• $16,8437
  • €17,5829
  • 980.628
  • 2405.98
27 Şubat 2021 Cumartesi 00:38 | Son Güncelleme:

Her şey eski bir garajda başladı... Hedeflerinde "uzay" var

Her şey eski bir garajda başladı... Hedeflerinde "uzay" var
AA

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Elazığ'daki eski bir garajı, hayallerinin peşinden koşmak isteyen gençler için inovasyon merkezine dönüştürdü. Tasarlayıp geliştirdikleri 'Gökruh' roketiyle Türkiye'nin milli teknoloji hamlesine hizmet etmeyi amaçlayan gençler, TEKNOFEST'te dereceye girdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının desteğiyle Elazığ'da bir garaj, hayallerinin peşinden koşmak isteyen gençler için inovasyon merkezi olurken, tasarlayıp geliştirdikleri Gökruh roketiyle Türkiye'nin milli teknoloji hamlesine hizmet etmeyi amaçlayan TEKNOFEST'te dereceye giren gençler, gözlerini uzaya dikti.

AA'nın aktardığı habere göre, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Elazığ OSB'deki eski bir garajı, Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı ile inovasyon ve tasarım merkezine dönüştürdüklerini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Sanayiciler, akademisyenler ve en önemlisi yenilikçi fikirleri olan öğrencilerimize hizmet veriyor. Bölgeye katma değer sunan merkezin kapıları 7/24 açık."

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre de Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı, Elazığ'da yenilikçi fikirlere ev sahipliği yapıyor. 2018'de Fırat Kalkınma Ajansı ve Elazığ Organize Sanayi Bölgesinin projesiyle Endüstriyel Tasarım Prototip ve İnovasyon Merkezi kuruldu.

OSB içinde daha önce garaj olarak kullanılan bir alanda kurulan merkez, bir yandan Elazığ'da endüstriyel üretim yapan işletmeler için bir çözüm merkezi olurken diğer taraftan da ölçek gerektirmeyen parçaların yeniden tasarlanıp üretilmesine fırsat veriyor. Merkezin en yenilikçi özelliği ise Elazığ'da girişimcilik ekosisteminin oluşturulmasına katkı sağlayacak bir eğitim yuvası olması.

7/24 açık olan merkez, Fırat Üniversitesinin geleceğin teknoloji yıldızı olmak isteyen gençlerine ilham kaynağı oldu. 2019'da garajdan dönüştürülen merkezde çalışmalara başlayan öğrenciler, 2020'de Türkiye'nin en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST'e katıldı.

Gençlerin garajdan bozma merkezde tasarlayıp geliştirdikleri roket, Türkiye'nin ayakları yerden kesen festivali TEKNOFEST'te 500 takım arasında Türkiye 5'incisi oldu. Gençlerin hedefinde bu yıl İstanbul'da düzenlenecek TEKNOFEST 2021'de zirveye çıkmak var.

"YENİDEN KURGULADIK"

Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, daha önce garaj olarak kullanılan alanı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı'ndan yararlanarak yeniden kurguladıklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Burası sanayicilerimize, teknoloji geliştirme bölgelerindeki yenilikçi fikirler geliştiren firmalarımıza, üniversite öğrencilerimize ve akademisyenlerimize hizmet veriyor."

Fırat Üniversitesi öğrencilerinin bu merkezde roket tasarlayıp geliştirdiklerini bildiren Yoğunlu, "Geliştirdikleri roketle TEKNOFEST'te dereceye girip ödül aldılar. Burası üniversite öğrencilerimizin 24 saat hizmetinde. Kapıları hiç kapanmayan bir tasarım inovasyon merkezi." bilgisini verdi.

"MİLLİ UZAY PROGRAMI'NA KATKI SAĞLAMAYI HEDEFLİYORUZ"

Gökruh Roket Takımı'nın kaptanı, Fırat Üniversitesi Makine Mühendisliği son sınıf öğrencisi İsmet Özen, Milli Uzay Programı'nın Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandığını hatırlatarak şu ifadeleri kullandı:

"Biz de yaptığımız roketleri daha da geliştirerek içindeki teknolojiyi daha da artırarak bu programa Elazığ'ımızdan katkı sağlamayı hedefliyoruz."

Elazığ OSB içinde kurulan Endüstriyel Tasarım Prototip ve İnovasyon Merkezinde teknolojik önemi bulunan hassas parçalar da yeniden üretilebiliyor. Nitelikli kalıp ve prototip üretimiyle tasarımın da yapılabildiği merkezde, imalat sektörünün ihtiyaç duyduğu ara elemanların ve yenilikçi girişimcilerin yetiştirilmesi amacıyla eğitim sınıfları da bulunuyor.

Son Dakika Haberi: Memur ve emekli zammı belli oldu!
Son Dakika Haberi: Memur ve emekli zammı belli oldu!

Son Dakika Haberi: Memur ve emekli zammı belli oldu!

SSB Başkanı Demir'den heyecanlandıran sözler! Donanmanın 2. büyük gemisi olacak!
SSB Başkanı Demir'den heyecanlandıran sözler! Donanmanın 2. büyük gemisi olacak!

SSB Başkanı Demir'den heyecanlandıran sözler! Donanmanın 2. büyük gemisi olacak!

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan asgari ücret açıklaması
Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan asgari ücret açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan asgari ücret açıklaması