• $8,5275
  • €10,0632
  • 482.31
  • 1418.03
8 Temmuz 2021 Perşembe 16:30 | Son Güncelleme:

İBB 150 milyar TL'yi nereye harcadı? 'Bedeli halk ödüyor'

İBB 150 milyar TL'yi nereye harcadı" 'Bedeli halk ödüyor'

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı, CHP'li Gürsel Tekin'in skandal iddialarını tek tek yalanladı. Tekin'in 2 yıldır bakımları ve gerekli onarımları yapılmadığı belirtilen İBB'nin toplu taşıma araçlarında yaşanan sorunlara karşılık “AK Parti döneminde gereken yatırım yapılmadı” iddiasına ilişkin "AK Parti döneminde toplu taşımaya yapılan yatırımlarla İETT, “Avrupa'nın En Modern Otobüs Filosu” oldu. 2013-2018 yılları arasında 2 bin 250 yeni otobüs İBB'nin öz kaynaklarıyla alındı. CHP'li İBB yönetimi ise 200 yeni otobüs almak için yine dış borçlanma istiyor. 2 yılda 150 milyar TL ile siz ne yaptınız?” ifadeleri kullanıldı. AK Parti İstanbul İl Başkanı Kabaktepe de Twitter'dan "Son 2 yılda 150 milyar TL'lik kaynak tükettiniz. Temel atmama, musluk takma, borçlanma törenlerinden başka ne ürettiniz?" sözleriyle tepki gösterdi.

İstanbul'da son 2 yılda yaşanan toplu taşıma skandalları sonrasında İBB yönetimi ve CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, algı manipülasyonu yaratan açıklamalarında bulundu.

Tekin, 2 yıldır gerekli bakımları ve onarımları yapılmadığı için son günlerde sık sık yanan ve kazaya karışan Metrobüsler üzerinden, "AK Parti döneminde gereken yatırım yapılmadı, İstanbul'un otobüs filosu eskidi. Şimdi İBB metrobüs hattında kullanmak üzere 200 otobüs almak istiyor, dış kredi de bulundu, fakat sandığa saygı duymayan Erdoğan 6 aydır imzayı bekletiyor. Bedeli halk ödüyor." İfadelerini kullanarak açıklamada bulundu. Bu açıklamaya AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'ndan cevap geldi.

'Bedelini Halk Ödüyor' başlığı ile AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

*Pandemide sefer sayısı azaltılan, araç-bakım onarımları ihmal edilen, yatırım bütçesi kesilen toplu taşıma yönetiminin bedelini halk ödüyor. Fazilet Durağı'ndan öteye geçmeyen iddialara karşılık gerçekler
*Çevre temizliği, atık su yönetimi, trafik düzenlemesi gibi toplu taşıma hizmetleri de AK Parti'nin öncelikli meselelerinden biri oldu. İstanbul'a hızla yeni metrolar, tramvaylar, metrobüsler kazandırıldığı gibi konforlu ulaşım için yeni ve son model otobüsler tedarik edildi.
*Liste çok uzun. Sadece otobüs alımı için son yıllarda yapılan yatırımlara değinmek gerekirse; 2013-2018 yılları arasında 2 bin 250 yeni otobüs İBB'nin öz kaynaklarıyla alındı. CHP'li İBB yönetimi ise 200 yeni otobüs almak için yine dış borçlanma istiyor.
*Seçim döneminde "Borçlanmak ihanettir, İBB'nin öz kaynakları kendine fazlasıyla yeter" diyen İBB Başkanının, "İstanbul nimet nimet" mantığıyla belediyenin öz kaynaklarını nereye harcadığı meçhul.
*AK Parti döneminde toplu taşımaya yapılan yatırımlarla İETT, "Avrupa'nın En Modern Otobüs Filosu" oldu. Yeni alınan son model otobüsler sayesinde de 5,8 yaş ortalamasıyla İETT, "Avrupa'nın En Genç Otobüs Filosu" unvanını aldı.
*CHP döneminde ise İETT'ye yapılan yatırım azaldı. 2 yılda 1 tane dahi yeni otobüs alınmadı. Filonun yaş ortalaması yükseldi. Düzenli bakım-onarım yapılmaması nedeniyle arızalar, kazalar arttı. Bunlara bağlı olarak son 2 yılda, toplu taşımada can ve mal kaybı oranı yükseldi.
*Reklam ve tanıtıma bol keseden harcama yapan, halka fayda sağlayacak yatırımları kısan CHP'li yönetim, son 2 yılda 150 milyar TL'yi aşkın kaynak tüketti? Pek çok kez sorduk, cevap alamadık. Tekrar soruyoruz; 150 milyar TL bütçeyle ne ürettiniz?
*Son olarak imza meselesi... Dış borçlanma, ülkenin toplam dış borcunu ilgilendirdiği için bütün belediyelerin talepleri masada. İBB'ye has bir durum yok. Buradan yeni bir mağdur edebiyatı çıkmaz ama "İstanbul'un öz kaynağını yüzde 50 artıracağız" sözleriniz hep karşınıza çıkar.

"TEMEL ATMAMA, MUSLUK TAKMA, BORÇLANMA TÖRENLERİNDEN BAŞKA NE ÜRETTİNİZ?"

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe de konuya ilişkin sosyal medya hesabından sert tepki gösterdi.

Kabaktepe, "AK Parti döneminde, 2 bin 250 yeni otobüs İBB'nin ÖZ KAYNAKLARIYLA alındı. CHP'li yönetim ise 200 yeni otobüs için YİNE DIŞ BORÇLANMA istiyor. Siyah küçük kareSon 2 yılda 150 milyar TL'lik kaynak tükettiniz. Temel atmama, musluk takma, borçlanma törenlerinden başka ne ürettiniz?" ifadelerini kullandı.

<p><strong>Halit Ergenç ve  Bergüzar Korel'den 'bebek' anlaşması</strong></p><p><strong>Mutlu  evlil

Şeyma Subaşı Youtube'a neden geri döndü?

AFAD inceleme başlattı! Yağmur sonrası dev yarıklar oluştu

Ticaret Bakanlığınca, etiket ve fahiş fiyat artışı denetimi yapıldı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Eylül 2021)