• $7,6975
  • €9,0075
  • 459.596
  • 1102.65
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
23 Ocak 2020 Perşembe 09:10 | Son Güncelleme:

Her ifadede aynı ülke: Almanya

Her ifadede aynı ülke: Almanya

FETÖ içindeki Mustafa Özcan Grubu ve kritik firari isimlerin üslendiği Almanya, Altaylı iddianamesinde de ‘Eski MİT’çi Barıner’in kaçırılacağı ülke’ olarak geçti. FET֒cülerin ‘hangi güvenceyle’ Almanya’yı üs haline getirdiği sorgulanıyor. 

AKŞAM’ın “FET֒de iç savaş” manşetiyle duyurduğu örgüt içindeki ikinci grup olan Mustafa Özcan Grubu’nun üslendiği Almanya, eski MİT’çi Türk-Alman çifte vatandaşı Enver Altaylı iddianamesinde de “Altaylı’nın en son telefon görüşmesini yaptığı ülke” ve “Eski MİT’çi Barıner’in kaçırılacağı ülke’ olarak geçti. İddianamede yer verilen Barıner’in ifadesinde, “Gideceğim ülke Almanya olacaktı. Burada bana bir görev verilecekti” dedi. 

Terör örgütü FET֒nün firarilerinin en önemli merkezi haline gelen Almanya’da, örgütün kritik isimlerinden eski savcı Zekeriya Öz ve darbe firarisi Adil Öksüz’ün de bulunduğundan şüpheleniliyor. Alman medyası, ülkelerini “Gülencilerin yeni vatanı” olarak tanımlıyor ve bu durum sorgulanıyor. Türkiye’de de birçoğu yasadışı yollarla Almanya’ya kaçan FETÖ firarilerinin ‘hangi güvenceyle’ bu ülkeyi seçtiği ve yasadışı gitmelerine rağmen nasıl korundukları sorgulanıyor. 
İddianameler, şüpheler ve Alman medyasından alıntılar haberimizde: 

MİT’İN ADINDAN YARARLANDI 

Enver Altaylı, Milli İstihbarat Teşkilatı’nda 1968-73 yılları arasında görev yaptı. Alman resmi haber sitesi Deutsche Welle, “Kendi ifadelerine göre, 1968 yılında MİT tarafından Doğu Avrupa hukuku konusunda araştırmalar yapmak üzere Almanya’ya gönderildiğini” yazdı. 

Altaylı’nın MİT’e girer girmez Almanya’ya gönderilmesi ve 5 yıl gibi kısa bir süre sonra da MİT’ten ayrılması dikkat çekici.

Özbekistan asıllı Altaylı, daha sonra Orta Asya ülkeleri ile Türkiye, Almanya ve ABD arasında gayrıresmi danışmanlık adı altında istihbari trafikler yürütmesiyle tanındı. 

Aynı zamanda Almanya vatandaşı da olan Altaylı’nın ikinci vatandaşlığı Almanya’daki MİT görevi sırasında mı, sonrasında mı aldığı bilinmiyor. 

ALMANYA’YA KAÇIŞ PLANI 

Altaylı, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonra FETÖ ile ilişkisi ve elebaşı Fetullah Gülen’e mektupları nedeniyle Ağustos 2017’de tutuklandı. 

Aynı günlerde 15 Temmuz’dan sonra MİT’ten atılan Mehmet Barıner, kaçmak üzereyken yakalandı. Barıner de 2011’de MİT’e girmiş, kısa sürede İran masasında görevlendirilmiş, ihraç edilene kadar 5 yıl görev yapmıştı. 

Barıner, yakalandıktan sonra 20 Ağustos 2017 tarihli ifadesinde; Altaylı’nın damadı Metin Can Yılmaz üzerinden Altaylı ile irtibata geçtiğini ve Bodrum’dan Yunanistan’a, oradan da Almanya’ya kaçış planı yapıldığını anlattı. Damat Yılmaz da halen FET֒den tutuklu. 

