• $9,6251
  • €11,1645
  • 557.336
  • 1492.93
22 Eylül 2021 Çarşamba 07:21 | Son Güncelleme:

İBB'den tarihi skandal

4 bin 600 Euro boşa gitti! İBB çalınan tarihi eseri satın aldı. İBB, Şile Bozgoca Camii'nden çalınan El-Hâcc İbrahimzâde Hurşid Beğ kitabesini Kültür Bakanlığı'yla irtibata geçmeden 4 bin 600 euroya müzayedede satın aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yönetimi Şile'deki Bozgoca Camii'ne ait olduğu belirtilen kayıp kitabeyi Hollanda'da düzenlenen müzayededen satın aldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, tarihi kitabenin yurtdışındaki müzayeden satın alındığını açıklayıp, "İBB olarak İstanbul Şile Bozgoca Camii'nin yurtdışına çıkarılmış kayıp kitabesi satışa çıkarıldığı müzayededen satın alarak İstanbul'a kazandırdığımızı paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Tarihi kitabeyi İstanbul Kent Müzesi'de sergileyeceğiz" dedi. Kitabenin çalınarak ülke dışına çıkartıldığı öğrenilirken İBB yönetiminin çalınan devlet hazinesine para ödeyerek alması tepki çekti.

İBB yönetiminin ayrıca satın alma işlemi öncesinde devlet kurumlarına danışmadığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na da bilgi vermediği öğrenildi. Kitabenin hukuki yollar ile ülkeye getirilmesi için mücadele eden ve gerekli yazışmaları yapan Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün çalışmaları sekteye uğratıldı.

İBB'nin satın aldığı tarihi kitabe, dört köşeli mermer üzerine elle kazıyarak yazılmış. Osmanlıca olan kitabe, 45×48 cm boyutlarında. Tarihi hicri takvime göre 1285, miladi takvime göre 1869 yılı olarak kayıtlı.

DEVLET YAPIMIZA ZARAR VERDİLER

Kültür Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada İBB'ye tepki gösterilirken "Bize ait olan kayıp bir tarihi eserin yurtdışından müzayedede satın alınması bizim devlet yapımıza zarar verir" denildi. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun olaya twitter hesabından tepki gösterdi.

Coşkun, "Ülkemizde kültür varlıkları, devlet malı niteliğindedir. Yasadışı yollarla yurtdışına çıkarılan eserlerin uluslararası piyasadan satın alınması, ülkemizin hak ve iddialarına büyük zarar vermektedir" ifadelerini kullandı.

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Yer siyah gök beyaz! İşte Beşiktaş'ın Galatasaray galibiyetinden en özel kareler

Düzce'nin 1830 rakımlı Kardüz Yaylası'na kar yağdı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri