• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
18 Nisan 2021 Pazar 22:02 | Son Güncelleme:

Hepsi teker teker deşifre edildi... İşte haftanın yalanları

Hepsi teker teker deşifre edildi... İşte haftanın yalanları

Sosyal medyada toplumsal algıyı manipüle etmek için birçok yalan servis ediliyor. Bazı yayın organlarının ve başta CHP'li bazı siyasi isimlerin dolaşıma soktuğu yalanlar deşifre edildi. İşte haftanın yalanları...

YALAN!-1

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, T.C. Merkez Bankası'ndaki 128 milyar doların kaybolduğunu iddia etti.

GERÇEK!

Kılıçdaroğlu'nun 128 milyar doların kayıp olduğu iddiasını kendi partisinden CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici yalanladı. Kesici, "128 milyar dolar kaybolmaz. Girerseniz Merkez Bankası bilançosuna. Okumayı bilen insanlar açarlar internet sayfasını. Dolar alım-satımları nasıl olmuş, ne zaman olmuş, kaçtan alınmış, kaçtan satılmış? Görülür. Her şey kayıt altındadır." dedi.

YALAN!-2

İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, aşı randevularına gidilmemesi sonucu aşıların çöpe atıldığını iddia etti.

GERÇEK!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşıların çöpe atıldığı iddiasını yalanlayarak "Her bir doz aşının kıymetini biliyor ve ona göre planlama yapıyoruz. Aşının israfı söz konusu değildir." dedi.

YALAN!-3

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun, Ekrem İmamoğlu döneminde İBB'nin 13 milyar lira borç ödediğini iddia etti.

GERÇEK!

AK Parti İBB Grup Başkanvekili Mehmet Tevfik Göksu, Ongun'un iddia ettiği bir borç ödemesinin söz konusu olmadığını, İmamoğlu ile birlikte İBB'nin borcunun 43 milyar 402 milyon liraya yükseldiğini açıkladı.

YALAN!-4

AK Parti'nin 128 rakamını çağrıştıran her şeyi yasakladığı, plakası 128 olan araçların da artık kullanılmayacağı iddia edildi.

GERÇEK!

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım'ın imzasıyla servis edilen görselin, bilgisayar ortamında üretilen sahte belge olduğu ortaya çıktı.

YALAN!-5

Fransa, Mali'nin Bounti köyündeki bir düğüne havadan yapılan bombalı saldırıda Fransız Hava Kuvvetleri'nin herhangi bir rolünün olmadığını iddia etti.

GERCEK!

Birleşmiş Milletler, Fransa'nın ocak ayında Mali'de düzenlediği hava saldırısında en az 19 sivilin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Ayrıca, Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnes Callamard da "Fransa yalan söylüyor" ifadelerini kullandı.

<h3><strong>Haftanın magazin başlıklarını Akşam Gazetesi Magazin Müdürü Barış Kocaoğlu ve Eda Cabul

Kerem Bursin kafelere gidenlere 'salak' dedi, Maldivler'e gitti!

Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı, füze atışlarına hazır

İzmir'de denizin yüzeyini 'deniz marulu' kapladı

Halk pazarları Covid-19 tedbirleriyle açıldı