı salınımını minimize edecek.

GAZİANTEP'E BİLİM MERKEZİ KAZANDIRILIYOR

Türkiye'de yerel yönetimler bazında "Gaziantep Modeli" ile hayata geçirilen projelere bir yenisi daha eklendi. Büyükşehir Belediyesi, TÜBİTAK, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN), Erkul Ailesi iş birliğinde kente kazandırılacak 14 bin 590 metrekare kapalı alana sahip "Müzeyyen Erkul Bilim Merkezi" sergi alanları, 4 ana temadan oluşan (Temel Bilimler, Teknoloji ve Yapay Zeka, Uzay ve Havacılık, Enerji ve Ekoloji) kalıcı ve 1 geçici sergi holleri, Living-Lab, (araştırma ve inovasyon ortamı) çok amaçlı salon, kafeterya ve teknik hacimlerden oluşacak. Merkezle genç, çocuk ve üniversite öğrencilerinin eğitim, araştırma, bilim ve fen bilimlerine olan yatkınlıklarını arttırmak hedefleniyor.

EXPOBEL FUARI'NA YOĞUN İLGİ

Büyükşehir Belediyesi'nin, Türkiye'de ilk kez Gaziantep'te organize edilen EXPOBEL Çevre, Şehircilik ve Teknoloji Fuarı'nda kente kazandırdığı hizmetleri anlatmak ve projeler hakkında bilgi vermek amacıyla kurduğu stant görücüye çıktı. Ülke çapında örnek teşkil eden "Yazılım Köyü", "Veri Koordinasyon Merkezi" ve "Robotik Kart Atölyesi", "Oğuzeli/Bağbaşı Biyogaz Tesisi", "Bağlarbaşı GES Projesi" gibi e-belediyecilik sistemleri ve çevre projeleri fuarın göz bebeği oldu. Ulaşım, güvenlik, tarım, sağlık, eğitim, gıda güvenliği, tedarik zinciri alanlarında yeni teknolojiler ve akıllı uygulamalarında çalışmaları olan yerel yönetimlerin de yer aldığı fuarda stantlara ek olarak paneller ve toplantılar yapıldı, sosyal ve kültürel belediyecilik konularındaki güncel gelişmeler irdelendi.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu