• $7,8122
  • €9,2768
  • 483.422
  • 1211.51
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
22 Mayıs 2020 Cuma 06:42 | Son Güncelleme:

HES koduyla virüse karşı güvenli seyahat

HES koduyla virüse karşı güvenli seyahat

“Hayat Eve Sığar” (HES) mobil uygulaması güncellenerek, seyahatlerde kullanılacak HES kodu eklendi.

Vatandaşlar, tüm ulaşım süreçlerinde Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması üzerinden ya da kısa mesaj yoluyla HES kodu alacak.

UYGULAMA BUTONU

HES kodu, bilet alınırken ilgili seyahat firması ile paylaşılacak, böylece tüm yolcuların Kovid-19 riski taşıyıp taşımadığı sorgulanabilecek ve riskli kişilerin seyahati onaylanmayacak. HES kodu, “Hayat Eve Sığar” mobil uygulaması üzerinden “HES kodu işlemleri” bölümüne girilerek alınabilecek. Ardından “HES kodu oluştur” butonuna tıklanacak ve kod kullanım süresi seçilecek ve kod oluşturulacak. Vatandaşlar, kodu, hangi kurumla paylaştığının listesini görüntüleyebilecek, dilerse iptal edebilecek ya da yetkilerini kaldırabilecek. Kodun seyahat bitiş tarihinden en az 7 gün daha geçerli olması gerekecek. Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılacak.

RİSK VARSA ONAY YOK

Seyahat firması, HES kodu ile kişinin sağlık durumunu sorgulayacak, risk olması halinde seyahat onaylanmayacak. Türk Hava Yolları iç hat uçuşlarında yolcu kabulü kişiye özel HES kodu ile sağlanacağını uçuşa elverişli olmayan yolcuların ise uçuşa alınmayacağını açıkladı.

<p>'DAHA BÜYÜK KERAMET Mİ OLUR?'</p><p>Türkiye'nin bugününe bir menkıbeyle bakabilmek... Tacettin  K

Menkıbeler ne söyler?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

22 Ekim 2020 günlük burç yorumları

Adnan Oktar'ın evlerinden 150 milyon yıllık, 10 milyon dolar değerinde fosiller çıktı