• $7,4294
  • €9,0031
  • 412.302
  • 1471.39
15 Şubat 2021 Pazartesi 14:51 | Son Güncelleme:

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan sosyal medya manipülasyonlarına yanıt

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan sosyal medya manipülasyonlarına yanıt
DHA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Uygur Türklerinin milletin ve devletin teminatında olduğunu belirtti. Bakan Soylu'nun paylaşımının ardından Göç İdaresi Genel Müdürlüğü de "11 Uygur Türkü'nün sahte pasaportla ülkemize geldikleri için Çin'e iade edildikleri şeklindeki iddialar gerçek dışıdır." ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Uygur Türkü kardeşlerimiz, milletimizin ve devletimizin teminatındadır. Çünkü bu vatan onların da vatanıdır" dedi.

Bakan Soylu, Twitter hesabından 'Ucuz, sosyal medya manipülasyonlarına' notuyla açıklama yaptı. Soylu, Uygur Türklerinin, Türkiye'de 'al bayrak' ve 'gökbayrak' gölgesinde hür ve özgür olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile Uygur Türklerine yaptıkları hizmetlerin şerefleri olduğunu söyleyen Soylu, şunları kaydetti:

"Uzun dönem ikametleri, vatandaşlıkları, göç hizmetlerinde ayrıcalıklı yaklaşım; ebeveynleri olmayanlara çıkılan sahiplik ve eğitim meselelerinin çözümüyle her konuda emre amade halimiz Milletimizin asaletinin, kardeşliğimizin bir neticesidir. İnsanlık, kardeşlik borcumuzdur. Bunların şahidi Allah'tır. Hassasiyetimiz, Uygur Türkü kardeşlerimizin okyanus ötesinden planlanan, uluslararası çatışma vesilesi yapılmak istenilmesine karşı dikkatli olmaktır. Hassasiyetimiz, çekilen eziyetleri ve mazlumiyetlerini, uluslararası sistemin istismar etmesine karşı dikkatli olmaktır. Uygur Türkü kardeşlerimiz, milletimizin ve devletimizin teminatındadır. Çünkü bu vatan onların da vatanıdır. Kardeşlerimiz üzerinden şahsımı hedef alarak yapılan ahlaksız paylaşımın sahibinin, genel başkanına yakışacak düşük ahlaklı olduğu milletimizin ve kendilerinin de malumudur. Bunların bu hassas dönemde niçin kaşıtıldığı da bilinmektedir. Tüm mazlumların davası milletimizin davasıdır. Allah tüm mazlumlara milletimizi mahcup etmesin."

GÖÇ İDARESİNDEN AÇIKLAMA

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 11 Uygur Türkünün sahte pasaportla ülkemize geldikleri için Çin'e iade edildikleri şeklindeki asılsız iddialara ilişkin basın açıklaması yayınladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bazı basın yayın organları ve sosyal medya hesaplarında ileri sürülen "Uygur Türklerinin sahte pasaportla geldikleri için Çin'e iade edildikleri" iddiası tamamen gerçek dışıdır. Tam aksine, İstanbul Atatürk Havalimanı üzerinden ülkemize gelen bahse konu 11 şahsın, yapılan araştırmada Uygur Türkü olduklarının tespit edilmesi neticesinde, Bakanlığımızın talimatları çerçevesinde 29.12.2018 tarihinde ülkemize girişleri sağlanmıştır.
<p>Eski Başbakanlardan Prof. Dr. Tansu Çiller, 28 Şubat sürecini, 'Sayın Cumhurbaşkanı Demirel taraf

Eski Başbakan Tansu Çiller'den 28 Şubat mesajı

Avni Yıldırım ve Saul Alvarez müsabaka öncesi tartıldı

Konya'da mısır hasadının yapıldığı tarlada 40 metre derinliğinde obruk oluştu!

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açıldı! Seyahat süresinin 15 dakikadan 3 dakikaya inecek