• $8,3008
  • €10,1288
  • 488.826
  • 1447.89
02 Mayıs 2021 Pazar 23:57 | Son Güncelleme:

Hint varyantı için korkutan uyarı! 'Aşı ve bağışıklığı etkisizleştirebilir'

Hint varyantı için korkutan uyarı! 'Aşı ve bağışıklığı etkisizleştirebilir'

Ülkemizde Hint varyantın görülmesinin ardından endişe arttı. Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, “Bu varyantın, kaçış proteinleri üreterek aşıyı ve hastalığı geçirmiş kişilerin bağışıklığını etkisizleştirebileceğinden şüpheleniyoruz” dedi.

Türkiye'de 5 kişide tespit edilen Hindistan varyantı endişeleri de beraberinde getirdi. Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, "Bulaşın artmasından daha fazla korkuyoruz. İki varyantı birlikte taşıyan Hindistan varyantı gibi yeni varyantlarla durum da değişebilir. Hem bulaştırma hem de öldürücülük artabilir" dedi. Güney Afrika mutasyonunda hem aşıya karşı hem de hastalığı geçirmiş olan kişilere karşı kaçış proteini üretiminin oldukça yüksek olduğunu söyleyen Akkoyunlu, "Hindistan mutasyonu da benzer proteinler üzerinde etkili. Üretilen kaçış proteinleri, hem aşıya hem de hastalığı geçirmiş kişilere karşı etkisizleştirmeye neden olacağından şüpheleniyoruz. Afrika mutasyonlarının en önemli sıkıntısı ise genç ve orta yaştaki kişileri etkiliyor. Bu dönemde çocukların daha fazla yoğun bakıma yattığını görüyoruz" dedi.

'DÜNYADA G VARYANTI HAKİM'

Koronanın ilk varyantının, virüsün ilk çıktığı zamanlarda Çin'in Vuhan kentinde görüldüğünü belirten Akkoyunlu, "Şu an dünyada G varyantı hakim" dedi. Bu varyantının büyük salgınlar yaparak çok daha kolay bulaşabildiğini söyleyen Akkoyunlu, "İngiliz varyantı, normal virüslere göre 5 kat daha hızlı bulaşa neden oluyor. Varyantlar hastalığı geçirmiş kişilerde kaçak proteinler üretebilir ve aşıya karşı bir direnç oluşturabilir. Aşıların yüzde 90'ının İngiliz varyantında etkili olduğunu görüyoruz" dedi.

<p>Şeyma Subaşı ve  Mohammed Al Saloussi evleniyor! Haberi böyle duyurdu</p><p>Mohammed Al  S

Haftanın Magazin Başlıkları... Şeyma Subaşı Evleniyor!

Bakan Karaismailoğlu, Trabzon'da inceleme ve ziyaretlerde bulundu

Osmaniye'de tarlada bulunan yaban kedisi yavruları bakıma alındı

''Istanbul Photo Awards 2021'' kazananları açıklandı