• $8,6601
  • €10,3475
  • 494.699
  • 1402.35
31 Mayıs 2020 Pazar 00:43 | Son Güncelleme:

İBB Başkanı İmamoğlu 'Bugün yapımına başladık' demişti, işin aslı ortaya çıktı!

İBB Başkanı İmamoğlu 'Bugün yapımına başladık' demişti, işin aslı ortaya çıktı!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun "bugün yapımına başladık" dediği Bülbüldere Yağmur Suyu Tüneli projesinin 2019 yılında AK Parti döneminde başladığı ortaya çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar da söz konusu meseleye tepki göstererek, konuyla ilgili argümanları sosyal medya hesabı Twitter'dan paylaştı.

İstanbul Üsküdar'da aşırı yağışların sebep olduğu sel baskınına çözüm için Mart ayında Bülbüldere Yağmur Suyu Tüneli projesinin temeli atıldı. İstanbul Su ve Kanalizasyon İşletmesi (İSKİ) tarafından 6 Mart 2019'da TBM şaft girişi töreni ile start verildi.

Twitter hesabından açıklama yapan İmamoğlu'nun şu ifadeleri tepki çekti:

"Bu süreçte İstanbul'un birçok ilçesinde ciddi altyapı yatırımları yaparak çeyrek asırdan fazladır çözülmemiş sorunları kökünden çözüyoruz. Bugün yapımına başladığımız Bülbülderesi Yağmur Suyu Tüneli bittiğinde, Üsküdar’daki yağmur sonrası su baskınları son bulacak."

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKAN YARDIMCISI MEHMET EMİN BİRPINAR'DAN TEPKİ

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı paylaşımlarda İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, Üsküdar'da Bülbüldere Yağmur Suyu Tüneli projesinin temelini atmasına tepki gösterdi.

Birpınar yaptığı o paylaşımlarda şu ifadelere yer verdi:

"Çok değil, 7 gün oldu. İBB Başkanı İmamoğlu asrın Çevre Projesi Haliç çalışmalarını yok saymış, Biz de belgelerle HAKİKATİ; 25 yılda yapılan dev hizmetleri gözler önüne sermiştik. "Sakın ola İmamoğlu diğer hizmetlere de çökmesin" diye de uyarmıştık. Öyle de oldu."
"İBB Başkanı İmamoğlu; "Üsküdar Çavuşdere-Bülbüldere Yağmursuyu Tüneli" projesini de sahiplendi. Kendisinin konuya el atarak bu projeyi geliştirdiğini söylüyor. Halbuki Proje, 3 YIL önce başladı. Açılışı ise 19.03.19'da gerçekleştirildi. Teknik olarak belgelerle açıklayalım."
"Konu şu: Malumunuz iklim değişiyor, Artan sıcak ve aşırı yağışlar bunun bir göstergesi... Özellikle de yağışların birçok zararı oluyor. Zira çok kısa sürede yoğun bir yağış oluyor. Altyapılar eski ve yetersiz kalınca da ne yazık ki istenmeyen görüntüler, seller yaşanıyor."
"Bu konuda muzdarip olan yerlerden birisi de; Kızkulesi gibi kültürel ve turizm varlığının yanında Aziz Mahmud Hüdai Hz gibi birçok manevi büyüğe ev sahipliği yapan, Marmaray, Avrasya Tüneli gibi ulaşım aktarma merkezleri ile adeta bir cazibe merkezi haline gelen Üsküdar.."
"Esasında, artan yağışların olumsuz etkilerinin giderilmesi için hem Avrupa hem de Asya yakasında yüzlerce km uzunluğunda yağmur suyu toplama tüneli yapılmış, Atıksu toplama hatları ile yağmur suyu toplama sistemleri birbirinden ayrılmıştır."
"Bu konuda muzdarip olan yerlerden birisi de; Kızkulesi gibi kültürel ve turizm varlığının yanında Aziz Mahmud Hüdai Hz gibi birçok manevi büyüğe ev sahipliği yapan, Marmaray, Avrasya Tüneli gibi ulaşım aktarma merkezleri ile adeta bir cazibe merkezi haline gelen Üsküdar.."
"Ancak, kalıcı bir çözüm için 2017 yılında kollar yeniden sıvanıyor ve İSKİ tarafından bir proje geliştiriliyor. “Asya Bölgesi 5. Kısım Müteferrik Atık Su, Yağmur Suyu Kanalı ve Çavuşdere-Bülbüldere Tünel İnşaatı olarak adlandırılan projenin öngörülen maliyeti ise 50 Milyon TL."
"Proje kapsamında 3,60 m çapında TBM (Tünel Açma Makinesi-Köstebek) ile;
800 M yeni Çavuşdere Tüneli (Marmara Denizine)
900 M yeni Bülbüldere Tüneli (Boğaza)
275 M yeni kapalı kesit dere ıslahI
13.600 M yeni atıksu hattı
11.500 M yeni yağmursuyu hattı hedefleniyor."
"Etüt-proje ve ihale 2017 yılında tamamlanıyor. Mayıs 2018’de inşaat ve kazı çalışmaları başlıyor. Ancak bölge aynı zamanda tarih hazinesi. O yüzden çalışmalar "Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu" ile eşgüdüm dahilinde yürütülüyor."
"Yüklenici tarafından temin edilen TBM (Köstebek) ile yerin altından, İstanbulluyu rahatsız etmeden tünel çalışmalarına başlanıyor. Toplam maliyeti 50 Milyon olarak hesaplanan Dev Projenin açılışı 19 Mart 2019’da yapılıyor, Bu konuya dair basında birçok haber de yer alıyor."
"İBB Başkanı İmamoğlu'ndan.. Mevcut yatırım ve projeleri sahiplenmek yerine, İstanbul'a, İstanbulluya değer katacak, hakiki projeler üretmesini bekliyoruz. İSKİ Genel Müdürlüğü'nden yeni vizyoner projeler bekliyoruz.. Acaba, çok şey mi istiyoruz?"
<p>Sözcü yazarı Yılmaz Özdil, Artı1 TV'yi kimin kurduğunu sorup, 'Dürüst ve güvenilir(!) gazeteciler

Can Ataklı'dan 'Artı1 TV' iddiası! 40 milyon lira hangi CHP'li tarafından buharlaştı?

Emine Erdoğan, Roketsan'a ''Sıfır Atık Belgesi'' verdi

Konya'da Türk-İslam sanatı eserleri sergisi ziyarete açıldı

Akyaka Bizans Kalesi'nin giriş kapısı ayağa kaldırılıyor