• $8,0291
  • €9,5392
  • 465.967
  • 1320.98
04 Mayıs 2020 Pazartesi 10:44 | Son Güncelleme:

Hıdırellez nedir, ritüelleri nelerdir?

Hıdırellez nedir, ritüelleri nelerdir"

Hıdırellez'de Hızır ve İlyas peygamberlerin buluştuğuna inanılıyor. Koronavirüs salgını etkisini sürdürürken Hıdırellez de bu yıl salgın önlemlerinin gölgesinde kalacak.

Hıdırellez'de Hızır ve İlyas peygamberlerin buluştuğuna inanılıyor. Koronavirüs salgını etkisini sürdürürken Hıdırellez de bu yıl salgın önlemlerinin gölgesinde kalacak.

HIDIRELLEZ NEDİR?

Anadolu'da "Baharın habercisi" olarak kabul edilen, Hızır ve İlyas peygamberlerin her yıl buluştuklarına inanılan "Hıdırellez", Türkiye’nin birçok yerinde farklı ve bir o kadar da ilginç gelenek ve inanışlarla kutlanıyor.

HIDIRELLEZ RİTÜELLERİ

-Hıdırellez öncesindeki günün akşamında, birçok yerde vatandaşlar, ev, araba, çocuk ve eş dileklerini bir kağıda çizerek gül ağacının dalına bağlıyor ya da bu ağacın dibine toprak üzerine yansıtıyor. Bereket getireceğine inanıldığı için gül ağacının dibine para da gömülüyor.

-Üzerine çeşitli dilekler, niyetler yazılan kağıtlar açık olarak ve yavaşça bir akarsuya bırakılıyor. Kağıtlar, yazıları üste gelecek şekilde suya düşerse dileklerin kabul olacağına, ters dönerse bunların tutmayacağına inanılıyor.

-Balıkesir ve Çanakkale'de bazı yörelerde, Hıdırellez günü, güneş doğmadan su kenarlarına gidiliyor ve bu suyla kadınlar, ellerini yüzlerini yıkıyor.

-Kütahya'da ve bazı kentlerde ayrıca bereket getirdiğine inanıldığı için evlerin çevresine haşhaş serpiliyor.

<p></p><p><span>ABD'nin B61-12 tipi nükleer bombanın tam boy modelini ilk kez F-35A savaş uçağında t

ABD'den F-35 ile nükleer bomba denemesi

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İznik'te yapılan kazılarda w1500 yıllık mesaj bulundu

Antik kent kazılarında bebek mezarı bulundu