• $9,3025
 • €10,8582
 • 532.157
 • 1433.23
22 Eylül 2021 Çarşamba 09:29 | Son Güncelleme:

Hülya Nutku kimdir, öldü mü, hastalığı neydi? Prof. Dr. Hülya Nutku kaç yaşında vefat etti, aslen nereli, eşi Özdemir Nutku kim?

Hülya Nutku kimdir, öldü mü, hastalığı neydi" Prof. Dr. Hülya Nutku kaç yaşında vefat etti, aslen nereli, eşi Özdemir Nutku kim"

Hülya Nutku hayatı, kariyeri ölüm haberi üzerine araştırılmaya başlandı. Tiyatro dünyasında araştırmacı ve emekli öğretim üyesi olarak bilinen Prof. Dr. Hülya Nutku'nun bir süredir tedavi gördüğü Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanasi'nde hayatını kaybettiği belirtildi. Peki Hülya Nutku kimdir, öldü mü, hastalığı neydi, kaç yaşında vefat etti, aslen nereli, eşi Özdemir Nutku kim?

Hülya Nutku, ölüm haberi üzerine internet aramalarında araştırılan isimler arasında. Uzun süre tiyatro üzerinde çalışmalar yürütmüş olan Hülya Nutku, bu alanda kitapları bulunmaktadır. 1973'ten itibaren çeşitli gazete ve dergilerde makaleleri yayınlanan Hülya Nutku'nun bugün alınan bir acı haberle vefat edildiği öğrenildi. Bir süredir kanser tedavisi gördüğü öğrenilen Prof. Dr. Hülya Nutku'nun hayatı kariyeri ve hakkında merak edilen tüm detaylar haberimizde.

Prof. Dr. Hülya Nutku'nun hayatı ve biyografisi ölüm haberinin ardından gündeme geldi. Uzun yıllar tiyatro araştırmacılığı yapan Nutku, 2019 yılında yaşamını yitiren tiyatrocu, şair ve yazar Prof. Dr. Özdemir Nutku ile evliydi. 68 yaşındaki Prof. Dr. Hülya Nutku, 2018'de emekliye ayrılmıştı.

68 yaşında olan Nutku'nun ölüm haberini, Dokuz Eylül Üniversitesi sosyal medyadan yaptığı paylaşımla duyurdu.

Prof. Dr. Nutku'nun pankreas kanseri olduğu ve bir süredir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanasi'nde tedavi gördüğü öğrenildi.

ACI HABERİ ÜNİVERSİTE DUYURDU

Dokuz Eylül Üniversitesi, Hülya Nutku'nun acı haberini "#universitemDEU Güzel Sanatlar Fakültesi emekli öğretim üyesi, Kıymetli Hocamız Prof. Dr. Hülya Nutku'nun ani vefat haberini almak hepimizi çok üzdü. Merhumeye rahmet diliyor, Türk Tiyatrosu'na kazandırdığı çok sayıda akademisyen ve oyuncu ile sevenlerine başsağlığı diliyoruz" mesajıyla duyurdu.

HÜLYA NUTKU KİMDİR?

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesini "İşçi Tiyatroları ve İsmet Küntay'ın 403. Kilometre Oyunu" (1974) adlı lisans tezi ile bitirdi. "Ankara Devlet Konservatuvarında Tiyatro Eğitimi" (1976) adlı tezi ile yüksek lisans, "Tarihsel Dram ve Cumhuriyet Dönemi Türk Tiyatrosunda Tarihsel Dram Modelleri" (1983) adlı tezi ile doktora yaptı.

Çalışmalarını, Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümünden sonra, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Anabilim Dalı öğretim üyesi olarak sürdürdü.

2001 yılında Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi Sahne Sanatları Fakültesinde ders vermek, araştırma ve incelemelerde bulunmak üzere bir yıl süreyle görevlendirildi.

Makaleleri 1973'ten itibaren çeşitli gazete ve dergilerde yer aldı.

Prof. Dr. Nutku'nun, Güneşe Tırmanmazsan Ayı Göremezsin (1992), Oyun Yazarlığı (1999), Oyun Sanatbilimi – Dramaturji (2001) isimli eserleri bulunuyor.

1953 yılında dünyaya gelen Prof. Dr. Hülya Nutku Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesini "İşçi Tiyatroları ve İsmet Küntay'ın 403. Kilometre Oyunu" (1974) adlı lisans tezi ile bitirdi. "Ankara Devlet Konservatuvarında Tiyatro Eğitimi" (1976) adlı tezi ile yüksek lisans, "Tarihsel Dram ve Cumhuriyet Dönemi Türk Tiyatrosunda Tarihsel Dram Modelleri" (1983) adlı tezi ile doktora yaptı.

Çalışmalarını, Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümünden sonra, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Anabilim Dalı öğretim üyesi olarak sürdürdü. 2001 yılında Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi Sahne Sanatları Fakültesinde ders vermek, araştırma ve incelemelerde bulunmak üzere bir yıl süreyle görevlendirildi.

Tiyatro üzerine kitapları bulanan Hülya Nutku, 2019 yılında yaşamını yitiren tiyatrocu, şair ve yazar Prof. Dr. Özdemir Nutku ile evliydi.

 • Hülya Nutku kimdir
 • Hülya Nutku öldü mü
 • Hülya Nutku kaç yaşında
 • Hülya Nutku nereli
 • Hülya Nutku eşi kim
 • Özdemir Nutku kim
 • Özdemir Nutku ne zaman öldü
 • Özdemir Nutku kaç yaşında vefat etti
<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Başkan Recep Tayip Erdoğan'a Angola ziyaretinde eşlik eden eşi

“Geleceği kadınlar belirleyecek”

Van'da kar ve sis nedeniyle araçlar yolda mahsur kaldı

Milli boksörler büyük taşlarla güç depoluyor

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (19 Ekim 2021)