• $8,1151
  • €9,7195
  • 455.256
  • 1378.37
22 Şubat 2019 Cuma 08:00 | Son Güncelleme:

'İktidar olursak, Türkiye'yi Beştepe'den yöneteceğiz'

'İktidar olursak, Türkiye'yi Beştepe'den yöneteceğiz'

DSP Genel Başkanı Aksakal, "Beştepe Külliyesi devletin yönetilmesi için projelendirilmiş bir mekandır. Biz de devleti yönetmeye talibiz, millet görev verirse devleti evden mi yöneteceğiz?" dedi.

Osman Nuri CERİT

Aralarında Mustafa Sarıgül’ün de olduğu birçok CHP'linin, DSP’den aday gösterilmesiyle başlayan tartışma sürerken, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal AKŞAM’ın Ankara Temsilcisi Emin Pazarcı’yı ziyaret ederek Kılıçdaroğlu yönetimindeki CHP'nin politikalarını ve DSP'ye geçişleri değerlendirdi. "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile kavga etmek yanlış" diyen Aksakal  "Anayasal düzenlemeyle gelen bir sistem için 'tanımıyorum' diyemezsiniz. Bunu sistemi reddederek değil, sistemin içinde anayasal çoğunlukla getirebiliriz" dedi:  

ÖNCE HAFIZASINI YOKLASIN

CHP’den DSP’ye geçişlerle başlayan tartışmayı değerlendirirken, DSP’nin siyasi çizgisine ve tarihine de bakmak gerekir. CHP’nin “kapatıp gelin” dediği DSP, son 30 yılda üç defa devleti yönetmiş solcu bir partidir. CHP’de görev almış isimlerin partimize katılımının ahlaki olmadığını dile getiren ve kendilerini “solcu” olarak tanımlayan kişiler hafızalarını yoklasınlar. CHP’nin görüşmek için bize gönderdiği Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, daha önce DSP’nin belediye başkanı değil miydi? O geçerken ahlaki oluyor da, bize gelince mi ahlaki olmuyor? 

EVDEN Mİ YÖNETECEĞİZ? 

DSP olarak biz de parlamenter sistemden yanayız. Ama bunu mevcut sistemi reddederek değil, sistemin içinde kalıp Anayasal çoğunlukla getirebiliriz. Beştepe Külliyesi de devletin yönetilmesi için projelendirilmiş bir mekandır. Biz de devleti yönetmeye talibiz, millet görev verirse devleti evden mi yöneteceğiz?

DSP lideri Aksakal AKŞAM Ankara Temsilcisi Emin Pazarcı’ya gündemi değerlendirdi. 

Ecevit asla izin vermezdi 

"DSP listelerinden aday gösterilen eski CHP’liler için ‘Ecevit buna izin vermezdi’ diyorlar. Ecevit hayattayken CHP’nin anlayışına karşı mücadele verdi, bugün de aynı mücadeleyi verirdi. CHP yönetimi önce, “insanlar CHP’den neden kaçıyor” bunu sorgulamalı. Sol bir parti olduğunuzu söyleyip, solcu olmayanlarla işbirliğine gidemezsiniz. Cemaatçi, bölücü isimleri aday gösterirseniz, partililer de haklı refleks verir."

'Yeni sistemi tanımıyorum’ diyemezsin 

CHP’nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile sürekli kavga etmesi de son derece yanlış. Anayasal düzenleme ile gelen bir sistem için “tanımıyorum” diyemezsiniz. Böyle bir söylev “ben bu sistemin içinde yokum” demektir. Eğer sistemi reddediyorsan, o zaman sistemin kurallarına göre düzenlenen seçimlere de katılmayacaksın. 

<p>Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Esen Koronavirüs'ün kalp rahatsızlığı olanlar üzerindeki etkis

Koronavirüs Kalp Krizine Yol Açar Mı?

Güvenliğin dikkati, hayatını kurtardı

Polisin ikna çalışması sonucu teslim olan terörist ailesiyle buluşturuldu

Osmanlı döneminde padişahların iftar sofralarını süsleyen yemekler