ALMANYA’DA YENİ GÖREV 

Barıner, “Benim yurt dışına çıkışım Avrupa olarak ayarlanmıştı. Muhtemelen Almanya olacaktı. Metin bana ‘Kayınpederim (Enver Altaylı) seni arayarak bir teklifte bulunacak’ dedi. ‘Çalıştığın yerle (MİT) ilgili orada çalıştığına dair bir belge elinde var mı?’ diye sordu. Benim üzerimden bir şeyler planlandığı belli oluyor” dedi. 

ARADIĞI KİŞİ DE ALMANYA’DA 

Barıner ayrıca, ihraç edildikten sonra sadece kendisi gibi MİT’ten atılan ve Almanya’ya kaçan Engin Bayraktar ile irtibat kurduğunu da anlattı. 

YENİ ÜS ALMANYA 

Gülen yapılanmasının Türkiye içinde bir Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) olarak tanımlanmasından sonra örgütün kritik konumdaki üyelerinin kaçış için Almanya’yı tercih ettikleri sır değil. 

Almanya İçişleri Bakanlığı verilerine göre, aralarında 40 eski subayın da bulunduğu diplomatik pasaportlu 296 ve hizmet pasaportlu 881 kişi iltica başvurusu yaptı. 1 Ocak tarihli Die Welt gazetesi, Almanya’ya iltica başvurusu yapan Türklerin 2019’da 11 bin 423’e yükseldiğini, kabul oranının da yüzde 47,4’e çıktığını yazdı. 

Örgütün kritik isimlerinden eski savcı Zekeriya Öz ve darbe firarisi Adil Öksüz’ün de bu ülkede bulunduğundan şüpheleniliyor. Ancak Almanya resmi olarak bu bilgiyi doğrulamadı, yalanlamadı da. 

FETÖ SORGULANIYOR 

Ancak Almanya parlamentosunda giderek artan bir şekilde “Gülencilerin Almanya’daki varlığı” sorgulanıyor; bu sorgulama medyada da yer alıyor. 

Der Spiegel dergisi, 2018’de Berlin’in Gülen yapılanmasına yönelik daha kuşkulu bir yaklaşım sergilendiğini yazdı. DW, “Gülencilerin yeni merkezi: Almanya” başlıklı bir araştırma yayınladı. Araştırmada, Alman resmi yayın organlarının FET֒cülerin sağladığı Türkiye aleyhine içerikleri yayınladığı, isim ve kurumları da belirtilerek yayınlandı, “Gülencilerin Almanya’da yeniden örgütlenmeye ve ‘yeni bir olumlu imaj oluşturmaya’ çalıştığı”na dikkat çekildi. 

BFV VE BND KORUYOR 

Ancak, yine DW’nin haberine göre, Almanya iç istihbarat örgütü Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) FET֒cüleri ülke içinde izlemiyor. Dış istihbarat servisi BND de, FET֒yü terör örgütü olarak görmediğini açıkladı. 
Türkiye’de de Alman istihbarat birimlerinin FET֒cülerin yasadışı girişlerine ve kalmalarına nasıl izin verdiği, bu kişilerden casusluk faaliyeti kapsamında hangi verileri elde ettiği tartışılıyor.

ALMAN BÜYÜKELÇİ DÜZENLİ OLARAK ZİYARET EDİYOR

Alman Spiegel dergisi, dün Almanya Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Ankara’daki Almanya Büyükelçisi Martin Erdmann’ın düzenli olarak Altaylı ziyaret ettiğini yazdı.

<p>Editör: Eda Cabul</p>

Futbol Sahası: Kalinic Beşiktaş'ta

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İsrail askerleri Batı Şeria'da Filistinlilere ait yapıları yıktı

Kızının hayalini gerçeğe dönüştürdü! İşte herkesin konuştu o baba