• $8,0903
  • €9,6848
  • 462.628
  • 1408.14
20 Nisan 2020 Pazartesi 00:36 | Son Güncelleme:

İlber Ortaylı'dan çarpıcı açıklama... 'İslam dünyasının direndiği noktadır' Dikkat çeken 'Alman hücumu' karşılaştırması

İlber Ortaylı'dan çarpıcı açıklama... 'İslam dünyasının direndiği noktadır' Dikkat çeken 'Alman hücumu' karşılaştırması
DHA

Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Çanakkale savunması büyük bir savunmadır. Her milletin tarihinde bulunmaz. Hatta hücumu iyi yapan milletler vardır, Almanlar gibi. Ama böyle bir savunma yoktur" açıklamasında bulundu.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında sosyal medya üzerinden düzenlenen canlı yayına katılan tarihçi, yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Çanakkale savunması büyük bir savunmadır. Her milletin tarihinde bulunmaz. Hatta hücumu iyi yapan milletler vardır, Almanlar gibi. Ama böyle bir savunma yoktur" dedi.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgınının Türkiye’de de etkili olması nedeniyle 24 Nisan günü yapılması planlanan Çanakkale Kara Savaşları’nın 105’inci yıl dönümü anma törenleri iptal edildi. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, bu akşam sosyal medya hesabından tarihçi, yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın konuk olduğu canlı yayın gerçekleştirdi. Dr. Barış Borlat'ın moderatörlüğünü yaptığı canlı yayında Ortaylı, Çanakkale Savaşları'nın Milli mücadeleye etkisini anlattı.

DİKKAT ÇEKEN 'ALMAN HÜCUMU' KARŞILAŞTIRMASI

Canlı yayında konuşan Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Çanakkale savunması büyük bir savunmadır. Her milletin tarihinde bulunmaz. Hatta hücumu iyi yapan milletler vardır, Almanlar gibi. Ama böyle bir savunma yoktur. Vatan savunmasında Çanakkale, bütün şark dünyasında ve hatta dünya tarihinde bu milletin niteliğini gösteren medarı iftiharımız bir bölgedir. Çok mukaddes bir topraktır. Korunmasına dikkat etmeliyiz. Hem idare olarak, hem halk olarak alan savunmasının bütün yetkilerini kullanmasına saygı duymalıyız. Talimatların dışında orada faaliyet gösteren,yapılaşmaya girişenlere izin vermemeliyiz. Çünkü burası mukaddes bir alandır. İslam dünyasının yaşadığı, direndiği noktadır” ifadelerini kullandı.

S-400 raporu sunuldu... 'Batı blokuna güvenmeyeceğiz'

<p>Kütahya'da Hanım Ç., bir süre önce uzaklaştırma kararı aldırdığı eski eşi tarafından iftar yemeği

Kütahya'da kan donduran olay: Eski eşi iftar yemeği sırasında bıçakladı

Bakanı Karaismailoğlu, Hasankeyf-2 Köprüsü Açılış Töreninde katıldı

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı