• $7,6945
  • €9,1283
  • 418.576
  • 1542.04
26 Mart 2018 Pazartesi 11:26 | Son Güncelleme:

Türkiye: ABD sözünde durursa Menbiç harekatına gerek kalmayabilir

Türkiye: ABD sözünde durursa Menbiç harekatına gerek kalmayabilir

AB ile bugün yapılacak zirve ile ilgili konuşan Başbakan Yardımcısı Fikri Işık " AB ile zirve zor olacak. AB çıkarcı bir yaklaşım sergiliyor. Ama bölgenin istikrarı için önemli kararlar alınacak" dedi. Işık'a Afrin harekatı sonrası olası Münbiç harekatı soruldu. Işık da, "ABD sözünde durursa Menbiç harekatına gerek kalmayabilir." şeklinde konuştu.


Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, NTV'de katıldığı canlı yayında  önemli açıklamalar yaptı. Meclisten geçen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayını bekleyen düzenlemeyle, internetteki bireysel paylaşımlara sansür gelmediğini söyledi.

Işık şunları  söyledi:

"İnternet yayınlarına RTÜK denetimi demek, kapsamı çok çok genişletmek olur.RTÜK’ün görev alanı, radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayıncılıkla sınırlı. Youtube, Facebook, Instagram gibi bireysel yayıncılıklarla ilgili bir durum yok. 'İnternete sansür geliyor' demek doğru değil. Kişilerin kendi yaptığı iletişim RTÜK’ün görev alanı dışında. Kamuoyuna böyle sunuldu ve bu büyük haksızlıık...RTÜK’ün radyo ve televizyon dışında hiçbir yetkisi yok. Video paylaşımını denetleyecek diye bir şey yok. Bilgisizlikten ya da art niyeten kaynaklanıyor bu yorumlar. Karasal, uydu ve kablodaki radyo ve televizyon yayınları denetleniyorsa, internet ortamında da radyo ve televizyon yayınları yapanlar lisanslanacak. Kanunda açık net hüküm var. Cumhurbaşkanının onayı sürecindeki kanunun 84. madde 4. fıkrasıında,  'Bireysel iletişim bu madde kapsamında değerlendirilemez' deniyor...

YENİ BİR DENETİM MEKANİZMASI GETİRMİYOR!

Bu diziyi yapanlar, yapım sürecinde RTÜK'ün kurallarını biliyorlar. RTÜK bu noktada herhangi bir yeni denetim mekanizması getirmiyor. Var olan kriterler, internet üzerinden televizyon ve radyo yayıncılığı yapan şirket ve kurumlar için de geçerli olacak.RTÜK'ün görev, yetki ve sorumlulukları aynı. Kanuni boşluktan yararlananlar vardı. Uydu yayınındaki dizide ağıza alınmayacak küfür ve ifadeleri RTÜK denetiminden dolayı verilemezken, aynı dizi internette yayınladığında her türlü şeyi verebiliyorlar. RTÜK''ün de oraya bakıp bakmaması noktasında bir boşluk vardı, o giderildi."
 

AB İLE KRİTİK ZİRVE 

AB ile bugün yapılacak zirve zor olacak. AB çıkarcı bir yaklaşım sergiliyor. Ama bölgenin istikrarı için önemli kararlar alınacak

<p>Anayasa Mahkemesi'nin geçen hafta verdiği bir karar, emekliliğine kısa süre kalan çalışanlara kol

Çalışma hayatında bu hafta neler konuşulacak?

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde kenevirden süt üretildi

İşte Galatasaray'ı yakan olaylar

Muş Ovası'nda açan kardelenler halkın ve fotoğrafçıların ilgi odağı oldu