• $7,8155
  • €9,2666
  • 482.574
  • 1211.51
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
23 Temmuz 2020 Perşembe 15:45 | Son Güncelleme:

İçişleri Bakanlığı'ndan FETÖ açıklaması! "Bugüne kadar hiçbir itirafçı, görevine iade edilmemiştir"

İçişleri Bakanlığı'ndan FETÖ açıklaması! "Bugüne kadar hiçbir itirafçı, görevine iade edilmemiştir"

Bazı basın organlarında yer alan 'FETÖ itirafçısı olan 3 vali yardımcısı, 2 kaymakam görevlerine iade edildi' başlıklı haberlere sert tepki gösteren İçişleri Bakanlığı, "Bazı kesimler tarafından Bakanlığımız kurumlarına yönelik yapılan tezviratlar karşılıksız çıkınca, şimdi de mülki idare amirlerimize yönelik tezvirata geçildiği açıktır. FETÖ ile mücadele Bakanlığımızca titizlikle, kararlılıkla devam ettirilmekte ve milli beka meselesi olarak görülmektedir. Bugüne kadar hiçbir itirafçı, görevine iade edilmemiştir" açıklamasında bulundu.

İçişileri Bakanlığı bazı basın organlarında yer alan, 'FETÖ itirafçısı olan 3 vali yardımcısı, 2 kaymakam görevlerine iade edildi' başlıklı haberlere sert tepki gösterek, "Bugüne kadar hiçbir itirafçı, görevine iade edilmemiştir" açıklamasında bulundu.

"FETÖ İLE MÜCADELE MİLLİ BEKA MESELESİ OLARAK GÖRÜLMEKTEDİR"

Bakanlık'tan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bazı kesimler tarafından Bakanlığımız kurumlarına yönelik yapılan tezviratlar karşılıksız çıkınca, şimdi de mülki idare amirlerimize yönelik tezvirata geçildiği açıktır. FETÖ ile mücadele Bakanlığımızca titizlikle, kararlılıkla devam ettirilmekte ve milli beka meselesi olarak görülmektedir.

96 BİN 66 OPERASYON GWERÇEKLEŞTİRİLDİ

15 Temmuz 2016 sonrası FETÖ’ye yönelik olarak, 96 bin 66 operasyon gerçekleştirilmiştir. 282 bin 790 şahıs gözaltına alınmış, bunların 94 bin 975’i tutuklanmış, toplam 597 bin 783 kişiye işlem yapılmıştır. FETÖ ile mücadele kapsamında bugün itibarıyla Bakanlığımızda toplam 39 bin 850 kişi ihraç edilmiş, 5 bin 642 kişi açığa alınmıştır. Bu konudaki bütün iddialar, gerek adli makamlarca gerekse Mülkiye Teftiş Kurulunca titizlikle araştırılmakta ve soruşturulmaktadır. 15 Temmuz’dan bugüne kadar 1875 mülki idare amirinden 563’ü ile ilgili soruşturma açılmış, bunlardan 470’i (yüzde 25’i) ihraç edilmiş, 93 mülki idare amiri de görevinden uzaklaştırılmıştır. Bunların 24’ü halen açıkta olup, 69’u adli ve idari soruşturma sonucunda iddialar sübut etmeyince, kurum kanaati de oluşturularak iade edilmiştir.

"BUGÜNE KADAR HİÇBİR İTİRAFÇI, GÖREVİNE İADE EDİLMEDİ"

Haberde adı geçen 4 mülki idare amirinin, yapılan adli soruşturmaları sona ermiş, haklarında “beraat”, “kovuşturmaya yer olmadığı” ve “ceza verilmesine yer olmadığına” dair kararlar verilmiş, idari olarak ise soruşturmaları sona ermiştir. Haberde adı geçen bir mülki idare amiri ile ilgili adli makamlarca tarafımıza iletilmiş herhangi bir karar bulunmamakla birlikte idari soruşturması ise devam etmektedir. Bugüne kadar hiçbir itirafçı, görevine iade edilmemiştir.

Editör: Eda Cabul <a href='#0' class=''>eda.cabul@turkmedya.com.tr</a>

8.Boğaziçi Film festivali başlıyor

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Kastamonu'da 800 yıldır kullanılmayan antik yol turizme hizmet edecek

Belgesellerde görmeye alışık olmadığınız doğanın acımasız yüzü