• $8,2819
  • €10,0664
  • 488.812
  • 1460.9
26 Nisan 2021 Pazartesi 05:39 | Son Güncelleme:

İbrahim Kalın, Biden'ın "soykırım" açıklamasıyla ilgili konuştu: "Gelecek gün ve aylarda farklı tepkiler olacaktır"

İbrahim Kalın, Biden'ın "soykırım" açıklamasıyla ilgili konuştu: "Gelecek gün ve aylarda farklı tepkiler olacaktır"
AA

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ABD Başkanı Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanımlamasıyla ilgili konuştu. Reuters'a açıklama yapan Kalın, "Gelecek günlerde ve aylarda farklı şekil ve derecelerde tepkiler olacaktır." sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Reuters'a yaptığı açıklamada Türkiye'nin önümüzdeki süreçte ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanımladığı açıklamasına farklı şekillerde yanıt vereceğini açıkladı.

AA'nın Reuters'tan aktardığı habere göre, Biden'ın açıklamasına yönelik "Gelecek günlerde ve aylarda farklı şekil ve derecelerde tepkiler olacaktır." ifadelerini kullandı.

Ankara'nın bu konuda ne tür adımlar atacağına dair detay vermeyen Büyükelçi Kalın, "Yeri ve zamanı geldiğinde bu talihsiz ve haksız açıklamaya gerekli tepkiyi vereceğiz." dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) pazartesi günü Biden'ın açıklamasına ilişkin açıklama yapacağını belirten Kalın, Amerikalı yetkililerin Türkiye'ye yapılan açıklamanın Türkiye'ye yönelik potansiyel tazminat davalarına yasal zemin teşkil etmeyeceğini söylediklerini kaydetti.

Kalın, "Türklerin, atalarımız Osmanlıların soykırım yaptığını iddia etmek için tüm yaşananları bir kelimeye indirgeyip tek kelime ile kabul edilemez. Tarihsel gerçekler bu gerçeği desteklemiyor." ifadelerini kullandı.

Biden, 1915 olaylarının yıl dönümü olan 24 Nisan'da yaptığı açıklamada, "Her yıl bugün Osmanlı dönemindeki Ermeni soykırımında ölenleri hatırlıyoruz ve böyle bir zulmün bir daha yaşanmaması için taahhüdümüzü yeniliyoruz." ifadesini kullanmıştı.

<p>Sabah namazını Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde yer alan Mescid-i Aksa'da kılan binlerce Filis

İşgalci İsrail gücünü nereden alıyor?

Galatasaray, Yukatel Denizlispor maçı için şehre geldi

Deniz salyasından gübre, tarım ilacı ve temizlik malzemesi yapacaklar

Amasya'da köy muhtarı tam kapanmada köylüler için ekmek pişiriyor