• $7,8228
  • €9,4308
  • 459.326
  • 1328.83
28 Ekim 2020 Çarşamba 15:38 | Son Güncelleme:

Heybeliada'da orman yangını çıkarmıştı: Sanığın 10 yıl hapsi isteniyor

Heybeliada'da orman yangını çıkarmıştı: Sanığın 10 yıl hapsi isteniyor

Heybeliada'da orman yangını çıkaran sanık hakkında en az 10 yıl hapis istemiyle dava açıldı. Sanığın kasten orman yaktığı yönünde güçlü şüphelerin vurgulandığı iddianame, Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Heybeliada'da kasten orman yangını çıkardığı gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılan sanık Sedat Demir'in en az 10 yıl hapis cezası ile cezalandırılması istendi. Hazırlanan iddianamenin kabul edilmesi üzerine sanık Demir, önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

AA'nın haberine göre, Heybeliada'da orman yangını çıkardığı gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılan sanık Sedat Demir hakkında "kasten orman yakma" suçundan 10 yıldan az olmamak üzere hapis cezasına çarptırılması istemiyle dava açıldı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 12 Temmuz'da saat 17.00 sıralarında Heybeliada Aşıklar Yolu Çam Limanı mevkisinde ormanlık alanda yangın başladığı, bu yangından yaklaşık yarım saat önce de olay yerine 500 metre mesafede mezarlık içinde bulunan metruk bir binada yangın çıktığı anlatıldı.

SANIK, EŞKAL BİLGİLERİNE UYUYOR

Ormanda yangının başladığı yerden aşağıya doğru elinde bidonla koşan kırmızı şapkalı ve koyu renk şortlu bir şahsın görüldüğü belirtilirken; Sedat Demir'in söz konusu şahsın eşkal bilgilerine uyduğu da vurgulandı.

Sanık Demir ifadesinde, gezmek için adaya geldiğini, ormana yakın bir yerde metruk binada yangın çıktığını başka birinden duyduğunu, sonrasında ormanda yangın çıktığını uzaktan farkettiğini ve olayla bir alakasının olmadığını iddia etti.

YANGIN DOĞAL YOLLA ÇIKMADI

İddianamede, yangında toplam 61 bin 805 metrekare orman alanının yandığı aktarıldı. Orman bilirkişisi tarafından düzenlenen raporda ise yangının doğal yolla çıkmadığı, yangın çıkan ormanlık alanda izmarit, mangal ateşi gibi faktörlere rastlanmadığı, mezarlık içindeki metruk binada çıkan yangının ormanda çıkan yangınla bir bağlantısının bulunmadığı, yangının çıkış noktasının da tam olarak tespit edilemediği yönünde görüş bildirildiği ifade edildi.

YETERLİ ŞÜPHEYE ULAŞILDI

İstanbul Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğünce hazırlanan uzmanlık raporuna da yer verilen iddianamede, yangının çıkış noktası olarak tahmin edilen nokta ve çevresinden toplanan cam şişe ve kısmen yanmış ağaç kabukları ile sanığın sağ ve sol ellerinden kuru pamuk ile alınmış svap numunelerinde aseton kalıntılarının tespit edildiği kaydedildi.

İddianamede, sanık Sedat Demir'in kasten orman yaktığı yönünde yeterli şüpheye ulaşıldığı vurgulanarak, sanığın "kasten orman yakma" suçundan 10 yıldan az olmamak üzere hapis ve onbin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılması istendi.

Kanlıca Orman İşletme Müdürlüğü'nün müşteki olarak yer aldığı iddianame, değerlendirilmek üzere gönderildiği Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. Sanık Demir önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

<p>Mersin'de sokak ortasında başlayan ve bir pastanede devam eden kavgadan korkan 2 çalışan korunmak

Mersin'de ilginç anlar: Kavgadan korkup dolaba saklandılar

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İşte 2020 yılının en iyi 10 filmi...

Hangi bitki çayı hangi hastalığa iyi geliyor?